ProFutbal.sk ProFutbal.sk

ANKETA: Môžu si druholigisti dovoliť postup do Fortuna ligy?
zdroj: Erik Demek

ANKETA: Môžu si druholigisti dovoliť postup do Fortuna ligy?

Zmena herného systému v najvyššej súťaži rozpútala medzi futbalovou verejnosťou dohady o tom, ktorý model je futbalovo najspravodlivejší a najatraktívnejší. Poväčšine vyhrával ten so šestnástimi mužstvami, no faktom je, že v našej krajine niet toľko mužstiev, ktoré by si miesto medzi elitou mohli dovoliť. Ani tento rok veľa tímov z druhej ligy nepomýšľa na postup. Nás zaujímalo, kto aspoň trochu zvažuje možnosť urobiť krok vpred, a tiež to, s akými peniazmi dnes pracujú druholigové kluby.

Minulý rok ovládli nadstavbovú skupinu o postup do Fortuna ligy kluby z východného Slovenska. Až do poslednej chvíle bojovali o postup medzi elitu Tatran Prešov a FC VSS Košice. Radosť napokon vypukla na Šariši, kde však po postupových oslavách prišla tvrdá realita a boj o záchranu v najvyššej súťaži. Ten sa napokon skončil predčasne, vďaka odstúpeniu Myjavy, ktorá údajne zvyšok ročníka finančne nezvládla. Zeleno-bieli sa stále krčia na dne tabuľky a pre prvú ligu zatiaľ nie sú žiadnym oživením. To isté platilo rok pred tým, keď vypadol nováčik zo Skalice. Zostáva veriť, že v nasledovnom ročníku prinesie druholigový víťaz viac života. 

Pri príležitosti preklopenia druhej najvyššej súťaže do ďalšej fázy a teda rozdelenia na dve skupiny - o postup a o záchranu - sa redakcia PROFUTBAL.sk rozhodla osloviť všetky kluby od západu na východ hrajúce o postup do Fortuna ligy (s výnimkou B-tímu MŠK Žilina) s nasledovnými tromi otázkami:

1. Aké sú ciele vášho klubu do zvyšku aktuálnej sezóny?

2. Zvládol by klub z finančného hľadiska účinkovanie v najvyššej súťaži?

3. Aký rozpočet by podľa vašich odhadov potreboval váš klub, aby mohol hrať najvyššiu súťaž a s akým rozpočtom pracujete momentálne?


Roman Čavojský, manažér MFK Skalica

1. Najbližší cieľ je vždy najbližší zápas, na ktorý sa stopercentne sústredíme.

2. Predstavenstvo klubu nerobí náhodné kroky, a preto si dovolím tvrdiť, že po finančnej stránke by sme účasť v najvyššej súťaži určite zvládli.

3. Podľa našich odhadov by sme sa mali pohybovať okolo 1 000 000 eur, momentálne pracujeme s rozpočtom zhruba 850 000 eur.

zdroj: facebook/MFK Skalica

Róbert Stareček, prezident ŠKF Sereď

1. Samozrejme, skončiť najvyššie ako sa dá, ale v prvom rade hrať futbal, nie kopanú. Aby ľudia chodili, bavilo ich to. Máme trénerov, ktorí to vedia a ide im to, snažíme sa potrápiť ostatných súperov.

2. Určite nie, o fortunaligovú miestenku nehráme, pretože by sme to finančne nezvládli. Ak by sme chceli hrať najvyššiu súťaž, museli by sme prerobiť štadión. Porovnali sme si naše ceny s cenami v projekte SFZ, čo sa týka rekonštrukcie, modernizácie a výstavby futbalových štadiónov a vyšlo by nás to po našej osi o polovicu lacnejšie.

3. Možno by nám na prvú ligu stačilo aj okolo 500 000 eur, momentálne sa pohybujeme na úrovni 250 000 – 300 000 eur.

Sereď radosť
Radosť futbalistov Serede (foto: stksamorin.sk/Tibor Őry)

Jakub Mihálik, mediálny manažér FC ŠTK 1914 Šamorín

1. Našim cieľom naďalej ostáva pobiť sa o postup do Fortuna ligy.

2. Klub by z finančného hľadiska účinkovanie v najvyššej súťaži bez pochýb zvládol.

3. Po porade s vedením klubu sme sa rozhodli aktuálny či plánovaný rozpočet neuverejňovať.

zdroj: facebook/ŠTK Šamorín

Jozef Petráni, generálny manažér FC Nitra

1. Cieľom je ponúknuť fanúšikovi taký futbal, aby mal zakaždým motiváciu prísť na štadión FC Nitra aj na ďalší zápas.

2. Rozdiel v rozpočte klubu medzi účinkovaním klubu v I. a II. lige nie je tak dramatický, aby klub FC Nitra z týchto dôvodov nemohol v najvyššej súťaži pôsobiť.

3. Presná výška rozpočtu v oboch prípadoch je internou záležitosťou klubu a nebudeme ju zverejňovať.

zdroj: instagram/FC Nitra

Stanislav Neuschl, manažér FK Pohronie (Žiar nad Hronom a Dolná Ždaňa)

1. Hrať dobrý futbal, konfrontovať sa s východom a prilákať čo najviac divákov. Po Skalici máme totiž druhú najvyššiu návštevnosť v západnej časti. Všetky naše ciele a myšlienky smerujú k otvoreniu nového štadióna v Žiari nad Hronom 25. júna, na to sa veľmi tešíme.

2. Momentálne nie sme na najvyššiu súťaž pripravení, preto nad prípadným postupom ani neuvažujeme.

3. Rozpočet na najvyššiu súťaž by musel byť vo výške 700 000 eur, pričom teraz pracujeme s rozpočtom 300 000 eur.

zdroj: facebook/FK Pohronie

Blažej Podolák, prezident FC VSS Košice

1. Vzhľadom na to, že sme vstúpili do nadstavbovej časti s náskokom, ktorý sme si vytvorili – hoci po poslednom víkende je trochu menší, ale nevidím v tom žiadny veľký problém – tak cieľom je pobiť sa o prvé miesto.

2. Poviem narovinu, že toto sú ťažké otázky, na ktoré odpovie len pár klubov na Slovensku, a to nielen z futbalového prostredia. Dnes totiž sponzori neexistujú a nemajú ani dôvod do futbalu vstupovať, keďže nie sú z nijakého ohľadu zvýhodnení, že sponzorujú šport v krajine. Druhá vec, keď nám pred dvoma rokmi nedali licenciu na Fortuna ligu, nepreukázal sa žiaden dôvod, pre ktorý by sme nemohli odohrať súťažný ročník. Odohrali sme sezónu s rovnakým rozpočtom a hráčmi, ktorých som mal zazmluvnených aj pre danú sezónu najvyššej súťaže. Neviem teda teraz povedať, či na účasť v prvej lige budeme v budúcom ročníku mať alebo nie. Budeme robiť všetko pre to, aby sme na to mali.

3. Odhadovaný rozpočet pre celý klub, pretože nedá sa oddeliť seniorské mužstvo od ostatných kategórií, sa pohybuje na úrovni jeden až jeden a štvrť milióna eur, čo by malo stačiť na to, aby sme sa pohybovali niekde v strede fortunaligovej tabuľky.

zdroj: facebook/FC VSS Košice official

Peter Daduľák, prezident FC Lokomotíva Košice

1. Cieľom nášho klubu je vždy napredovať. Chlapci sa majú o čo pobiť, je totiž vypísaná odmena za umiestnenie v prvej šestke nadstavbovej skupiny, ale zároveň aj prémia za prípadný postup do Fortuna ligy z prvého miesta. Snažíme sa kabínu motivovať, aby bolo stále prečo hrať a aby sa všetci, čo fandia Lokomotíve, tešili z futbalu.

2. Momentálne náš klub nie je finančne pripravený na najvyššiu súťaž, aj keď ja stále intenzívne hľadám partnera alebo partnerov pre náš klub. Mal som niekoľko rokovaní so zahraničnými investormi, Slovensko je, žiaľ, malá krajina a malý trh. Najviac by nám sedel lokálny partner, ktorý tu má korene a chce dlhodobo pôsobiť v klube.

3. Náš klub pracuje s reálnym rozpočtom, ktorý pokryje náklady na aktuálnu sezónu. Rozpočet na prvú ligu je dvojnásobne väčší, aj to by však stačilo iba na účinkovanie v dolnej polovici fortunaligovej tabuľky. V našom prípade teda momentálne platí, že menej znamená viac.

zdroj: facebook/FC Lokomotíva Košice

Milan Mikušiak, prezident MFK Tatran Liptovský Mikuláš

1. Naším cieľom v nadstavbovej časti je pokračovať vo výsledkoch z predchádzajúcich sezón. V ročníku 2014/2015 sme skončili na konečnom 4. a v ročníku 2015/2016 dokonca na 3. mieste. Naplniť toto predsavzatie však bude zložité, nakoľko proti nám stoja naozaj kvalitní súperi. Druholigové kluby sa značne posilnili. Nadstavbová časť je tiež dobrou prípravou na budúcu sezónu, ktorá opäť prinesie celoslovenskú druhú ligu. V klube očakávame, že budúci ročník bude omnoho náročnejší. Čo sa týka prípravy na budúci ročník, nepracujeme len na skvalitnení hráčov a nášho kádra, ale aj na plnení infraštruktúry nášho štadióna v zmysle Smernice o infraštruktúre štadiónov 1. a 2. ligy v roku 2018.

2. Vzhľadom na to, že v najbližšom období ešte nebudeme spĺňať podmienky Smernice pre štadión 1. ligy, tak naše ambície zatiaľ siahajú len po slušné účinkovanie v 2. lige, v ktorej chceme predvádzať ľúbivý, technický futbal, ktorým chceme na štadión prilákať čo najviac ľudí.

3. Pracujeme s rozpočtom na úrovni približne 300 000 - 350 000 eur. Klub je finančne stabilizovaný, ekonomicky zdravý, bez záväzkov po lehote splatnosti. Zvyšovanie rozpočtu nepredpokladáme, nakoľko možnosti jeho zvyšovania sú obmedzené.

zdroj: facebook/MFK Tatran Liptovský Mikuláš

Patrik Brezovaj, manažér FK Spišská Nová Ves

1. Keďže sa nám podarilo prebojovať do nadstavbovej časti po prvýkrát, sú súboje, ktoré na nás čakajú, určitou neznámou, ale na konfrontáciu s celkami zo západnej časti Slovenska sa tešíme nielen my, ale aj naši priaznivci. Dlhšie obdobie sme nemali tú česť súperiť v jednej súťaži s klubmi ako je napríklad z pohľadu histórie jedna z bášt slovenského futbalu FC Nitra, či napríklad minuloročný účastník najvyššej súťaže MFK Skalica. Na vzájomné zápolenia sa tešíme, určite kožu lacno nepredáme a zároveň budú tieto stretnutia aj kvalitnou previerkou pred nadchádzajúcim ročníkom druholigovej súťaže.

2. Musíte poznať svoje reálne možnosti, vedieť sa ohodnotiť, preto vzhľadom k podmienkam, v akých sme v našom klube doteraz pracovali, sme sa takouto myšlienkou zatiaľ absolútne nezapodievali.

3. Čo sa týka nášho rozpočtu, je momentálne taktiež dosť ťažké sa k tejto otázke presne vyjadriť. Vzhľadom k úspechu, ktorý sa nám podarilo dosiahnuť, bude určite musieť dôjsť k jeho korektúram.

Spišská Nová Ves radosť
Spišiaci boli prekvapením v druhej lige Východ, trúfajú si aj v nadstavbovej skupine (foto: FK Spišská Nová Ves)

Anton Jánoš, tréner MFK Lokomotíva Zvolen (odpovedal na prvú otázku)
Peter Svetlánsky, riaditeľ MFK Lokomotíva Zvolen (odpovedal na druhú a tretiu otázku)

1. Dosiahli sme to, v čo už skoro nik neveril. Vyhrali sme oba zostávajúce zápasy základnej časti a prebojovali sme sa do nadstavbovej skupiny o postup do Fortuna ligy. Teraz sa nejdeme hrať na nejakých hrdinov. Dosiahli sme síce vytýčený cieľ, no čaká nás ešte veľa tvrdej práce. Účasť v druhej lige v budúcej sezóne by sme mali mať zaručenú, ale čo teraz? Bude na funkcionároch MFK, čo vlastne v najbližšom období zamýšľajú. Aké majú ciele, ako chcú fungovať v budúcej sezóne. Počas môjho pôsobenia vo Zvolene počúvam po Slovensku, že Zvolen nie je futbalové mesto hlavne preto ako doteraz fungoval a aký mu všetci zúčastnení vystavovali kredit. Každý raz začína niečo budovať, tu však nemusí ísť o budovanie, lebo základy boli položené už dávno, dôležité je aby „stavba“ (klub) nechátrala ako doteraz, ale aby sa zveľaďovala. Jedným z predpokladov napredovania je aj nanovo vybudovaný štadión. Pre mládežníkov, seniorov, ale aj divákov sú vytvorené štandardné podmienky zodpovedajúce tomuto storočiu. Treba si uvedomiť jednu podstatnú vec, a tá sa tu v klube aj tak chápe, že zvolenský futbal nie je len o seniorskej druhej lige, ale hlavne o mládeži, ktorá tu dlhodobo chátrala. Tým, že sa podvihne jej výkonnostná úroveň, môžu byť perspektívne zaraďovaní do seniorského futbalu aj odchovanci, z ktorých sa môžu stať naozajstní zvolenskí srdciari.

2. Nad postupom do najvyššej súťaže sa nezamýšľame. Sme radi, že sme splnili cieľ, ktorým bolo umiestnenie v najlepšej dvanástke, znamenajúce, že aj o rok budeme hrať v celoslovenskej druhej lige.

3. Informácie o našom rozpočte nezverejňujeme.

zdroj: facebook/MFK Zvolen

Partizán Bardejov

1. Ciele klubu vzhľadom na to, že sme postúpili do nadstavby a v nasledujúcom ročníku budeme účastníkom celoslovenskej reorganizovanej II. ligy sú skončiť v tabuľke čo najvyššie, v zápasoch dať priestor čo najviac hráčom a aby sa vykryštalizoval káder na nasledujúci ročník. Taktiež je cieľom prilákať väčší počet divákov na tribúny, nakoľko sa budeme stretávať na našom novom zrekonštruovanom štadióne s najlepšími mužstvami západnej skupiny, ktoré postúpili do nadstavby. Tieto zápasy nám ukážu, na akej kvalitatívnej úrovni sa mužstvo nachádza, nakoľko, ako už bolo spomenuté, v nasledujúcom ročníku sa bude hrať celoslovenská II liga.

2. Na túto otázku je predčasné odpovedať, nakoľko je potrebné ešte urobiť isté úpravy na zrekonštruovanom štadióne, aby spĺňal podmienky infraštruktúry pre Fortuna ligu. Ak by Partizán Bardejov mal možnosť postúpiť do Fortuna ligy, pravdepodobne by sa tomu nebránil a finančne by to zvládol.

3. K uvedenej otázke sa vyjadrovať nebudeme nakoľko je to vnútroklubová záležitosť.

zdroj: facebook/Partizán Bardejov

Najnovšie z klubu: Skalica

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk