Nemecko po penaltovej dráme, Španieli vďaka hetriku Nigueza
zdroj: TASR/AP

V utorok večer sa v semifinálových stretnutiach ME hráčov do 21 rokov stretli Anglicko s Nemeckom a Španielsko s Talianskom. Po napínavom a oku lahodiacom futbale napokon do finále postúpili reprezentácie Nemecka a Španielska.

Futbalisti Španielska postúpili do finále majstrovstiev Európy hráčov do 21 rokov v Poľsku, keď v utorňajšom druhom semifinálovom dueli zvíťazili nad Talianskom 3:1. O postup Španielov sa najvýraznejšou mierou postaral Saul Niguez, autor hetriku. Taliani dohrávali stretnutie bez vylúčeného Gagliardiniho.

Vo finále sa v piatok 30. júna o 20.45 h v Krakove stretnú Španieli s Nemeckom.

Španielsko - Taliansko 3:1 (0:0)
Góly: 53., 65. a 74. Niguez - 62. Bernardeschi. Rozhodoval: Vinčič (Slov.), ŽK: Benassi, Gagliardini, Calabria, Cerri, ČK: 59. Gagliardini (Tal.)

Španielsko: Arrizabalaga – Bellerin, Mere, Vallejo, Castro – Ceballos (88. Oyarzabal), Llorente, Niguez – Deulofeu (83. Suarez), Ramirez (78. Williams), Asensio

Taliansko: Donnarumma – Calabria, Caldara, Rugani, Barreca – Benassi (87. Garritano), Gagliardini, Pellegrini, Chiesa (61. Locatelli) – Petagna (73. Cerri), Bernardeschi

Zdroj: streamable.com

Prvú strelu v zápase si na konto pripísali Taliani, Chiesa však v tretej minúte trafil iba brankára. Na druhej strane mal v 10. minúte Donnarumma plné ruky práce po rohu Deulofeua. V 22. minúte mal veľkú šancu na gól Pellegrini, opäť však mieril z pravej strany iba do brankára. Španielska odpoveď prišla po dobre zahratej štandardke, Ceballos ale v ťažkej pozícii mieril iba do bočnej siete. Obe mužstvá mali do konca polčasu ešte po jednej šanci, skóre sa však nezmenilo. Zmenilo sa však osem minút po začiatku druhého polčasu, keď sa na hranici šestnástky dostal k lopte Niguez, a strelou k pravej žrdi prekonal Donnarummu. O šesť minút po góle sa navyše vyfauloval Gagliardini a sťažil Talianom snahu dostať sa späť do zápasu. Napriek tomu už o tri minúty bolo vyrovnané, keď Bernardeschi dostal priveľa priestoru pred šestnástkou a jeho tečovaná strela zapadla za Arrizabalaguu. Potom sa však prejavila španielska presila a v priebehu deviatich minút stanovil dvomi gólmi konečný rezultát Niguez, ktorý zavŕšil hetrik.

Futbalisti Nemecka sa prebojovali do finále majstrovstiev Európy hráčov do 21 rokov v Poľsku, keď v utorňajšom prvom semifinále zvíťazili nad Anglickom 4:3 v jedenástkovom rozstrele. O postupový zásah sa v piatej sérii postaral Nadiem Amiri. Zápas sa skončil po riadnom hracom čase i predĺžení nerozhodne 2:2.

Anglicko - Nemecko 2:2 pp (2:2, 11), 3:4 v jedenástkovom rozstrele
Góly: 41. Gray, 50. Abraham - 35. Selke, 70. Platte. Rozstrel z 11 m: Arnold - 0:1, Baker - 1:1, Gerhardt - nedal, Abraham - nedal, Philipp - 1:2, Chilwell - 2:2, Meyer - 2:3, Ward-Prowse - 3:3, Amiri - 3:4, Redmond - nedal. ŽK: Hughes, Chilwell, Holgate - Selke, Gnabry, Kempf, Arnold, Rozhodoval: Mažeika (Lit.)

Anglicko: Pickford – Holgate (106. Iorfa), Chambers, Mawson, Chilwell – Ward-Prowse, Hughes (86. Swift), Chalobah (66. Murphy), Gray (73. Redmond) - Baker, Abraham

Nemecko: Pollersbeck - Toljan, Jung (80. Kehrer), Kempf, Gerhardt - Haberer (102. Kohr) - Philipp, Meyer, Arnold, Gnabry (87. Amiri) - Selke (63. Platte)

Angličania začali stretnutie aktívnejšie, ale dlhé minúty držal bezgólový stav pozorný brankár Pollersbeck. Nemci sa otriasli z úvodného tlaku a postupne prebrali taktovku nad duelom. Ich snaha vyvrcholila v 35. minúte, keď sa po centri Toljana presadil hlavičkou Selke. Z vedenia sa Nemecko tešilo len šesť minút, pri rohovom kope zaváhala obrana a po peknom voleji vyrovnal Gray skóre zápasu.

Po prestávke sa podarilo Anglicku presadiť hneď z prvej výraznejšej šance. Hughes dobre zakombinoval a prihrávkou našiel pred bránkou Abrahama, ten už nemal problém namieriť svoj pokus do bránky. Nemci mali aj naďalej územnú prevahu, ktorú korunovali vyrovnávajúcim gólom v 70. minúte. Len sedem minút pobytu na ihrisku stačilo Plattemu na to, aby sa po rohovom kope uvoľnil a hlavičkou vyrovnal na 2:2. Ten istý hráč mohol dostať Nemcov aj do vedenia, ale jeho gólovú hlavičku zastavil ofsajd. Skóre sa do konca riadneho času nezmenilo. V predĺžení mali viac z hry Nemci, ale v koncovke sa nepresadili. O postupujúcom rozhodli až strely z 11 m, v piatej sérii vybojoval pre Nemcov finále Amiri.