ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Cez sociálnu sieť aj do tímu bývalého účastníka Ligy majstrov
zdroj: TASR, be-pro.com

Cez sociálnu sieť aj do tímu bývalého účastníka Ligy majstrov

Na prerazenie vo futbalovom svete niekedy len talent nestačí. Zjednodušiť život nedoceneným futbalistom by teraz mala nová sociálna sieť, s ktorou prichádzajú Andrej Kalina a bývalý ligový hráč Peter Chrappan. Stránka rovnako slúži aj pre členov realizačného tímu, agentov či samotné kluby.

Počiatky futbalovej siete BE-PRO siahajú päť rokov dozadu. V prvej verzii, ktorá fungovala do konca minulého roka, hrali prím inzeráty z futbalových klubov a od agentov, na ktoré mohli hráči reagovať. Jednoduchú funkcionalitu od roku 2017 nahradil veľkolepý web. „S príchodom novej verzie sme BE-PRO posunuli viac do sociálnej siete. Užívateľ sa tak môže viac realizovať, pridávať fotografie, písať statusy či odborné články, dá sa aj chatovať. Chceli sme docieliť, aby obsah tvorili chalani, ktorí sa k nám zaregistrujú, aby sa sami zapájali do diania v komunite. Čím viac človek publikuje na svoj profil, tým je na sociálnej sieti viditeľnejší a môže viac zaujať,“ približuje modernizáciu Andrej Kalina.

Za ostatných päť rokov evidovali zhruba 4 800 zaregistrovaných profilov a prebehli desiatky až stovky prestupov. Od spustenia novej verzie narástol počet profilov na šesťtisíc, prebehlo množstvo komunikácií, stovky inzerátov a kvantum prihlásených futbalistov. Niektorí boli na skúške, niektorí prestúpili. „Postupne pridávame aj nové funkcie. Prax nám ukázala, čo ľudia chcú, čo využívajú. Vieme, čo treba zjednodušiť, na čom pracovať. Rozširujeme profily, ponúkame možnosť zaregistrovať sa aj fanúšikom, vďaka čomu môžu komunikovať s ostatnými. Každý človek môže mať viac identít, podľa toho, v koľkých funkciách sa angažuje. Môže byť hráčom, masérom či agentom, všetko cez jeden profil, nemusí si vytvárať tri kontá ako tomu bolo v prvej verzii,“ hovorí zakladateľ futbalového webu.

Andrej Kalina, Peter Chrappan (BE-PRO)
Zakladatelia siete BE-PRO Andrej Kalina a Peter Chrappan. (foto: DigiSport TV)

Kalina pracuje aj ako generálny manažér FC Petržalka akadémia, niekdajšej slávnej Artmedie a najnovšie víťaza štvrtej ligy. Aj on hľadá cez BE-PRO nových futbalistov a niekoľkých už privítal aj na skúške. Hráči však môžu preraziť aj do oveľa vyššej súťaže. „Keď sme projekt spúšťali, boli tam aj prvoligové kluby. Zaregistroval sa tam aj terajší prezident Únie ligových klubov Ivan Kozák ešte keď pôsobil ako športový riaditeľ v Košiciach, obsiahnutá bola prakticky celá druhá liga a, samozrejme, nižšie súťaže. Viacero inzerátov bolo najmä z tretej ligy, napríklad Dolnému Kubínu sa prihlásilo cez štyridsať futbalistov, ich inzerát mal viac ako jedenásťtisíc videní,“prezrádza.

Futbalisti sa vďaka „futbalovej zoznamke“ môžu dostať až za hranice, v BE-PRO sú totiž registrované aj rakúske a české kluby z nižších súťaží a táto základňa sa bude postupne rozširovať. Slúži to aj naopak, cez sociálnu sieť si vedia nájsť nové pôsobisko na Slovensku aj legionári. Do FK Rača prostredníctvom nej prišiel na skúšku Američan a klub s ním podpísal kontrakt. „Avšak zatiaľ štartujeme na Slovensku a snažíme sa to rozbehnúť najmä v našich končinách. Možno po polroku začneme obiehať aj ďalšie krajiny a rozširovať web po marketingovej stránke aj v zahraničí. Stránka zatiaľ funguje v slovenčine, češtine, angličtine a nemčine, ale už pracujeme aj na prekladoch do maďarčiny, poľštiny, taliančiny, španielčiny či francúzštiny,“ vymenoval smelé plány Kalina.

„Radšej uvidím v našej lige viac Slovákov, ako nejakých podpriemerných legionárov.“

Už v roku 2013 zažil web zatiaľ svoju najväčšiu marketingovú akciu, keď sa hráči postavili najprv na ihrisku proti sebe a tí najlepší následne vyzvali rakúsky celok FC Stadlau. „Najprv sme vybrali tridsať hráčov, ktorých sme rozdelili na dve mužstvá a odohrali v Rači, žiaľbohu v zlom počasí, modelovaný zápas. Prišli sa pozrieť aj funkcionári z prvej ligy, súboj mal vysokú úroveň, chlapci sa chceli predať. Následne sme zobrali osemnástich do Viedne, kde sme odohrali zápas proti vtedajšiemu štvrtoligistovi. Chalani nad ním dokonca vtedy vyhrali a asi šestnásti z nich si v Rakúsku našli nové kluby,“ spomína na zápas, ktorý propagoval aj Róbert Vittek a zúčastnila sa ho viac ako stovka agentov.

V podobných akciách by rád pokračoval, nie je to ale najhorúcejšia téma. „Chceli by sme to časom robiť možno aj na ročnej báze, ale momentálne na to nemáme kapacity, budeme potrebovať podporu od partnerov. Skôr to ale vidím tak, že by sme to organizovali v rámci Slovenska, na podporu miestnych futbalistov. Vedeli by sme zorganizovať zápas v každom kraji, buď by sa hráči postavili proti sebe, alebo by sme počas prípravy vyzvali nejaké mužstvo. Pozvali by sa predstavitelia klubov a z týchto amatérov by si tých najtalentovanejších vybrali. Bola by to výborná šanca presadiť sa pre hráčov, ktorí nemali to šťastie, aby si ich dakto všimol. Radi by sme poskytli na našich trávnikoch väčší priestor domácim talentovaným hráčom,“ zakončil s víziou do budúcnosti bývalý hráč Artmedie.

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk