ProFutbal.sk ProFutbal.sk

"Čierny kôň" zo Serede v nadstavbe pokrivkáva
zdroj: jäzva

"Čierny kôň" zo Serede v nadstavbe pokrivkáva

Futbalisti Serede síce vstupovali do nadstavbovej časti o postup do Fortuna ligy z vrchných pozícií, no po úvodných kolách sa v tabuľke prepadli. Ani v jednom zo štyroch prípadov totiž ešte nedokázali zdolať protivníkov z východného Slovenska.

Remízy 0:0 v Spišskej Novej Vsi a doma s Liptovským Mikulášom, prehry 1:2 v Bardejove a v Družstevnej pri Hornáde, kde hráva svoje domáce stretnutia košická Lokomotíva. Ťažký žreb priniesol Seredi len dva body. Tréner Marián Süttö v rozhovore pre PROFUTBAL.sk priznal, že čakal viac. Ozrejmil však dôvody, pre ktoré sa jeho tímu momentálne nedarí podľa predstáv.

S Lokomotívou Košice ste siahali minimálne na bod, napokon ste inkasovali rozhodujúci gól v záverečných sekundách zápasu. To zamrzí...
Marián Süttö: "Hralo sa v chladnom počasí, na oboch stranách bolo dosť veľa nepresností. Bol to skôr bojovný futbal. Rozhodujúci gól v závere zápasu vplýva negatívne na mňa i na hráčov. Súpera sme mali prečítaného, videli sme ho hrať viackrát. Lokomotíva má kvalitné mužstvo, výborné individuality. Snažili sme sa prehustiť stred poľa, získať loptu, čo sa nám aj darilo, vyrážali sme do kontier. Nevyužili sme niekoľko šancí a domáci nás potrestali po výbornom vstupe do druhého polčasu. Napriek tomu sme ožili, vyrovnali sme zo štandardky a mohli sme aj rozhodnúť, no Paukner nevyužil mečbal. Domáci enormnou túžbou, čo je chvályhodné, zlomili zápas vo svoj prospech. Myslím si, že remíza by bola spravodlivejšia, no Lokomotíve gratulujem k víťazstvu."

Sereď radosť
Futbalisti Serede proti Lokomotíve Košice vyrovnali na 1:1, v záverečných sekundách však prišli o cenný bod (foto: jäzva)

Čím to je, že ste v nadstavbe nezvládli ešte ani jeden zápas?
"Máme veľmi úzky káder. Našim cieľom bolo umiestniť sa v najlepšej šestke nadstavby a naháňať tie popredné mužstvá. No čo sa týka šírky kádra, podmienok, my sme možno na úrovni tretej ligy. Máme veľmi kvalitných jedenásť hráčov, s ktorými by som sa nebál ani o rok. No ak prídu karty, zranenia, tak je zle. Proti Loky nám vypadol Morong, pred týždňom nehral Laura, pred tým bol mimo Paukner. Ak jeden nehrá, je to pre nás citeľná strata. Mladí hráči a hráči z lavičky zatiaľ nedokážu týchto chlapcov nahradiť. Veľa sme si sľubovali od Richnáka, ktorý prišiel z Trnavy, no hneď po príchode si natiahol sval. Bohužiaľ. Je to jedna z príčin, prečo sa nám nedarí. A tiež stav mnohých ihrísk, vrátane toho nášho, ktoré nie sú dobre pripravené a neprajú nášmu štýlu hry. My chceme hrať kombinačný futbal, sme technické mužstvo, no na takýchto terénoch je to skôr o bojovnosti."

Pred štartom jarnej časti ste vyhlásili, že Sereď má prvoligový útok. Prečo sa ofenzíva strelecky zasekla?
"Povedal som to a stojím si za tým. Ako som už povedal, vždy jeden z útočníkov vypadol, Laura, Morong i Paukner. Ten útok je rozbitý a budeme mať čo robiť, aby sme ho ešte v tejto sezóne dali dokopy. Aj proti Lokomotíve mal Paukner viditeľný herný hendikep. Dostal sa minimálne do troch gólových situácií, ktoré nevyužil. Ak by bol v pohode, tie šance by určite premenil."

Loky - Sereď (Paukner)
Streleckým ťahúňom mužstva by mal byť Matúš Paukner, po zranení sa však potrebuje dostať do formy (foto: jäzva)

Na lavičku Serede ste zasadli v decembri 2015. Darí sa klubu napredovať?
"U nás sa to stále točí okolo podmienok. A to nemám na mysli len financie, hoci tie sú alfou a omegou. V klube sme nastavení tak, že trénujeme po večeroch, prakticky s amatérmi, ktorí majú svoje civilné zamestnania. Je potom ťažké odučiť ich od nejakých nerestí. S trénerom Moravčíkom sa snažíme, čo nám sily stačia. Myslím si, že je to dobrá robota, no opäť je to len na polročné obdobie. Príde leto a káder sa nám opäť rozbije. Na to musíme byť pripravení už teraz. Musíme byť krok pred ostatnými a už teraz si vytypovať hráčov, ktorým ponúkneme druhú ligu."

Je momentálne druhá liga pre Sereď ideálnou súťažou?
"Sereď nikdy nehrala celoštátnu druhú ligu a bojím sa, či ju zvládneme. Nerád by som nasledoval príklady iných mužstiev, ale mám o to obavy, aby sme v Seredi naplnili druholigové ambície. To je vážna súťaž. Pozrite sa, my chodíme na každý zápas na východné Slovensko v deň duelu, ráno. Chlapci si berú dovolenky. S tým sa tiež treba popasovať. Iné mužstvá pricestujú už deň pred zápasom, prespia tam, potrénujú. To sú vecí, ktoré dávate do súvisu, a ktoré tvoria imidž klubu. My sme, v úvodzovkách povedané, treťoligový klub, čo sa týka podmienok a kvality. No sme v druhej lige a musíme si dobre zvážiť ako ďalej, pretože keď sa do toho pustíme a budeme hrať celoštátnu druhú ligu, tak to musí byť ´se vším všudy´."

Marián Süttö
Marián Süttö má vysoké ambície, napriek tomu, že v Seredi aktuálne nie sú úplne ideálne podmienky na celoštátnu druhú ligu (foto: jäzva)

Ale nehrozí, že by ste sa neprihlásili do celoštátnej druhej ligy...
"Nie, to nie. Ale musíme sa viac rozprávať s našimi majiteľmi a s mestom, určiť si nejaké priority. Pretože, ak sa chceme zamerať len na domácich hráčov a na mládež, tak nebudeme mať dostatočnú kvalitu a skončíme v tretej lige. Musíme si stanoviť priority. Ale sme plní očakávaní, testujeme, kde má náš káder hranice."

Ste vedený ako hlavný tréner, Ľubomír Moravčík je váš asistent, no aj v zápase proti Lokomotíve Košice bolo vidieť, že pokyny hráčom dávate raz vy, raz váš kolega. Na akej báze funguje táto spolupráca?
"Ľubo je tiež emotívny ako ja, hrávali sme spolu, poznáme sa. Moja kompetencia je vyššia, Ľubo sa po dlhom výpadku od futbalu opäť do toho dostáva. Ja som veľmi rád, že prijal moju ponuku a prišiel do Serede. Myslím si, že na každom tréningu má hráčom čo dať. Chytilo ho to, baví nás to. Analyzujeme spolu všetko možné, no to zásadné slovo mám ja a Ľubo to ani nechce zmeniť. Čerpám od neho informácie, ktoré mi povie na rovinu. Nemusí sa na nič hrať, veď sa poznáme 40 rokov, tak hádam si nebudeme klamať."

S akým konečným umiestnením by ste boli v tejto sezóne spokojný?
"Ciele, ktoré sme si stanovili, zatiaľ nenapĺňame. Po štyroch zápasoch nadstavby máme len dva body. Odhaľuje to, že nemáme káder tak kvalitný, aby sme dokázali vyhrávať, resp. otáčať nepriaznivo sa vyvíjajúce zápasy. Kým v tej základnej časti sme neraz otočili skóre, v nadstavbe sa nám to nedarí. Proti nám stoja kvalitnejší súperi, ktorí si vedia výsledok ustrážiť. Radi by sme skončili v najlepšej šestke. To je môj osobný cieľ. O týždeň privítame na domácej pôde lídra tabuľky FC VSS Košice. Tešíme sa na to."

Najnovšie z klubu: Sereď

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk