ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V kaluži matkinej krvi skončil s futbalom, aby sa stal neskôr poľskou legendou
zdroj: twitter

V kaluži matkinej krvi skončil s futbalom, aby sa stal neskôr poľskou legendou

V roku 2012 prežívalo Poľsko veľký futbalový sviatok. Spoločne s Ukrajinou hostili majstrovstvá Európy. Kapitánom „orlov“ bol Jakub Blaszczykowski. So svojimi spoluhráčmi v rozhodujúcom zápase o štvrťfinále prehrali v skupine s Českom. O štyri roky neskôr sa bialo-czerwoni svojho štvrťfnále dočkali, no penaltový rozstrel o semifinále s neskoršími šampiónmi kontinentu Portugalčanmi rozhodol nepremeneným pokusom práve dlhoročný krídelník Borussie Dortmund. Blaszczykowski sa s údelom smoliara vyrovnal. Tak, ako zakaždým vo svojom strastiplnom živote.

Zomrela v mojom náručí

Stále aktívny deväťdesiatnásobný reprezentant Poľska videl v detstve na vlastné oči tragédiu, o ktorej roky nebol schopný hovoriť. Mal desať rokov, už potvrdzoval svoj talent v klube Stradom Czestochowa, keď sa stala udalosť, ktorá navždy poznačila jeho futbalový i osobný život. „Hral som sa doma s hračkami, okno bolo otvorené. Počul som krik, vedel o koho ide,“ začal sa Blaszczykowski vracať k tragédii pre pudelek.pl a pokračoval: „Začul som: ,Ty k***a!´ Nasledoval krik. Vybehol som von, videl odchádzať svojho otca a matku ležiacu v jarku. Kričal som a utekal k nej. Začal som sa jej dotýkať. Cítil som zvláštny zápach, myslel, že je to rozliate mlieko. Vzal som jej ruku a dva alebo tri prsty sa mi stratili v rane po bodnutí. Vedel som, že to nie je dobré. Myslím, že matka zomrela v mojom náručí. Trikrát sa ešte nadýchla a potom už nič. Ticho. V ponožkách som bežal zavolať záchranku, keď som sa vrátil, všetci už boli pri nej. Potom som stuhol, bol v šoku a na nič si už nepamätám.“

zdroj: Jakub Blaszczykowski hovorí v poľskom magazíne o smrti svojej matky. (youtube.com)

Zygmunt Blaszczykowski dostal za smrteľné dobodanie manželky Anny pätnásť rokov väzenia. Jakub a jeho starší brat Dawid boli zverení do starostlivosti ich starej mamy. Jakub Blaszczykowski skoncoval s futbalom, bojoval s traumou. Bývalý kapitán poľskej reprezentácie Jerzy Brzeczek, ktorý bol bratom zosnulej matky Jakuba, presvedčil malého chlapca, aby vytrval. O dva mesiace neskôr sa znovu zapojil do tréningového procesu. S novou motiváciou, uctiť si pamiatku svojej matky. Progres rýchlonohého krídelníka bol excelentný. Postupoval súťažami, v devätnástich rokoch prišla seriózna príležitosť vo Wisle Krakov. Skúšku v klube mu zariadil strýko Jerzy, Jakub dokázal zaujať českého kouča Vernera Ličku. Blaszczykowski sprvu bojoval s konzistenciou svojich výkonov, no po dva a pol roku a majstrovskom titule zamieril do Borussie Dortmund.

V ten deň prišiel o oboch rodičov

V Nemecku komolili jeho priezvisko, preto začal na drese nosiť meno „Kuba“. Po príchode charizmatického Jürgena Kloppa sa poľský krídelník vďaka rýchlym nohám a priamočiarosti začal stávať ťahúňom BVB. V klube sa vytvoril silný poľský trojlístok Blaszczykowski, Piszczek a Lewandowski. V repre bol lídrom ešte skôr, no zranenia ho pripravili o MS 2006 aj Euro 2008. Ďalší zásah do Kubovej prípravy prišiel krátko pred Eurom 2012, keď mu zomrel otec. Silne veriaci rímsky katolík, ktorý každý deň číta Bibliu, s otcom od matkinej vraždy nekomunikoval. Napriek tomu opustil poľský kemp a odišiel na jeho pohreb. „Svojmu otcovi som nemal čo povedať. Ubodal matku k smrti, v ten deň som prišiel o oboch rodičov. Nikdy nedokážem pochopiť, prečo sa to stalo. Musím žiť s touto otázkou po zvyšok svojho života,“ prezradil vedy Blaszczykowski.

zdroj: Kubove najlepšie roky kariéry počas pôsobenia v Dortmunde. (youtube.com)

Kuba otcovým pohrebom akoby uzavrel jednu dôležitú kapitolu svojho života. V nasledujúcej sezóne nastrieľal štrnásť gólov, Dortmund dotiahol do neúspešného finále Ligy majstrov. V ďalších rokoch však začal trpieť na časté zranenia. Práve tieto výpadky boli príčinou toho, že ako dvojnásobný ligový majster a víťaz Nemeckého pohára v roku 2015 klub opustil. Najskôr na ročné hosťovanie vo Fiorentine, následne na trvalý prestup do Wolfsburgu. Blaszczykowski má síce len 31 rokov, no už dnes je v Poľsku radený medzi najväčšie ikony národného futbalu Bonieka, Lata či Deynu. Kuba, ktorý každý strelený gól venuje do nebies svojej matke, verí, že práve ona dohliada na úspech jeho kariéry: „Dáva na mňa pozor. V živote som mal mnoho prekážok, ktoré som prekonal. Cítim, že som to dokázal vďaka tomu, že mama tu stále niekde je a pomáha mi.“

Najnovšie z klubu: Wolfsburg

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Francúzsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2012 - Poľsko, Ukrajina

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk