ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Zaveďte už to prekliate video!
zdroj: tasr/ap

Zaveďte už to prekliate video!

Čo je veľa, to je málo, ako by slovenský poet povedal. Zabudnime už na predpotopné a stupídne argumenty tvrdiace, že futbal zavedením video-technológií príde o svoju tradičnú tvár, „zrobotizuje sa“, prestane byť hrou, kde rozhoduje výhradne ľudský faktor. Ten akoby s narastajúcim tlakom na rozhodcov čoraz pravidelnejšie a s radikálnejším dopadom zlyhával. V záverečných fázach najprestížnejších turnajov, kde o vavríny bojuje špička európskeho či svetového futbalu, rozhodujú neraz centimetre, minimálne odchýlky, nehovoriac už o zásadnejších rozdieloch ako sú zranenia či góly na ihriskách súperov. Čo však nielen s osudom dvojzápasu, no i celosezónneho snaženia môže napáchať jeden nezvládnutý večer šerifa s píšťaľkou?

Chyby, chyby, chyby, dokedy?

Na vytvorenie rozdielu medzi dvoma vyrovnanými tímami nie je potrebný ani celý večer. Stačí jeden okamih. Spomeňme na úvodné meranie síl Atlética Madrid s Leicestrom City, keď Marc Albrighton mimo šestnástky zastavil bleskový brejk Antoina Griezmanna, no švédsky arbiter Jonas Eriksson napriek výbornému postaveniu a ďalším dvom párom očí svojich pomocníkov na predmetnej polovici ihriska mylne vtiahol celú situáciu do šestnástky. Sám Francúz nariadenú penaltu premenil, bol to jediný gól zápasu v španielskej metropole. Leicester to v odvete prinútilo väčšmi otvoriť hru a „líšky“ dosnívali svoj európsky sen. Sudcovia zelených trávnikov zohrali svoju rolu i pri fantastickom obrate Barcelony proti PSG, keď po hereckej etude Luisa Suáreza darovali Kataláncom penaltu, ktorou zvýšili na 5:1 a v záverečnom nápore dokonali obrat zdanlivo strateného dvojzápasu. Dôležitý úvodný gól v minulotýždňovom stretnutí Dortmundu s Monakom zas padol z postavenia mimo hry. A to sa bavíme o tohtosezónnej vyraďovacej časti, nenazeráme do bohatej histórie rozhodcovských prešľapov.

zdroj: Jediná ofsajdová línia, podľa ktorej boli Ronaldove zásahy regulárne. (twitter)

Samostatnou kapitolou bol utorňajší druhý diel konfrontácie majstra s učňom. Avšak, kto si myslel, že bitka Realu Madrid s Bayernom Mníchov bude o dvoch tréneroch a bývalých kolegoch, mýlil sa. Už v prvom zápase Talian Rizzoli chybne nariadil penaltu proti Realu, keď Ribéry nastrelil hruď obrancu Carvajala. Spravodlivosti vtedy bolo učinené za dosť, Vidal pokutový kop nepremenil. A akoby tým odštartoval lavínu, ktorá zmietla triumfálne ambície jedného z TOP favoritov celej súťaže. „Biely balet“ stretnutie na nemeckej pôde otočil, vyhral 2:1, v odvete to bola one man show maďarského rozhodcu Viktora Kassaia. A Cristiana Ronalda, ktorý ťažil z jeho omylov. Napokon, portugalský fenomén zasadil oba devastujúce zásahy v predĺžení z evidentných ofsajdov. Evidentných pre všetkých, len nie pre rozhodcovskú šesticu (!) na Santiago Bernabéu. Zvlášť prvá situácia kričala nepochopením, akcia sa neodohrávala v rýchlosti, nešlo o milimetrovú záležitosť. Prísť k nej navyše ani nemuselo, keby Arturo Vidal nebol vylúčený po čistom sklze, ktorým Asensiovi vypichol loptu. Súboj sa pritom odohral priamo pred očami štvrtého arbitra, pár metrov od postranného asistenta, dobrý výhľad mal i Kassai.

zdroj: Štyridsať sekúnd. Žiadne pochybnosti, žiadne protesty, žiadna nespravodlivosť. (twitter)

Zabudnime na omylný ľudský faktor, chceme spravodlivosť

„Po zápase som sa rozprával s rozhodcom a povedal mu ,dobrá práca,´“ priznal na pozápasovej tlačovke tréner poškodeného Bayernu Mníchov Carlo Ancelotti. „Rok tvrdej práce, ďakujem rozhodca, bravo!“ pridal na sociálnu sieť sarkastický Franck Ribéry. Pred mesiacom sme vás informovali o testoch Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) v prípravnomstretnutí Francúzska so Španielskom. Neexistoval vtedy nik, kto by inováciu kritizoval. Najdôležitejšie momenty duelu posudzoval videorozhodca v dodávke pred štadiónom. A zohral kľúčovú rolu, keď opravil dva mylné verdikty arbitrov na hracej ploche. Najskôr znegoval gól vicemajstrov Európy, keď Kurzawa z postavenia mimo hry naservíroval gól Griezmannovi, na druhej strane technológia uznala gól Gerarda Deulofeua, ktorý sa napriek signalizácii postranného asistenta nenachádzal v ofsajde. Nikto na hracej ploche neprotestoval, opravenie verdiktu v oboch prípadoch trvalo štyridsať sekúnd. Španieli v sumáre vďaka technológiám neprehrávali 0:1 a zdvojnásobili svoje vedenie na 2:0. Teraz si predstavte, že by takýmto spôsobom bolo ovplyvnené finále Ligy majstrov či majstrovstiev sveta...


Pozitívne reakcie z predmetného testovania dodali skupine, ktorá sa snaží presadiť inovatívne posudzovanie kľúčových momentov, patričnú guráž. Prezident FIFA Gianni Infantino sníva o tom, že techniku zavedie už na budúcoročných majstrovstvách sveta v Rusku. Anglická Futbalová asociácia plánuje spustiť vlastné testy v treťom kole budúcoročného FA Cup-u. Fanúšikovia na sociálnych sieťach i odborníci v televíznych magazínoch či špecializovaných weboch čoraz intenzívnejšie lobujú za zavedenie videorozhodcov. Futbal by tým zároveň s výsostným postavením ľudského faktoru stratil i omylnosť a nespravodlivosť. Tak, ako boli vrelo prijaté bránkové kamery posudzujúce, či lopta prekročila bránkovú čiaru alebo nie, tak by fanúšikovia, hráči a v neposlednom rade zrejme i rozhodcovia samotní prijali zavedenie technológie, ktorá by sledovala kompletnú šestnástku. Futbal s video-technológiami bude lepší a objektívnejší. V krásnom svete budúcnosti budú rozhodovať už len futbalová kvalita, forma a kúsok šťastia, ktoré k športu na rozdiel od zlyhaní arbitrov nevyhnutne patrí...

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk