ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Rozlúčková sobota v Mníchove, Alonso aj Lahm končia na vrchole
zdroj: TASR/AP

Rozlúčková sobota v Mníchove, Alonso aj Lahm končia na vrchole

Víkendový zápas Bayernu Mníchov proti Freiburgu bude mať pre dvojicu futbalistov špecifickú príchuť. Philipp Lahm a Xabi Alonso sa totiž rozlúčia s aktívnou hráčskou kariérou.

Chce, aby si ho ľudia zapamätali ako hráča, ktorý sa vždy snažil hrať čistý, poctivý futbal. Stredopoliar Bayernu Mníchov Xabi Alonso v sobotu proti Freiburgu posledný raz súťažne kopne do lopty. „Sám očakávam, ako tento moment zvládnem. Určite to bude mix všetkého. Na jednej strane radosť z toho, že sa budem môcť rozlúčiť so všetkými, ktorých mám rád, na druhej strane určite nastúpi nostalgia z definitívneho odchodu. Hráčska kariéra bola integrálnou súčasťou môjho života. Samozrejme, budem cítiť smútok, ale či vyústi do plaču, to zistím až potom,“ vyznal sa v rozhovore pre Marcu Xabi Alonso.

Kariéra rodáka z baskického mesta Tolosa je prešpikovaná obrovským množstvom úspechov. Bol súčasťou silného španielskeho reprezentačného tímu, ktorý začal výnimočné ťaženie ziskom titulu majstra Európy v roku 2008, o dva roky vyhral mundial, aby následne obhájil európsky primát. Na klubovej úrovni z obrovského počtu titulov vyberáme dva triumfy v Lige majstrov (2005 s Liverpoolom, 2014 s Realom Madrid) či zisk dovedna štyroch ligových primátov (jeden s Realom Madrid, tri v drese Bayernu Mníchov vrátane tejto sezóny).

zdroj: Twitter - Steven Gerrard poslal odkaz svojmu dobrému kamarátovi

Napriek skutočne úspešnej kariére aj Alonso zažil športové sklamania: „Prvým tŕňom v oku je rok 2003. S Realom Sociedad sme bojovali o ligový titul až do konca sezóny, no nedosiahli sme naň. Tak isto ma mrzí, že sme v Liverpoole nevyhrali Premier League. S Bayernom Mníchov som zasa neuspel v Lige majstrov. Ak by som vyhral všetko, potom by moja kariéra mohla byť kompletná.“

Aj keď mal Xabi Alonso ešte dostatok ponúk na pokračovanie kariéry, rozhodol sa skončiť. „Keďže som spravil také rozhodnutie, už som sa nebol ochotný o ďalších ponukách baviť. Chcem odísť do dôchodku v čase, keď som stále na najvyššej úrovni. Bolo veľa takých hráčov, ktorí to urobili a vždy som si hovoril ,kiežby som mohol tak skončiť aj ja´. Našťastie, som toho schopný,“ teší sa Alonso.

Zisk titulu majstra sveta najvyššie

zdroj: Twitter

„Rozmýšľal som nad tým viac ako rok. Po každom tréningu som sa pýtal sám seba ako som na tom. Viem, že mám stále na to, preto som sa rozhodol odovzdať skúsenosti mladším, ale len do konca tejto sezóny,“ prezradil druhý lúčiaci sa hráč Bayernu Mníchov, Philipp Lahm. Ten zasvätil takmer celú hráčsku kariéru bavorskému klubu. Len medzi rokmi 2003 - 2005 si odskočil na hosťovanie do Stuttgartu.

Bývalý nemecký reprezentant má tiež na svojom konte viacero pozoruhodných úspechov, počnúc titulom majstra sveta (2014), cez osemnásobný zisk ligového titulu (vrátane tejto sezóny), končiac triumfom v Lige majstrov. „Zisk titulu majstra sveta bol najvyšší bod mojej kariéry. Liga majstrov bol tiež veľký úspech, ale ukončiť reprezentačnú kariéru na víťaznom svetovom šampionáte je doslova neopísateľné. Bol to obrovský triumf, ktorý sprevádzala neskutočná radosť,“ vypichol pre uefa.com už takmer bývalý futbalista najkrajší moment svojej kariéry.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Bayern München

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

HOKEJ.sk