Slováci prinútili Angličanov zdržovať, Hapal: Toto možno ešte nikto nezažil
zdroj: TASR

Po obrovskej eufórii zavládol v kabíne slovenskej reprezentácie do 21 rokov smútok. Zverenci trénera Hapala v pondelok podvečer podľahli rovesníkom z Anglicka tesne 1:2 a situáciu ohľadom postupu do semifinále už nemajú vo vlastných rukách.

Zatiaľ, čo po víťazstve nad Poľskom boli naši chlapci v najlepšej pozícii v skupine A, dnes sa musia spoliehať na pomoc iných tímov. Priamy postup do semifinále by im zaručilo jedine víťazstvo nad Švédskom, v kombinácii prehry alebo nanajvýš remízy Anglicka s Poľskom. Slováci vedia, že situácia sa značne skomplikovala. Aj preto boli po včerajšom stretnutí bez nálady. Komplexné hodnotenie poskytol tréner Pavel Hapal.

S Angličanmi sme prehrali, hoci sme sa ujali vedenia. Ako hodnotíte druhý duel na majstrovstvách Európy?
"V prvom rade by som sa chcel poďakovať fanúšikom. Vytvorili úžasnú atmosféru, mali sme domáce prostredie. Aj vzhľadom na tú veľkú podporu nás táto prehra mrzí. Hráči sú sklamaní, chceli sme minimálne bodovať. Prvý polčas a začiatok toho druhého nebola podľa našich predstáv. Strácali sme veľa jednoduchých lôpt. V úvodnom dejstve sme ale dobre bránili, hoci mal súper prevahu, do stopercentných šancí sa nedostal. Po zmene strán ale prišli dve chyby, brejková situácia, v tom sú Angličania silní. Mrzí ma to, no musíme uznať kvalitu protivníka. Tešiť nás môže fakt, že v záverečnej polhodine sme ich zatlačili tak, že nevedeli, kam skôr skočiť. Som pyšný na toto mužstvo, že dokáže takto zahrať proti tak silnému tímu. Angličania museli na konci zdržovať, to možno ešte nikto nezažil."

Slovensko radosť
Slováci sa síce ujali vedenia, no dva rýchle góly po zmene strán rozhodli o ich tesnej prehre (foto: TASR)

Čo rozhodlo o prehre?
"Naším cieľom bolo vyvarovať sa chýb po strate lopty. No práve tých sme urobili veľmi veľa. Ujali sme sa vedenia po krásnom góle zo štandardky, no kvalitou súpera sme sa dostali do hlbokej defenzívy. Napriek tomu, Angličania si v prvom polčase nevypracovali žiadnu šancu. V prestávke sme si povedali, že musíme byť aktívnejší a presnejší, no prišlo k dvom stratám a inkasovaniu. Vpredu sme sa presadzovali len ťažko, Angličania dobre bránili. Nejaké príležitosti tam ale boli, žiaľ, chýbalo viac šťastia, množstvo našich pokusov bolo zblokovaných. Dnes nám to neprešlo do bránky. Strela Laciho Bénesa smerovala k žrdi, gólman by ju asi nemal, no znovu prišiel dobrý obranný blok. Je to smola, no ako som už povedal, na tom výkone z poslednej tridsaťminútovky sa dá stavať."

Striedajúci hráči - Šafranko, Bénes, Haraslín - priniesli oživenie. Mali ste tieto zmeny pripravené vopred, alebo ste nimi reagovali na priebeh duelu?
"Chalani tam išli s tým, aby výsledok otočili. Mali sme pripravené, že po pätnástich minútach druhého polčasu pôjde dole Adam Zreľák. Predsa len, v tom počasí toho nabehal veľa. Nechcem povedať, že by mu dochádzali sily, ale už nebol tak čerstvý ako pred tým, potrebovali sme to oživiť. Mohli ste tiež vidieť kvalitu Laciho Bénesa. Škoda jeho prihrávky za obranu, že nebola o niečo kratšia..."

Pavel Hapal
Pavel Hapal vie, že situácia v tabuľke nie je pre náš tím ružová. Napriek tomu vie, že šanca na postup žije (foto: TASR)

V 65. minúte došlo ku kontroverznému momentu, keď Jaro Mihalík nakopol ruku brániaceho hráča. Mala sa kopať jedenástka?
"Chlapci mi bezprostredne po zápase povedali, že to bola jasná ruka. Tomuto pravidlu o ruke dodnes nerozumiem. Už aj na tomto turnaji sme videli odpískanú podobnú situáciu. Ale nie je to na mne, toto nech zhodnotí niekto kompetentný. Ja mám zatiaľ iba informácie z kabíny. Rozhodca stál veľmi blízko, tak asi to posúdil správne."

Čo očakávate od záverečného duelu v skupine proti Švédom, v ktorom musíme bezpodmienečne získať tri body?
"Bude to podobný súper ako Anglicko, rýchli hráči, výborní na lopte, dobre organizovaní. Musím sa priznať, že som vedel, že zápas s Anglickom nám nebude sedieť, pretože štýl hry, aký praktizujú, nám nevyhovuje. No ako som už povedal, v závere duelu sme ich jasne prehrali, na tom musíme stavať. Dnes je isté, že o postupujúcom rozhodne až posledné kolo, čo dodáva našej skupine napätie. Hráčom som povedal, že sa nič nedeje, že sa ešte o ten postup pobijeme. Nemáme to síce vo vlastných rukách, ale šanca stále existuje."

Slovensko 21 hráči
Naši mladíci po stretnutí neskrývali sklamanie. Nemajú sa však za čo hanbiť! (foto: TASR)