ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Anglickí penaltoví démoni. Šesť prehier zo siedmich rozstrelov
zdroj: twitter

Anglickí penaltoví démoni. Šesť prehier zo siedmich rozstrelov

Tréner slovenskej „dvadsaťjednotky“ Pavel Hapal si po šachovom pate v dueli medzi Nemeckom a Talianskom so slzami v očiach želal anglicko-španielske finále. Prehlásil, že v inakšom prípade si európsky šampionát v Poľsku, kde jeho zverenci zanechali napriek vypadnutiu v skupine výborný dojem, už nepozrie. Keď semifinálový duel Anglicka s Nemeckom dospel do penaltového rozstrelu, mohol si český kouč na finálový deň v piatok 30. júna plánovať alternatívny program. Hráči z „kolísky futbalu“ potvrdili už vyše štvrťstoročie trvajúcu nemohúcnosť, pokiaľ ide o jedenástkovú lotériu. Z piatich pokusov premenili len tri, súper sa mýlil raz.

Penaltové omyly Anglicka

Posledným mužom, ktorý v seniorskom tíme Anglicka zahrával na veľkých turnajoch pokutový kop, je Ashley Cole. Jeho nepremenený pokus na Eure 2012 v štvrťfinálovom dueli s Talianskom ukončil púť Albiónu. Historicky prvý rozstrel „prekliatych levov“ sledoval ako deväťročný v televízii, Anglicko na MS 1990 podľahlo v semifinále Západnému Nemecku. Keď sa začínal formovať ako profesionál, videl penaltové prehry na domácom Eure 96 s Nemeckom a MS 98 s Argentínou. V roku 2004 vo štvrťfinále premenil svoj pokus proti Portugalsku, no po omyloch Beckhama a Vassella sa Albión musel skloniť. Rovnako, ako o dva roky neskôr znovu proti úradujúcim majstrom Európy, keď britský zástupca premenil zo štyroch pokusov jediný.

zdroj: Všetky prehry Anglicka v penaltových rozstreloch na veľkých turnajoch. (youtube.com)

V roku 2012 sa Cole postavil proti Buffonovi po predchádzajúcich zaváhaniach Montoliva a Younga za stavu 2:3. Loptu si postavil na biely bod s patričným sebavedomím, veď päť týždňov predtým premeneným pokusom pomohol Chelsea k senzačnému triumfu vo finále Ligy majstrov nad Bayernom Mníchov. Ľavý obranca však v štvrtej sérii skóre nedorovnal, Diamanti poslal Angličanov domov. Kým v Allianz Aréne napálil Cole loptu nechytateľne k ľavej Neuerovej tyči, Buffona slabunkým prízemným pokusom nemohol prestreliť. Nebol to len samotný kop, už reč hráčovho tela pred exekúciou hovorila o nervozite a strachu. Akoby chcel mať svoj pokus čo najskôr za sebou. Pre denník Telegraph sa na dlhoročné anglické prekliatie pozrel autor knihy Dvanásť jardov: Umenie a psychológia perfektnej penalty Ben Lyttleton.

Nie je to futbal, no psychológia

Anglický žurnalista pri písaní svojej knihy hovoril s hráčmi zo všetkých tímov, ktoré v rozstrele zdolali Albión. Príčiny sa rôznili, no jedno mali výpovede totožné: všetko je to o schopnosti pracovať pod tlakom. Počas zbierania materiálov sa porozprával s doktorom psychológie so zameraním na šport Geirom Jordetom, ktorý študoval rozdiely medzi vysokými strelami a prízemnými, umiestnenými a razantnými či počtu krokov pri rozbehu. A nedospel k žiadnemu kľúču. „Najzásadnejším efektom je tlak a ako sa vyrovnáte so stresom. Penaltový rozstrel nie je o futbale, no o psychológii,“ prezradil Jordet. Odborník verí, že jedenástková lotéria je taktiež hrou podvedomia a predchádzajúcich skúseností. Prehra v predchádzajúcom rozstrele či dvoch a viac podnecuje tímy k strachu z prehry aj v tom nasledujúcom. A hráči majú podľa neho tendenciu podľahnúť tejto obave. Napokon, Angličania nezvládli už päť penaltových rozstrelov v rade.

Prehľad tímov, ktoré sa na záverečných šampionátoch zúčastnili minimálne troch penaltových rozstrelov: 

KrajinaPrehry/výhry v rozstrelochPercentuálna úspešnosťPremenené/zahodené pokusyPercentuálna úspešnosť
Česko3-0100%20-0100%
Nemecko5-183%26-293%
Španielsko4-357%25-876%
Francúzsko3-350%25-681%
Taliansko3-538%25-871%
Holandsko2-529%22-1069%
Anglicko1-614%23-1266%


Jordetova štúdia sa opiera aj o číselné podklady. Až 57% hráčov, ktorých tím prehral predchádzajúce dva rozstrely, svoj pokus nepremení. Pokiaľ ich tímy svoje ostatné dve lóterie zvládli, šanca na úspešnú exekúciu štandardky rastie až na 89%. 
Zaujímavým zistením je aj reakčná doba hráčov na hvizd rozhodcu. Tá je u anglických futbalistov suverénne najrýchlejšia. Hráči Albiónu po pokyne arbitra začnú svoj rozbeh po 0,28 sekundy (reakčná doba šprintéra Bolta na výstrel symbolizujúci štart behu je len o niečo rýchlejšia - 0,17 sekundy). To podporuje teóriu, že Angličania sú zbrklí a zo strachu z neúspechu sa snažia svoju penaltu zahrať čo najrýchlejšie, zbaviť sa zodpovednosti. Napokon, vo svojej knihe to potvrdil i Gareth Southgate, ktorý si postavil loptu v poslednej šiestej sérii semifinále domáceho Eura 1996 proti Nemecku: „Všetko, čo som chcel, bola lopta. Postaviť ju na biely bod, prekonať brankára a mať to rýchlo za sebou.“ Southgate nedal, Anglicko zostalo jedenásť metrov od finále. Nie prvýkrát a zrejme ani nie naposledy...

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Anglie 21

Pozri viac

Najnovšie z ligy: EURO U21 2017

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2012 - Poľsko, Ukrajina

Pozri viac

HOKEJ.sk