ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kvôli "belasým" odmietol aj Birmingham: Slovan má veľký potenciál
zdroj: TASR

Kvôli "belasým" odmietol aj Birmingham: Slovan má veľký potenciál

Ako hráč získal trikrát ligový titul, dvakrát dvihol nad hlavu národný pohár. Prvú trofej má už aj ako tréner. Tridsaťdeväťročný kormidelník Slovana Ivan Vukomanovič verí, že Slovan čaká ružová budúcnosť. Aj kvôli tomu odmietol rokovať o ponuke s anglickým Birminghamom. "Všetko tu mám rád," zopakoval niekoľkokrát rodák zo srbského Užice po triumfe "belasých" nad Skalicou v prvomájovom finále Slovnaft Cup-u.

Ako chutí zisk prvého pohára v trénerskej kariére?
Ivan Vukomanovič:"Pre mňa ako pre mladého trénera je to obrovská motivácia do budúcnosti. Som šťastný. Samozrejme, tie pocity sú iné, ako keď som pohár získal ako hráč. Verím, že sa budeme aj naďalej zlepšovať."

Pridá Slovan o rok k poháru aj ligový titul?
"Budeme sa o to snažiť, no nebude to ľahké. Myslím si, že v budúcom ročníku budú silné aj iné tímy, nielen Žilina. Očakávam peknú sezónu. My sa budeme snažiť zlepšiť nejaké veci, skvalitniť káder, doladiť detaily. Verím, že spolu zažijeme ešte veľa úspechov."

Ako hodnotíte vašu doterajšiu prácu v hlavnom meste?
"Za tých deväť mesiacov sme odviedli veľký kus roboty. Keď sme prišli do Slovana, čakalo nás veľa práce. Často sme improvizovali, museli sme meniť hráčom pozície. Je to náročné, pretože sme Slovan. Musíme byť silní každý jeden víkend, musíme vyhrávať. V januári sme zmenili viacero vecí, absolvovali sme kvalitnú prípravu v Turecku. Teraz máme pred sebou ďalšiu prípravu, verím, že sa posunieme vpred."

zdroj: youtube.com/profutbal.sk

Prečo váš tím nezvládol záverečný boj o titul a dovolil Žiline oslavovať predčasne, navyše na vašom domácom štadióne?
"Ako mužstvo sme neboli mentálne pripravení zvládnuť boj o titul. Nemali sme potrebný balans, v kľúčových momentoch nám chýbali niektorí hráči, nemohli sme rotovať zostavu podľa predstáv. Chýbali nám Vernon de Marco, Čavrić či Schet, hráči, ktorí mali urobiť ten rozdiel. Vďaka rotácii sme plánovali natiahnuť našu víťaznú sériu, no nepodarilo sa nám to. Každopádne, vyhrali sme pohár, čo sa cení. Verím, že ligový ročník zavŕšime víťazne, hoci šancu dostanú aj mladí hráči a tí, ktorí doposiaľ veľa nenastupovali. Chceme zistiť, čoho sú schopní, s kým môžeme počítať aj v budúcnosti."

Má súčasný káder Slovana kvality na to, aby sa prebojoval do skupinovej fázy Európskej ligy?
"Boj v predkolách bude nesmierne náročný, pretože európska úroveň je niekde inde. Musíme skvalitniť mužstvo, priviesť vhodné posily, aby sme sa zlepšili na kľúčových pozíciách a posunuli Slovan na vyšší level."

Prednedávnom sa nahlas hovorilo o tom, že o vaše služby sa zaujíma anglický Birmingham. Bola to pravda?
"Boli tam nejaké kontakty, no ako som už neraz povedal, v Slovane mám rád všetko. Mám rád svoju prácu, ľudí, s ktorými spolupracujem, mám rád toto mužstvo, mám rád Bratislavu. Verím, že v najbližších dňoch si sadneme s vedením klubu a dohodneme sa na ďalšej spolupráci. Slovan má ako klub veľký potenciál, aby hral každý rok dôstojnú úlohu v Európe a bol silným tímom vo Fortuna lige."

Slovnaft Cup: Slovan Bratislava - Skalica (35 obrázkov v galérii)

Prebehli aj konkrétne rokovania s predstaviteľmi Birminghamu?
"Kontaktovali môjho agenta, ktorý mi všetko vysvetlil. No ja som o tom nechcel hovoriť. Povedal som mu, že to tu mám rád, že tu chcem zostať. Bolo pred nami veľa dôležitých zápasov, príprava finále pohára. Nechcel som riešiť iné ponuky. Chcem zostať v Slovane, lebo tu mám naozaj všetko rád."

Pred týždňom oslavovali na Pasienkoch titul Žilinčania, čo si myslíte o ich kvalitách?
"Žilina tento rok ukázala, že má kvalitné mužstvo. Pracovali na ňom niekoľko rokov. Majú výbornú víziu, veľmi dobrú generáciu. My sa musíme snažiť vytvoriť niečo svoje, aby sme v nasledujúcich rokoch ukázali našu silu a mohli v domácej súťaži predstihnúť konkurentov, či už je to Žilina, Trenčín alebo ďalšie tímy. Ako som už povedal, očakávam, že ďalšia sezóna bude veľmi zaujímavá."

Ivan Vukomanovič a Seydouba Soumah
Ivan Vukomanovič ukončí svoju prvú sezónu v bratislavskom Slovane s jednou trofejou (foto: Tomáš Zagiba)

Doprajete po zisku Slovenského pohára svojim zverencom dlhší čas na oddych a oslavy?
"Ešte sme sa o tom nebavili. Cez víkend nehráme, keďže nám odpadol duel s Myjavou, takže sa začneme pripravovať na Prešov. Ja ako tréner by som bol rád, ak by sme vyhrali každý jeden zápas. No chcem vidieť v akcii mladých hráčov a hráčov zo širšieho kádra. Nech každý ukáže svoju kvalitu."

Má šancu prebojovať sa do zostavy aj viacero Slovákov? Predsa len, aktuálne v Slovane dominujú legionári...
"Za ten čas, čo som tu, som zistil, že na Slovensku je veľa dobrých a talentovaných hráčov. Na našu smolu ale mladí Slováci skoro odchádzajú za hranice. Podľa mňa však môže hrať futbal každý, kto na to má kvalitu. Neriešim, či je to cudzinec alebo Slovák. Máme v klube mladých a ambicióznych hráčov. Je dôležité, aby Slovan získal späť svoju identitu. Všetci spolu musíme makať pre klub, pre logo, dres a fanúšikov. Aby sme nastúpili na správnu cestu a aby mal Slovan svoju identitu doma i v Európe."

Ivan Vukomanovič
Srbský kormidelník verí, že Slovan čaká ružová budúcnosť (foto: TASR)

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk