HODNOTÍME: Individuálne výkony prehry s Anglickom
zdroj: tasr

Slovensko potrebovalo v pondelňajšom programe majstrovstiev Európy v Poľsku zdolať Anglicko a spoľahnúť sa na remízu či víťazstvo domácich v dueli so Švédskom. Takýto scenár by zverencov Pavla Hapala už po druhom hracom dni posunul do semifinále. Úvodné dejstvá robili masívnej enkláve fanúšikov spod Tatier radosť, Slovensko sa v 23. minúte po góle Martina Chriena ujalo vedenia.

Hráči v bielych dresoch však po strelenom góle hrali hlbšie, neboli už natoľko aktívni a najmä iniciatívni v zakladaní rýchlych protiútokov. Krídla Albert Rusnák a Jaroslav Mihalík väčšmi podporovali svojich krajných obrancov v defenzívnej činnosti, vpredu sa často ocitali len osamotení Bero a Zreľák. Slovensko nebolo nebezpečné, kým pred Adriánom Chovanom bolo stále viac a viac rušno. Angličania vďaka silnej štvrťhodine po zmene strán otočili priebeh stretnutia na 2:1. Stav sa neskôr ukázal byť konečným. Britské mužstvo prestrieľalo to stredoeurópske pomerom 8:3, ťažko spochybňovať, že proti pasívnemu súperovi dosiahlo zaslúžený obrat. Slovensko v prvom polčase proti favoritovi obstálo, v druhom však potvrdil svoju kvalitu. Ako si jednotlivo viedli slovenské individuality? PROFUTBAL.sk použil pre hodnotenie stupnicu 1-10, kde desať je TOP.

19jun2017_SVK_ENG_EURO21_7438233

Adrián Chovan (6,5) - V prvom polčase veľa práce nemal. Kryl predovšetkým nepresné centre Holgata z ľavej strany. V samom závere úvodného dejstva pekne vytiahol nad brvno priamy kop Ward-Prowsa. Kľúčový moment prišiel v 50. minúte, keď po najskôr výbornom zákroku proti Redmondovi nedokázal chytiť alebo aspoň vyboxovať loptu po rohovom kope. Center z druhej vlny priniesol jeho výborný reflexívny zákrok, pri dorážke nemal nárok. Neistota pri centrovanej lopte vrátila Angličanov do hry, za druhý gól favorita trenčiansky gólman nemohol.

BAU_0470437665

Martin Valjent (6) - Najmä v prvom polčase bol aktívny, pomáhal na svojej strane Albertovi Rusnákovi. Do šestnástky vyslal niekoľko centrov, ktoré i našli Adama Zreľáka, no ten sa proti silným stopérom Anglicka nedokázal presadiť. Najmä v prvom polčase sa mu úspešne darilo dôrazne dostupovať nebezpečného Redmonda, krídelníka Southamptonu držal skrátka. Avšak, niekoľko zvládnutých súboj zahodil v 61. minúte, keď agilný rýchlik ušiel na strane jeho pozornosti a v šestnástke ho nedokázal zastaviť ani vracajúci sa Branislav Niňaj.

19jun2017_SVK_ENG_EURO21_11438245

Branislav Niňaj (7) - Omnoho pokojnejší, sebavedomejší a suverénnejší než v dueli proti Poľsku, ktorý mu nevyšiel. So Škriniarom tvorili dvojicu, akú si pamätáme z kvalifikačných bojov. Stopér Lokerenu bol zväčša výborne pozične postavený, nastavoval pevné bloky voči strelám súpera. Odvážnejšie a úspešnejšie vystupoval proti útočiacim hráčom, ktorí si chrbtom od brány preberali loptu. Výrazne zlepšenie oproti piatku poškvrnil pri druhom góle Angličanov, keď naivne skočil na kľučku Redmondovi, ktorou ho krídelník vyhnal do strany a po prehodení lopty do stredu ihriska zvnútra šestnástky skóroval. Nebol to však Niňajov súboj, alternoval za zle pozične postaveného Valjenta.

16jun2017_SVK_POL_ME21_FUTBAL_19437715

Milan Škriniar (7,5) - Ak má talianske prostredie podnecovať k horkokrvnému temperamentu, stopér Sampdorie Janov to vyvracia. Naopak, opäť v národnom drese pripomínal skôr ice mana. Bol chladný, pokojný, v súbojoch nekompromisný. S Niňajom mali veľa práce s početnými centrami súpera z krídelných priestorov, no popasovali sa s nimi na výbornú. Azda len pri góle si mohol jeden zo stredných obrancov v osobnom bránení prevziať fyzicky beštiálneho Alfieho Mawsona, proti ktorému nemal Adam Zreľák nárok. Škriniar prehral najmä dôležitý súboj na polovici ihriska s Abrahamom, po ktorého skvelej práci Ward-Prowse vyzval ku gólu Redmonda. Inak fantasticky brániaci odchovanec Žiliny sa akoby bál kartového trestu, ktorý by ho vyradil pred duel proti Švédsku a preto neprerušil hru za cenu faulu.

19jun2017_SVK_ENG_EURO21_4438217

Róbert Mazáň (7,5) - Úvod stretnutia mal rovnako zlý ako duel s Poľskom. Znovu nechával na svojej strane príliš veľa priestoru, s ktorého ťažil najmä nepresne centrujúci Holgate. Po strelenom góle Slovenska mu však v defenzíve začal výraznejšie pomáhať Mihalík, Mazáň sa neocital proti prevahe útočiacich hráčov. Navyše, svojho kolegu z ľavej strany dokázal podporiť smerom do ofenzívy, niekoľkokrát vykombinovali ľavú lajnu. Oproti úvodnému zápasu zaznamenal najvýraznejší výkonnostný progres.

19jun2017_SVK_ENG_EURO21_12438251

Stanislav Lobotka (7) - Hral svoj štandard. Množstvo lôpt prebral od defenzívnych hráčov - najmä stopérov. Následne sa ich snažil expedovať predovšetkým do krídelných priestorov na Rusnáka s Mihalíkom. Individuálne sa nedokázal presadiť do takej miery ako proti Poľsku, Angličania viac zhusťovali stred poľa. Na druhej strane, súperovi spoločne s Chrienom znemožňovali presadiť sa stredom ihriska, britský tím bol nútený kvôli vírivému a neustálemu pohybu stredovej dvojice útočiť po krídlach - čo mu však vyhovovalo.

19jun2017_SVK_ENG_EURO21_2438211

Martin Chrien (7,5) - Strelec jediného slovenského gólu pri rozohrávke nebol možno tak výrazný, ako proti Poľsku, no rovnako tak nebola aktívna celá hra tímu. Po Rusnákovom rohu v 23. minúte sa krásne odpútal od brániacej dvojice, napísal prvú kapitolu rozprávky s baladickým koncom. Keď už rozohrával, veľa nekazil, aj keď veľa progresívnych prihrávok neponúkol. Smerom dozadu nerozbíjal anglické útoky až tak pohybom - ako Lobotka - väčšmi využíval fyzickú silu. Rovnako jemu patrí chvála, že Angličania sa stredom v priebehu celého duelu nepresadili.

19jun2017_SVK_ENG_EURO21_11438245 (1)

Albert Rusnák (8) - Ani proti Anglicku sa nedokázal zbaviť svojich zlozvykov, ktoré sú v dni, keď sa mu darí, jeho prednosťami. Opäť hral miestami individuálne, niekoľkokrát preváhal okamžik pre prihrávku a zrýchlenie hry. Neponúkol možno toľko presných centrov do súperovej šestnástky, ako sa čakalo, no ten gólový prišiel práve z jeho kopačky. V ofenzíve sa zo slovenských hráčov individuálne dokázal presadiť najčastejšie. Čo je však nutné na jeho výkone vyzdvihnúť, je poctivá defenzíva, ktorá je pre krídelníkov jeho typu až atypická. Futbalový technik sa poctivo vracal a vypomáhal Valjentovi. Niekoľkokrát zastavil útok súpera už v okolí stredovej čiary a umožnil tak „Hapalovcom“ rozmýšľať o rýchlych protiútokoch.

19jun2017_SVK_ENG_EURO21_20438261

Matúš Bero (6) - Ako som už spomenul, pri poctivo, ba až prílišne brániacich krídelníkoch, sa vpredu často ocitali so Zreľákom osamotení. Nedokázali však pravidelnejšie podržať loptu, zakombinovať, počkať na spoluhráčov. Prečo? Nachádzali sa spravidla príliš ďaleko od seba. Keď sa i jednému či druhému podarilo spracovať pas z obrany alebo hĺbky poľa, neboli schopní si pomôcť a preklenúť obdobie čakania na výraznejšiu podporu. Aktívnejšie sa s týmto problémom popasoval Bero, ktorý sa v náročných pozíciách pokúsil o individuálne presadenie. Proti dvojici či dokonca štvorici hráčov sa mu to darilo len zriedkavo. Výkon inak snažiaceho sa Bera poznačila nedostatočná podpora a príliš hlboké postavenie jeho spoluhráčov.

20151117_MY19_4RS2225302346

Jaroslav Mihalík (6,5) - Nedarilo sa mu natoľko ako proti Poliakom, kde v prvom polčase žiaril a futbal mu chutil. Proti Holgatovi sa len veľmi ťažko presadzoval individuálne, často bol odkázaný na pomoc Mazáňa, s ktorým už dokázali úspešnejšie prechádzať ľavou stranou. Snažil sa o rýchle narážačky s Berom, no tie zhustenou obranou súpera neprechádzali. Ešte v prvom polčase si vďaka nepopierateľnej technike pripravil na osi ihriska dobrú pozíciu, spoza šestnástky natiahol Pickforda. Rovnako ako u Rusnáka je nutné vyzdvihnúť jeho prínos pre defenzívu. Avšak, smerom dopredu si okolnosti stretnutia predovšetkým za priaznivého stavu vyžadovali dlhšie podržať loptu, byť odvážnejší smerom dopredu.

19jun2017_SVK_ENG_EURO21_14438253

Adam Zreľák (5) - Mal enormne náročnú pozíciu proti fyzicky skvele disponovaným stopérom Anglicka. Bol to zápas, ktorý si želal proti anglickej obrane postaviť výškovo a váhovo rovnocennejšieho zakončovateľa Šafranka alebo typologicky diametrálne odlišného Vestenického. Pavel Hapal svojmu kapitánovi veril, no ten sa vpredu absolútne nepresadil. Navyše, pri inkasovanom góle na 1:1 nedokázal ani len skomplikovať pozíciu zakončujúcemu Mawsonovi. Útočník Jablonca rovnako ako proti Poľsku veľa nabehal, no kilometre v dueli s Anglickom strácali na efektivite. Predovšetkým preto, že hlbšie postavené Slovensko nedokázalo dostávať rozohrávku súperových obrancov pod tlak. Riadky vyššie o pozičnej vzdialenosti medzi Berom a Zreľákom platia.

16jun2017_SVK_POL_ME21_FUTBAL_7437700

Pavol Šafranko (5,5) - Príchod vysokého útočníka ešte zocelil, viac zahustil kompaktnú defenzívu Anglicka. Tí vo výbornom postavení nepúšťali dunajskostredského útočníka k lopte, Šafranko nedostal jediný dobrý center, po ktorom by sa mohol presadiť zo vzdušného priestoru. Tentoraz by bol platnejší, keby nastúpil v základnej jedenástke. Slovensko sa v závere nedokázalo dostať do potrebného náporu a centrom na svojho hrotového hráča. Z toho dôvodu bol Šafrankov prínos pominuteľný.

19jun2017_SVK_ENG_EURO21_23438264

László Bénes (6) - Okamžite po príchode sa snažil zrýchliť a oživiť kombináciu v strede ihriska. Kým Angličania „nenaliali betón“, darilo sa mu to. Avšak, chýbali progresívnejšie prihrávky, ktoré by otvorili Slovensku priestor. Keď sa už i nejaká myšlienka črtala a zdalo sa, že hráči v bielom môžu vyzrieť a zaskočiť súpera, defenzívny blok Britov v poslednej chvíli zareagoval alebo Slovensku chýbali centimetre.

20160323_Futbal_Slovensko_21_Estonsko_23_04335884

Lukáš Haraslín (6) - Oživil ľavú stranu, bol to správny ťah trénera Hapala, ktorý stiahol vyšťaveného Mihalíka. Haraslín pri ofenzívnej podpore nebol výrazne úspešný, no buď s Mazáňom alebo sám otestoval pravú stranu obrany Albiónu. Pýtal si loptu do nábehov, poslal do vápna pár presnejších či menej presných centrov a prihrávok, vybojoval zaujímavý priamy kop. Bol vítaným a nutným oživením.