ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Španielsky drahokam dva roky po každom tréningu močil krv
zdroj: tasr/ap

Španielsky drahokam dva roky po každom tréningu močil krv

Má dvadsaťdva rokov a špecializovaný web transfermakrt.com odhaduje jeho hodnotu na 40 miliónov eur. Zo španielskych futbalistov má vyššiu len trio Busquets, Koke a Diego Costa. Saúl Níguez je už dnes jedným z najkomplexnejších záložníkov sveta. Univerzál najčastejšie pôsobiaci v strede poľa počas jari priznal problémy, ktoré predtým pred verejnosťou skrýval. Dva roky po každom tréningu či zápase utekal na toaletu, kde močil krv. Každý deň bol bolesťou, rizikom, no hráč madridského Atlética s futbalom neprestal. Krátko po tom, čo zdravotné problémy prekonal, sa vrátil na miesto ich vzniku.

Najhoršia noc v živote

Februárový neskorý večer roku 2015, osemfinále Ligy majstrov medzi Bayerom Leverkusen a Atléticom Madrid. Domáci stopér Kyriakos Papadopoulos krátko pred polčasovou prestávkou nešťastne kopne Saúla Nígueza do brucha, vtedy len dvadsaťročný stredopoliar sa zostane v agónii zvíjať na hracej ploche. Na nohy mu pomáhajú dvaja fyzioterapeuti, ktorí ho cestou do šatne podopierajú. Saúl krívajúc tunelom opakovane zvracia, zastavia sa celkovo sedemkrát. Syn Atlética Madrid, do ktorého prišiel ako štrnásťročný po tom, čo ho šikanovali v konkurenčnom Reale, prežíva najhoršiu noc svojho života. „Áno, bola najhoršia. Nielen preto, že sa mi to stalo pri mojom prvom vyraďovacom zápase v Lige majstrov, no vidieť môjho vystrašeného otca v slzách...“ stratí hlas Saúl Níguez.

Fussball-Champions-League-Bayer-04-Leverkusen-Atletico-Madrid
Saúl po zásahu Papadopoulosa. (twitter)

Momenty hrôzy talentovaného mladíka pokračovali. V kabíne sa v šoku začal triasť, stratil cit v nohách i rukách. Okamžite bol prevezený do nemocnice, v sanitke ho sprevádzal jeho prestrašený otec. Spoluhráči odleteli na druhý deň domov do Madridu, Saúl zotrval v Nemecku ďalšie štyri dni, počas ktorých mu kvôli poškodenej obličke odsávali krv. Mesiac bol mimo hru, potom sa vrátil napriek rizikám. Navonok na sebe nenechával poznať zdravotný hendikep, výkonnostne rástol, vybojoval si miesto v španielskej reprezentácii. Herne dozrieval, podriadil sa disciplíne striktného trénera Atlética Diega Simeoneho, ktorého začal na trávniku stále viac a viac pripomínať. Neskúšal viac krídelné posty, väčšmi vyvážil svoju hru na pozícii stredového záložníka s defenzívnymi úlohami.

Vrátil sa na miesto, kde mohol padnúť

„Dva roky som hrával s interným katétrom, močil krv po každom tréningu či zápase. Bolo to veľmi zlé. Tak zlé, že si to nedokážete ani len predstaviť. Riskoval som svoje zdravie, aby som mohol navliecť klubové farby a naháňal sa za svojím snom,“ prezradil v magazíne španielskej televízie Mega Saúl, ktorý už zdravotné problémy prekonal. Podarilo sa mu to krátko predtým, než sa bez štyroch dní presne po dvoch rokoch opäť v osemfinále Ligy majstrov znovu vrátil do Leverkusenu. Spomienky boli ešte čerstvé: „Pamätám si to všetko. Ako sa to stalo, kde som spadol, koľkokrát som zvracal, čo sa dialo s mojím telom, na ktorom lôžku som ležal v nemocnici, ktorí spoluhráči ma prišli pozrieť...“

zdroj: Saúlov gól do siete Leverkusenu z februára 2017. (youtube.com)

Rodák z Elche, ktorý bude v utorok lídrom španielskej „dvadsaťjednotky“ v semifinále ME 2017 proti Taliansku, bol už síce zdravý, no napriek tomu nastúpil s určitými obavami. A temnými spomienkami. Keď v 17. minúte po krásnej individuálnej akcii otvoril skóre, jeho radosť sprevádzala silná emócia. Atlético napokon zvíťazilo 4:2, Saúl po zápase povedal: „Cítim úľavu. Opadli zo mňa zlé myšlienky a strach. Bolo to náročné obdobie pre moju rodinu a taktiež veľmi emotívne streliť tu dnes po tom všetkom gól. Bol to špeciálny večer. Vrátil som sa na miesto, kde som mohol padnúť...“

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Španělsko 21

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk