ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Nový Messi? Nie, teší ma, som Paulo
zdroj: juventuz.com

Nový Messi? Nie, teší ma, som Paulo

„Nie som druhý Messi ani nový Messi. Messi je ten chlapík, čo hráva za Barcelonu. Som prvý Paulo Dybala a vždy budem chcieť byť iba Dybalom. Rozumiem, že vždy budú existovať tieto porovnania. Avšak, Messi je len jeden. Tak, ako bol len jeden Diego Maradona,“ hovoril Dybala po svojej excelentnej futbalovej šou v úvodnom štvrťfinále Ligy majstrov proti Barcelone. Juventus doma vyhral jednoznačne 3:0, postavil základy postupu do semifinále, šikovná dvadsaťjednotka v čierno-bielom pruhovanom drese strelila dva góly a deklarovala, že v budúcnosti môže dorásť, ba i prerásť ikonického spoluhráča z argentínskej reprezentácie.

Zvykol som sa zavrieť v kúpeľni a plakať

„Keď som ho ako 21-ročného predal do Juventusu za 32 miliónov eur a ďalších osem miliónov v bonusoch, všetci hovorili o škandalóznom kroku,“ povedal začiatkom roka prezident Palerma Maurizio Zamparini narážajúc na vysokú čiastku, ktorú Juventus zaplatil za tak mladého a v náročných stretnutiach neovereného hráča. „No pozrite sa na nich teraz. Dnes už hovoria, že prezident Juventusu Marotta je génius. Koľkýchže miliónov je Dybala hoden dnes? No minimálne sto, je novým Lionelom Messim!“ nepochybuje podľa goal.com funkcionár, ktorý vo februári tohto roka opustil sicílsky klub po pätnástich rokoch a vyše štyridsiatich výmenách trénerov. Nutné je dodať, že Zamperiniho odhad tržnej ceny Dybalu nie je nadhodnotený. Aj keď portál Transfermarkt pri jeho mene vedie cifru 50 miliónov eur, Juventus by tohtosezónneho autora šestnástich gólov a ôsmich asistencií za túto sumu len sotva niekam pustil. Zvlášť, keď výkonnosť sekundárneho útočníka má rastúcu tendenciu.

zdroj: Napriek tomu, že v dvanástich vyzeral ako Zac Efron z High School Musical, dnes je ťahúňom 32-násobného talianskeho majstra. (youtube.com)

Paulo Dybala po každom strelenom góle ukazuje smerom k nebesiam. Všetky góly totiž venuje svojmu otcovi, ktorý v jeho pätnástich podľahol rakovine pankreasu. „Aby ma rodina ochránila, nepovedala mi o otcovej chorobe všetko. Veril som, že sa uzdraví. Dnes sa mi o ňom sníva a budím sa so slzami v očiach,“ hovorí Dybala pri spomienke na otca Adolfa. Jeho smrť spôsobila, že najmladší z troch súrodencov sa odlúčil od rodiny. Bol to totiž Paulov otec, kto ho vozil na a z každého tréningu jeho vtedajšieho klubu Instituto Córdoba. Po odchode otca bol nútený opustiť rodné mesto Laguna Larga a bývať v klubových priestoroch Córdoby. „Nebolo to pre mňa jednoduché. Rodina bola ďaleko, zvykol som sa zavrieť v kúpeľni a plakať,“ priznáva Paulo Dybala, ktorého dedko Boleslaw emigroval z Poľska počas druhej svetovej vojny.

Získali sme Dybalu - nového Aguera

Kreatívny a rýchlonohý driblér ťaživé obdobie prekonal, o dva roky neskôr debutoval v druhej argentínskej lige. Tínedžer v drese Córdoby lámal rekordy. Bol najmladším hráčom, ktorý kedy v súťaži skóroval, prvým, ktorý strelil v sezóne dva hetriky a ktorý sa presadil v šiestich po sebe idúcich zápasoch. Tieto rekordy predtým patrili legendárnemu Mariovi Kempesovi. Paula zo všetkého najviac tešilo, že plnil otcovu túžbu: „Jeho snom bolo, aby aspoň jeden z jeho synov hral profesionálne futbal. Gustavovi sa to nepodarilo, rovnako tak ani Marianovi, ktorý bol podľa každého lepší než ja, no nedokázal opustiť domov. Takže som to musel urobiť ja, aby som tým uctil pamiatku nášho otca a zrealizoval jeho sen.“ Sedemnástimi gólmi v štyridsiatich zápasoch za Córdobu si vyslúžil prezývku La Joya (drahokam) a bezmála dvanásťmiliónový transfer do Palerma. „Získali sme Paula Dybalu - nového Segia Aguera,“ vytruboval do sveta krátko po sfinalizovaní transferu prezident Palerma Zamparini.

zdroj: V tretej a poslednej sezóne v Palerme, za ktoré strelil trinásť gólov a ďalších desať pripravil. (youtube.com)

Dybala však rýchlo začal preukazovať, že je viac všestrannejším hráčom dodávajúcim hre myšlienku, než po góloch hladný Aguero. Vďaka skvelej práci s loptou, rýchlosti a futbalovej inteligencii sa napriek mladému veku stal ťahúňom - playmakerom Palerma. Nesmrdeli mu ani pressing a tvrdá drina, bol miláčikom temperamentného Zampariniho. Keď Juventus v lete 2015 opustil Carlos Tévez, „stará dáma“ videla v typologicky podobnom driblérovi dokonalú náhradu a neváhala na jeho získanie vynaložiť nemalú čiastku peňazí. Juventus v rovnakom roku opustil i Adrea Pirlo, Dybala prišiel akoby nahradiť oboch. Strieľal góly, rozdával prihrávky, tvoril myšlienku, zahrával štandardky, stal sa ústrednou postavou talianskeho šampióna. A taktiež i druhým najlepším strelcom ostatnej majstrovskej sezóny.

zdroj: Tohtosezónny Paulo Dybala. (youtube.com)

V tej aktuálnej i vinou zranenia podľa čísel tak efektívny nie je, no jeho prítomnosť na ihrisku je zakaždým cítiť. Hre Juve dáva tvár, myšlienku a dynamiku. Bol ústrednou postavou vendety Barcelone za prehru vo finále Ligy majstrov spred dvoch rokov. Dybala akoby pocítil zadosťučinenie, keď vyradil mužstvo vedené Messim, s ktorým ho médiá, odborníci i fanúšikovia neustále porovnávajú. Ich oči sa na šesťnásobného argentínskeho reprezentanta budú upierať i v semifinále, cez ktoré sa Dybala pokúsi previesť Juventus až do boja o prvú trofej z Ligy majstrov od roku 1996. Turínčania by tým skompletizovali očakávané double, keďže Seriu A vedú s osembodovým náskokom pred AS Rím. Dybala však má dôvod na satisfakciu už teraz: „Futbal mi v mnohom veľmi pomohol a hráčom som sa stal viac z vôle môjho otca než mojej. Hovorieval mi, že musím za každých okolností bojovať a nevzdávať sa. Preto všetky strelené góly venujem jemu. Viem, že dnes by bol na mňa hrdý.“ A to je všetko, čo Dybala vždy chcel...

Najnovšie z klubu: Juventus

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk