ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Čo sa stalo s milánskym Neymarom - Hachimom Mastourom?
zdroj: redbull.com

Čo sa stalo s milánskym Neymarom - Hachimom Mastourom?

Ibrahim Rabiu sa prestupom do Slovana Bratislava za milión eur stal najdrahším futbalistom, ktorý kedy prišiel do slovenskej ligy. Polovicu z tejto čiastky v roku 2012 zaplatilo milánske AC Reggiane za vtedy len štrnásťročného Hachima Mastoura. O rok neskôr už sedel na lavičke Rossoneri, kreativitou ho prirovnávali k Sneijderovi, technikou a driblingom k Ronaldinhovi. Dnes sa zdá, že v Taliansku narodený Maročan, ktorý sa stal vďaka svojim úžasným momentom z mládežníckych rokov senzáciou YouTube, svoj potenciál nenaplní.

S loptou dokáže absolútne všetko

Mastour mal pôvodne namierené do konkurenčného Interu. Keď však v drese Regianny zažiaril na celoštátnom mládežníckom turnaji, do boja vstúpili i Juventus, Barcelona, Real Madrid či Manchester City. Na odporúčanie Arriga Sacchiho si vybral červeno-čierny klub z Milána. Mesiac po prestupe obletela svet kompilácia jeho technických predností v drese Rossoneri. Mastour sa okamžite zaradil k najočakávanejším futbalovým talentom. Clarence Seedorf ho v pätnástich povolal medzi náhradníkov, no najmladším hráčom v histórii milánskeho AC sa nestal. A vtedy ešte nikto netušil, že to bol moment, keď bol rodák z Reggia Emilia najbližšie k debutu v tíme sedemnásobného európskeho majstra.

zdroj: Kompilácia technických prvkov hry Hachima Mastoura, ktorá v roku 2012 obletela svet. (youtube.com)

Ako sedemnásťročný odišiel na dvojročné hosťovanie s opciou na trvalý prestup do španielskej Málagy. V andalúzskom klube odohral päť minút pri prehre s Realom Betis, Málaga ho po roku poslala späť. Ofenzívny stredopoliar, ktorý už pred dvoma rokmi raz reprezentoval i Maroko, sa vďaka kontaktom agenta Mina Raiolu vlani v lete dostal na ročné hosťovanie do holandského Zwolle. „S loptou dokáže absolútne všetko. To bolo jasné už pred dvoma rokmi na YouTube. Svojej hre však teraz musí pridať hĺbku,“ trafil klinec po hlavičke vtedajší tréner Zwolle Ron Jans. Hra Hachima Mastoura je jednotvárna. Jeho hladenie lopty pri driblingu a rýchlosť nôh sú potešením pre oko. Dokáže sa presadiť v úzkych priestoroch, ktoré by však akoby cielene vyhľadával. Aj v devätnástich rokoch mu chýba zmysel pre priamočiarosť, rozdielovú prihrávku či koncovku.

zdroj: Hachim Mastour v pätnástich porovnáva svoju techniku s Neymarom. (youtube.com)

Druhý Freddy Adu

Mastour je navyše nulový v defenzíve, na trávniku pôsobí ako freestyler, nie futbalista. Aj preto dostal v Zwolle len päť príležitostí, v dovedna 150 minútach vytvoril svojim spoluhráčom jedinú šancu, raz nepresne vystrelil. Po vypršaní hosťovania už domov nenašiel ani v Miláne, ktoré mu nepredĺžilo zmluvu. Mastour sa ocitol bez angažmán, namiesto nálepiek „nový Sneijder“ alebo „nový Ronaldinho“ mu prischla iná - „druhý Freddy Adu“. Americký Pelé je momentálne v 28 rokoch na dne a taktiež bez zamestnávateľa. Na podlahe sa nachádza i Mastour, ktorý v pätnástich sedel v kabíne medzi El Shaarawym a Brazílčanom Kaká. Nemožno však hovoriť o definitívnom dne, Maročan len pred necelým mesiacom oslávil devätnásť rokov. Jeho najbližšie pôsobisko však už nemôže byť krokom vedľa. Hachim potrebuje pravidelne hrávať, pretože z jednej kompilácie na YouTube sa futbalová kariéra vytvoriť nedá...

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Milan AC

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

HOKEJ.sk