ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Guardiola prehnaný taktik, Ancelotti priateľskejší, myslí si Rafinha
zdroj: TASR/AP

Guardiola prehnaný taktik, Ancelotti priateľskejší, myslí si Rafinha

O zisk piateho titulu v rade pre Bayern Mníchov sa postaral v poradí už tretí tréner. Pred nedávno skončeným ročníkom vystriedal Pepa Guardiolu skúsený Talian Carlo Ancelotti. Aj keď ide o preslávených a uznávaných trénerov, jeden z dvojice je podľa Brazílčana Rafinhu predsa len lepší.

Európsky futbalový velikán Bayern Mníchov sa môže popýšiť ziskom piateho bundesligového titulu v rade. Svoju neprestajnú dominanciu na nemeckých trávnikoch odštartovali “Die Roten“ ešte v sezóne 2012/2013, kedy sa lúčil s Alianz arénou Jupp Heynckes. Žezlo po vtedy 68-ročnom Nemcovi prebral o 24 rokov mladší Pep Guardiola. Pre Španiela išlo o prvý zahraničný angažmán v pozícii trénera, no v žiadnom prípade sa o ňom nedalo hovoriť ako o neskúsenom “zelenáčovi“. Veď rodák z mestečka Santpedor doviedol Barcelonu už v tak mladom veku k trom titulom La Ligy a hneď dvakrát zdvíhal nad hlavu trofej pre víťaza Ligy majstrov.

75538
Pep Guardiola v zápasovom nasadení (foto: TASR/AP)


Pôsobenie pod Guardiolovým vedením si vyskúšal aj pravý obranca Rafinha. “Guardiola je mladý tréner a Bayern bol pre neho druhým klubom v kariére. Nemal problém zavolať hráčovi v neskorých hodinách a povedať. ‘Takto to spravíme zajtra.‘ Bol schopný zmeniť celú taktiku za jednu noc,“ spomínal 31-ročný Brazílčan. “Po taktickej stránke je úplne šialený. Žije futbalom 24 hodín denne. Vybudoval si svoj vlastný štýl jednania s ľuďmi a aj s hráčmi,“ vyjadril sa na adresu Pepa Guardiolu výborný nahrávač Rafinha.

Rafinha disponuje aj skúsenosťami z Talianska, kde si mimochodom nakrátko zahral s Jurajom Kuckom v Janove. Avšak podrobné informácie od trénera Guardiolu dokázali napriek dlhým rokom na trávnikoch prekvapiť aj jeho. “Odovzdával nám kvantum informácii, ale bolo to na niečo dobré. O protihráčoch sme vedeli dokonca aj to, aké spodné prádlo majú oblečené,“ vtipne poznamenal.

90552
Pep Guardiola po zisku trofeje pre víťaza Bundesligy (foto: TASR/AP)


V konečnom dôsledku sa javí práca niekdajšieho stredopoliara ako mimoriadne úspešná. Poctivá práca vyspelého taktika priniesla svoje plody v podobe troch titulov Bundesligy a “Der FCB“ sa nestratili ani v pohárových súťažiach.

Po troch sezónach sa ale Pep Guardiola rozhodol zamieriť do Manchestru City a na lavičke Bayernu Mníchov ho vystriedalo ďalšie eso trénerského remesla - Carlo Ancelotti. Spolu s bronzovým medailistom z majstrovstiev sveta v roku 1990 prišla na juh Nemecka odlišná osobnosť. “Ancelotti je skúsenejší a viac pasívnejší. Vedie nás veľmi dobre. Nie je tak fascinovaný taktikou. S Pepom sme na tréningoch absolvovali niekoľkonásobné opakovania cvikov. Bolo nám to prirodzené a každý vedel, čo má robiť. S Ancelottim je tu tichšie, ale pracujeme s rovnakým nasadením. Je pokojnejší a viac si nás pripustí k telu,“ porovnával Rafinha.

94528
Carlo Ancelotti počas tréningu (foto: TASR/AP)


Premiérová sezóna vyšla Ancelottimu, odhliadnuc od Ligy majstrov, podľa predstáv. Šnúru prvenstiev Bayernu v Bundeslige predĺžil už na číslo päť a dôvod na oslavy mal aj po triumfe v nemeckom Superpohári. “Tím už nemá tak zviazané ruky. Za Pepových čias sme mali za zápas aj tisíc prihrávok. Bolo pre mňa absurdné, aby od nás niekto očakával toľko prihrávok. Pri Carlovi sa cítime uvoľnenejšie, aj jeho štýl nám vyhovuje. Bude to asi tým, že je starší,“ konštatoval v závere rozhovoru odchovanec brazílskeho celku Gremio Londrinense.

Zdroj: 90min.com

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Bayern München

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

HOKEJ.sk