ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Boli bezdomovci, hrali v bývalej zoo, no neprišli o vieru
zdroj: twitter

Boli bezdomovci, hrali v bývalej zoo, no neprišli o vieru

V lete 1997 im hrozil zánik. Nachádzali sa na hrane vypadnutia z anglického ligového futbalu (štyri najvyššie súťaže). Topili sa v dlhoch, čoho dôsledkom bol predaj štadióna. Bez toho, aby Brighton & Hove Albion mal v zálohe iný domov. Bolo potrebné veľa viery a práce, aby provinčný klub z južného Anglicka mohol o dvadsať rokov neskôr sláviť postup do Premier League. Ťažko skúšané „čajky“ budú od budúcej sezóny zápoliť v najsledovanejšej ligovej súťaži na svete.

Bightonskí bezdomovci

Od vypadnutia do divízie, respektíve piatej najvyššej súťaže v Anglicku, ich delili tri góly. Tri zásahy navyše pre Brighton rozhodli, že s ligovým futbalom sa pred dvadsiatimi rokmi lúčil rovnako 47-bodový Hereford United. Ten už medzitým zanikol a rovnaký osud čakal i na „čajky“. Eufória, ktorú bývalí hráči stavali nad radosť z prípadného postupu, bola enormná. Záchrana totiž nespočívala len v zachovaní ligového statusu, no i klubovej existencie. Radosť však dlho netrvala. Klub sa športovým úspechom nezbavil obrovských dlhov, naďalej mu hrozil bankrot. Vedenie sa rozhodlo riešiť kritickú situáciu radikálne. Bez diskusie s fanúšikmi predalo štadión Goldstone Ground, na ktorého mieste vyrástlo nákupné centrum. Brighton sa stal bezdomovcom, odišiel do 112 kilometrov vzdialeného Gillinghamu. Ťažká skúška pre fanúšikov Seagulls, ktorí trinásť rokov dozadu sledovali najvyššiu súťaž a svoje mužstvo podporili i vo finále FA Cup-u vo Wembley.

_78474764_78474760
Fanúšik Brightonu si vyrezáva kus trávnika na pamiatku po tom, čo klub predal Goldstone ground. (Stewart Weir)

Na temné obdobie klubovej histórie v magazíne BBC zaspomínal fanúšik Alastair Watts (68 rokov), ktorý zdieľaný štadión v Gillinghame počas dvoch rokov navštívil len dvakrát: „Bola to strašná situácia. Nikto z nás nevedel, kam až dospeje. Bolo náročné predstierať entuziazmus a vášeň ku klubu.“ Pán Watts smutne konštatoval, že viac fanúšikov vtedy chodievalo na vonkajšie zápasy. Klubu fandil od svojich siedmich rokov, preto sa pri spomienkach na túto periódu klubovej histórie rozcítil: „Bol som pripravený na futbalové vrcholy a pády svojho klubu, no nie na jeho odchod z mesta.“ „Čajky“ sa za pokračujúcich protestov fanúšikov vrátili domov. Vo svojom meste však našli len provizórny stánok. Až do roku 2011 klub pôsobil na atletickom Withdean Stadium. Univerzálny športový stánok v minulosti zastrešoval i tenisové kurty, na neskôr hracej ploche sa dokonca nachádzala aj zoo, ktorú tu otvorila herečka a speváčka Jean Simmonsová známa napríklad z filmu Spartakus, kde hviezdila po boku Kirka Douglasa. Brighton sa v tomto období pohyboval medzi druhou a treťou najvyššou súťažou.

jg_34_172
Zoo a Olympijský štadión v Brightone - Withdean Stadium. (regencysociety.rog)

Nový štadión, nová éra

Brighton odohral posledný zápas na nemodernom Withdean Stadium na konci sezóny 2010/11. Oslavoval tu priamy postup do druhej ligy, ešte výraznejším dôvodom na radosť bol odchod na krásny Falmer Stadium nazývaný aj The Amex. Kapacita fanúšikov sa zvýšila trojnásobne na 30 tisíc, komfort a klubová prestíž porástli ešte výraznejšie. Tímu sa začalo dariť nielen z hľadiska stabilizácie financií a infraštruktúry, postupne obsadil v druhej lige desiate, štvrté a šieste miesto. V dvoch semifinále play off „čajky“ nestačili na Derby a Crystal Palace. Na jeseň roku 2014 sa však znovu vynorili čierne myšlienky. Kormidelníkom bol Fín Sami Hyypiä, Brighton z 22 ligových zápasov novej sezóny vyhral len tri. Od hroziaceho pádu pomohol Seagulls manažér Chris Hughton, ktorý zasadol do kresla v posledný deň roku 2014. Tento dátum bude mať v histórii juhoanglického tímu navždy svoje miesto. Hughton upratal kabínu, začal budovať mužstvo kandidujúce na postup do Premier League.

zdroj: Oslavy Brightonu na novom The Amex bezprostredne po postupe do Premier League. (youtube.com)

Nechýbalo veľa a Brightonu sa to mohlo podariť už vlani. Seagulls v úvodných 22 kolách neprehrali, no remízami v dvoch záverečných zápasoch padli až na tretie miesto. O dva góly za druhý postupujúci FC Middlesbrough. „Čajky“ napriek tomu zostávali favoritom play off o Premier League, no do finále vo Wembley sa nepozreli. Prekvapivo v dvojzápase nestačili na Sheffield Wednesday. Brighton si kouča Hughtona ponechal a tomu vyšiel majstrovský ťah, keď z Bournemouthu priviedol útočníka Glenna Murrayho. Ten spoločne s Francúzom Anthonym Konckaertom (ktorého dojemný príbeh nájdete TU) ťahal ofenzívu Seagulls, tri kolá pred koncom je najlepším strelcom tímu. A práve tri kolá pred záverom sezóny vypukla v pobrežnom mestečku erupcia futbalovej radosti. „Čajky“ i vďaka vynikajúcemu finišu definitívne zakončia ročník na prvých dvoch miestach, čo pre klub znamená priamy postup do Premier League. Brighton pôsobil v najvyššej súťaži dosiaľ len štyri sezóny, všetky odohral počas jedného obdobia na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Vracia sa po 34 rokoch. Bezmála 300-tisícové mesto v týchto týždňoch a mesiacoch žije futbalom, rodinný klub a jeho členovia vrátane hráčov oslávili postup priamo s fanúšikmi. Na štadióne i v meste. A priaznivci Seagulls si toto šťastie zaslúžia, pretože na svoj klub nezanevreli ani keď nemal domov, takmer prišiel o ligový futbal a hrával na pôde bývalej zoo...

zdroj: Hráčov Brightonu fanúšikovia nosia na rukách. A to doslovne - v tomto prípade cestou na spoločné oslavy v meste. (youtube.com)

Najnovšie z klubu: Brighton

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk