ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Werderu vystrieľal double, dnes prežíva len vďaka dialýzam
zdroj: twitter

Werderu vystrieľal double, dnes prežíva len vďaka dialýzam

V nemeckej Bundeslige počas necelých ôsmich sezón nastrieľal 50 gólov. Približne toľkokrát reprezentoval Chorvátsko - napriek tomu, že ho do Nationalelf lanáril nemecký tréner Rudi Völler. Ivan Klasnič (39) pred tromi rokmi ukončil aktívnu kariéru, aktuálne trikrát do týždňa navštevuje nemocnicu kvôli dialýze. Čakajúc na tretiu obličku po tom, čo sa prvá neujala a druhá zlyhala.

Hamburského rodáka uviedlo do veľkého futbalu nemecké St. Pauli. Po tom, čo klubu pomohol k postupu do I. bundesligy, prestúpil do Werderu Brémy. V zeleno-bielom drese zažil najkrajšie časy svojej kariéry, v sezóne 2003/04 sa s tímom tešil zo zisku nemeckého double. Od úspešnej sezóny pravidelne reprezentoval chorvátsku reprezentáciu, s Werderom sa snažil zopakovať historický triumf. V januári 2007 mu však zlyhali obličky, ešte v tom mesiaci dostal transplantát od svojej matky Šimy. Telo však darovaný orgán neprijalo, o dva mesiace dopadla s pozitívnejším výsledkom transplantácia obličky zo strany otca. Prognózy do ďalšej etapy života boli priaznivé, vrátil sa dokonca k profesionálnemu futbalu.

zdroj: Príbeh komplikácií Ivana Klasniča počas pôsobenia vo Werdere Brémy. (youtube.com)

Stalo sa tak v novembri roku 2007, keď sa na trávniku znovu objavil po takmer ročnej pauze. Klasnič vyplnil prestávku od futbalu súdnym sporom, v ktorom žaloval športového lekára Werderu Götza Dimanského a kardiológa Manja Guhu z hrubej nedbanlivosti. Vinil ich, že chorobu u neho neobjavili skôr - pri vstupnej prehliadke v klube. Klasničov právnik zozbieral materiály, podľa ktorých hráčove obličky v čase prestupu zo St. Pauli fungovali len na 67%. „Prečo, prečo, prečo? Prečo to doktori nevideli skôr? Pokiaľ by problém odhalili včas, nemusel som podstúpiť transplantáciu,“ pýtal sa Klasnič beznádejne v rozhovore pre The Guardian. Jeho prípad sa naťahuje dodnes. Po tom, čo v Brémach dokončil sezónu, Werder opustil. Nedokázal si predstaviť ďalšiu spoluprácu so zamestnancami klubu, ktorých žaloval.

Chorvátsky útočník sa rýchlo dostal do formy a vyslúžil si opätovnú pozvánku do reprezentácie. V šachovnicovom drese balkánskej krajiny sa vrátil epicky, na Eure 2008 skóroval v skupine proti Poľsku (1:0) i vo štvrťfinále proti Turecku (1:1, 1:3 po rozstrele). Stal sa prvým hráčom v histórii, ktorý sa zúčastnil záverečného turnaja s transplantovanou obličkou. Rok po európskom šampionáte, už ako hráč francúzskeho Nantes, zamieril do Boltonu Wanderers. V anglickej Premier League strelil počas troch rokov dvadsať gólov. Po tom, čo klub vypadol do druhej ligy, strávil rok v Mainzi, no odohral už len tri ligové stretnutia pred tým, než definitívne ukončil kariéru. Pokojný odpočinok mu však dopriaty nebol.

zdroj: Všetkých dvanásť gólov Ivana Klasniča v drese Chorvátska. (youtube.com)

Vlani v septembri Klasničovi zlyhala i druhá darovaná oblička a odvtedy trikrát týždenne po päť hodín podstupuje v nemocnici dialýzu. Na tretiu obličku, ktorá môže zachrániť a skvalitniť jeho život, momentálne čaká, keďže brat Joseph nespĺňa podmienky vhodného darcu. „Keď mi lekári hovorili o problémoch s obličkami, napadlo mi, že budem mať kratší život. Musím sa s však vysporiadať so svojím osudom, ktorým je momentálne pravidelné podstupovanie dialýz. Možno to však vyjde a po tretej transplantácii ma bude čakať happy end. Tým by pre mňa bolo, keby sa oblička ujala a ja by som už nemusel absolvovať dialýzy, mohol žiť normálnym životom,“ hovorí Ivan Klasnič, v ktorom je stále veľa energie. Napokon, napriek svojmu zdravotnému stavu, raz týždenne pravidelne hráva futbal. „Jediné, čo ma na všetkých tých komplikáciách mrzí, je moja mamina, ktorá prišla o obličku a tá sa u mňa neujala. Svojim rodičom som vďačný za veľa,“ hovorí pre nemeckú stanicu NRD rozcítený Klasnič a dodáva jediné prianie: „Želám si len novú obličku a život bez komplikácií...“

zdroj: Ivan Klasnič počas dialýzy. (twitter)

Najnovšie z klubu: Chorvátsko

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk