ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Z dediny až do tímu európskeho giganta
zdroj: Rastislav Blaško

Z dediny až do tímu európskeho giganta

Pred mesiacom podpísala ako vôbec prvá Slovenka kontrakt s mníchovským Bayernom. Už dnes sa teší na to, ako v júli vybehne na prvý tréning a zahrá si po boku známych reprezentantiek. Kapitánka ženskej reprezentácie Dominika Škorvánková exkluzívne pre PROFUTBAL.sk prezradila, s akými pocitmi a cieľmi zamení provinčný SC Sand za jeden z najprogresívnejších klubov sveta.

S Dominikou Škorvánkovou sme sa zhovárali počas prípravného kempu ženskej reprezentácie, ktorá ladí formu na blížiacu sa kvalifikáciu o postup na majstrovstvá sveta. Slovenky v piatok v Poprade zdolali Grécko tesne 1:0, v pondelkovej odvete v Ružomberku remizovali 1:1.

Čo ukázali dva prípravné zápasy s Gréckom?
Dominika Škorvánková: "Ukázali veľa. V príprave na kvalifikáciu o postup na majstrovstvá sveta skúšame pressing, resp. prechod z aktívnej obrany do pressingovej. Toto bol súper, proti ktorému sme si to chceli vyskúšať. Stále to nie je stopercentné, no pracujeme na tom."

Slovensko ženy - Grécko ženy
Slovenky odohrali dva prípravné zápasy s Gréckom. Jeden vyhrali, druhý remizovali (foto: futbalsfz.sk)

S akými cieľmi vstúpite do blížiacej sa kvalifikácie o MS?
"O tom sme sa ešte spoločne nebavili, no tak ako v každej kvalifikácii, budeme chcieť porážať družstvá, ktorú sú rankingovo nad nami, či je to Írsko, Holandsko alebo Nórsko. Cieľom je odohrať dobré súboje. Uvidíme, ako sa bude kvalifikácia vyvíjať. Možno, keď budeme mať dobré výsledky, tak tie ciele budeme neustále stupňovať."

Má slovenský tím kvality na to, aby v kvalifikácii prekvapil trojicu favoritov?
"Myslím si, že áno. Vždy záleží aj od toho, či sú hráčky zdravotne v poriadku, no so zraneniami musíte počítať. Momentálne nám vypadla stopérka Patrícia Fischerová, ktorá v predošlej kvalifikácii hrávala pravidelne. Ale ak budeme pripravené, do každého zápasu dáme sto percent a budeme mať aj šťastie, tak môžeme prekvapiť. Musíme do kvalifikácie ísť s tým, že prekvapíme. Musíme si veriť. Ak si budeme hovoriť, že proti Nórsku či Holandsku nemáme šancu, tak to bude zlé. Prekvapiť sa dá vždy."

Ubehol mesiac od vášho podpisu zmluvy s mníchovským Bayernom. Aké prežívate s odstupom času pocity?
"Zmluvu som síce podpísala už 2. mája, no do konca júna som stále hráčkou SC Sand, aj keď sezóna sa už skončila. Pomaličky to začínam vnímať, že prichádza ten čas, keď Sandu poviem ahoj a na rad príde Bayern. Teším sa na to, aj keď v Sande som prežila dva krásne roky. Boli sme tam super kolektív, skvelé dievčatá. Odchádza sa mi odtiaľ ťažko. Ale verím, že v Bayerne zažijem to isté, možno ešte niečo lepšie."

Dominika Škorvánková
Dominika Škorvánková pri podpise zmluvy s mníchovským Bayernom (fcbayern.com)

Kedy absolvujete v Bayerne prvý tréning?
"Oficiálne nám príprava začína 17. júla, takže približne o mesiac."

Poznáte v tíme nejaké hráčky, alebo idete do úplne cudzieho prostredia?
"Jednu hráčku, brankárku, poznám ešte z pôsobenia v Neulengbachu. Tá je v Bayerne už tuším tri roky. Okrem toho je v klube aj Jovana Damnjanovičová zo Sandu. Osobne teda budem poznať dve hráčky, no podľa mena poznám viaceré."

Ako vnímate fakt, že budete vôbec prvou osobou zo Slovenska, ktorá si na seba oblečie dres mníchovského giganta?
"Dobrá otázka. Ešte som sa nad tým ani nezamýšľala. Teším sa a dúfam, že s klubom zažijem úspechy. Očakávam, že budeme bojovať o prvé priečky, či už v lige alebo v národnom pohári. Okrem toho sa predstavíme aj v Lige majstrov, keďže Bayern v uplynulej sezóne skončil na druhej priečke za Wolfsburgom. Zahrala som si už štvrťfinále Ligy majstrov s Neulengbachom, teraz by som sa rada dostala ešte ďalej."

Aká je konkurencia v tíme? Bude musieť aj kapitánska slovenskej reprezentácie bojovať o miesto v zostave?
Určite áno, pretože družstvo je tvorené prakticky len z reprezentantiek rôznych krajín. Aj na mojom poste je nemecká reprezentantka, ktorá sa vracia po zranení. Budem teda musieť bojovať o svoje miesto. Bayern má naozaj kvalitný tím, dobrý mix mladých a skúsených futbalistiek. Kapitánkou je Melanie Behringerová, ktorá bola minulý rok vyhlásená za druhú najlepšiu futbalistku sveta. S Nemeckom vyhrala Olympiádu, a hoci potom ukončila reprezentačnú kariéru, stále je to výborná hráčka."

Slovensko ženy tím
Pre Slovenky sa už čoskoro začne boj o postup na majstrovstvá sveta (foto: futbalsfz.sk)


Zmena to pre vás bude nielen po futbalovej stránke. Veď z dediny smerujete do nemeckej metropoly. Ste na to pripravená?

"Rozhodne to nebude len futbalový posun, ale i akási životná skúsenosť. Predsa len, Mníchov je obrovské mesto, bude to pre mňa menší kultúrny šok. Pochádzam z dediny, doposiaľ som hrávala prakticky na dedine. Ale teším sa na veľkomesto. Verím, že tak, ako som doposiaľ stretla dobrých ľudí všade v Nemecku, to bude platiť i v Mníchove."

Priblížite nám bundesligové podmienky?
"Zabezpečené máme prakticky všetko. Samozrejme, samotné financie a platy sa s mužským futbalom porovnávať nedajú, o tom sa ani nemusíme baviť. No ja sa teším na profesionálne podmienky. Družstvo má svojho lekára, fyzioterapeuta. Bayern otvára nový komplex, kde budeme mať na jednom mieste tréningy, regeneráciu, bude tam s nami aj mládež. Bude to super. Myslím si, že v ženskom futbale je ešte veľa priestoru na napredovanie."

Chystáte sa tiež na zápasy mužského "áčka" Bayernu?
"Určite áno, hoci my futbalistky nemáme veľa času na to, aby sme sa chodili pozerať na zápasy. Hrávame v nedeľu, no na vonkajšie duely zväčša cestujeme už v piatok či v sobotu, takže toho času veľa nie je. No verím, že sa dostanem aj na mužské ´áčko´."

Vašu kariéru zdobí získavanie kolektívnych i individuálnych ocenení. V posledných rokoch neohrozene kraľujete ženskému futbalu, s bratislavským Slovanom i s Neulengbachom ste sa radovali zo zisku titulu. Pridáte ďalší s Bayernom?
"Veľmi si to prajem. Mám už 25 rokov, uvidíme, ako dlho ešte budem hrať futbal. Predsa len, mám už aj operované kolená. Kolektívny úspech ale vždy radím nad všetky tie individuálne. Keby sa nám podarilo niečo dosiahnuť s repre, alebo s klubom, bolo by to pre mňa naplnením toho, prečo som sa rozhodla hrať futbal."

Dominika Škorvánková pred zápasom
Kapitánka národného tímu je ideálny príkladom toho, že ak človek urobí maximu, sny sa stanú realitou (foto: Tomáš Zagiba)

Už v piatok odštartuje ďalšie veľké podujatie, majstrovstvá Európy do 21 rokov v Poľsku. Veríte našim "sokolíkom"?
"Som veľký fanúšik futbalu, zvlášť slovenskej repre, či už ženskej alebo mužskej. Chalanom prajem, aby sa im podaril úspech. Myslím si, že majú veľkú šancu. V kádri sú kvalitní hráči. Škoda, že s tímom nemohol cestovať aj Ondrej Duda, bohužiaľ, je po zranení a Hertha sa rozhodla nepustiť ho, čo musíme akceptovať. No chalani majú napriek tomu veľkú šancu. Dôležité bude zvládnuť boje v skupine. Ak sa im podarí postúpiť do semifinále, verím, že ich to ešte viac nakopne a donesú domov medailu."

Ukážkový príklad

V slovenskej ženskej reprezentácii je dnes viacero šikovných hráčok, no zatiaľ čo všetky snívajú o veľkom prestupe, kapitánke národného tímu sa tento sen splnil. Čo na to hovorí tréner Zsolt Pakusza?

Dominika Škorvánková
Rodáčka z Dunajskej Lužnej je v posledných rokoch jednoznačne najlepšou futbalistkou Slovenska (foto: TASR)

"Vyzdvihol by som hlavne fakt, že Dominika cieľavedome, odmalička pracovala na tom, aby sa prepracovala do takéhoto klubu. Je to ukážkový príklad toho, že ak niekto niečo veľmi chce, má veci v hlave dobre usporiadané a má aj primeraný talent, tak šancu dostane. Verím, že Dominika má svoje kvality. Osobne si myslím, že v Bayerne všetkých presvedčí o tom, že to nebola nejaká náhodná kúpa, a že aj na Slovensku máme kvalitné hráčky," povedal pre PROFUTBAL.sk kormidelník slovenskej ženskej repre.

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk