ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Autor jediného jarného gólu Trnavy: Ofenzíve nič nechýba
zdroj: spartak.sk

Autor jediného jarného gólu Trnavy: Ofenzíve nič nechýba

Štyristopäťdesiat jarných minút, jediný gól. Nelichotivá bilancia trnavského Spartaka, ktorého ofenzíva je tretia najhoršia v lige. Zverenci Miroslava Karhana sa napriek tomu nachádzajú na miestach, ktoré im do zvyšku jari garantujú stále reálny boj o pohárovú Európu. Červeno-čierni sa však i vinou bodových strát súvisiacich s nedostatočnou gólovou produktivitou musia čoraz častejšie pozerať aj pod seba. Uvedomuje si to i dvadsaťročný útočník Kubilay Yilmaz, ktorý v zime prišiel do „malého Ríma“ nabrúsiť ofenzívne ostrie aktuálne piateho tímu slovenskej Fortuna ligy.

Kubilay s v Turecku azda najpoužívanejším priezviskom Yilmaz mal jeden rok, keď sa s rodičmi presťahovali do Viedne. „Vyrástol som v Rakúsku, no v prostredí s tureckou kultúrou. Cítim sa viac ako Turek, no Rakúsko milujem. Viedeň je nádherné mesto pre život, mám tam mnoho priateľov. Ak však hrávate futbal a popri tom študujete, na sociálny život a zábavu nemáte toľko času, čo iní vaši rovesníci,“ spomína na svoje detstvo Kubilay Yilmaz, ktorého ako osemročného priviedli otec so strýkom do malinkého viedenského klubu Slovan HAC. Kubilay si podľa vlastných slov v rozhovore pre PROFUTBAL.sk nikdy nepripúšťal možnosť, že by sa nestal profesionálnym futbalistom. Výrazne k tomu nakročil ako šestnásťročný, keď sa dostal do tímu rakúskeho giganta Rapidu Viedeň.

zdroj: Kubilay Yilmaz v drese Znojma. (youtube.com)

V klube pôsobil od leta 2012 do januára 2014. V mládežníckom tíme 32-násobného rakúskeho šampióna však nepresvedčil. „V prvej sezóne som odohral množstvo stretnutí. Robil som však mnoho chýb a nedokázal predvádzať svoje najlepšie výkony. Na začiatku druhej sezóny sa zmenil tréner, ja som bol navyše po zranení. Nehrával som a tak sa rozhodol opustiť tím polroka pred vypršaním kontraktu,“ približuje pôsobenie v rakúskom veľkoklube Yilmaz. Mladý útočník si našiel nové pôsobisko v českom Znojme. Do klubu prišiel ako sedemnásťročný, polroka trénoval s prvým tímom, no nemohol hrať ani za rezervu: „Šesť mesiacov som čakal na licenciu, následne začal hrať a strieľať mnoho gólov v tíme do 21 rokov. V A-tíme som však počas pôsobenia v klube nedostal mnoho príležitostí.“ V jedenástich dueloch za seniorov ani raz neskóroval.

Znojmo v nedávnej zimnej príprave narazilo i na trnavský Spartak, Kubilay Yilmaz našiel príležitosť na zmenu: „Keď ma Spartak oslovil, nemal som o čom rozmýšľať. V Znojme som nebol spokojný a zároveň si uvedomoval, že Trnava je jedným z najväčších klubov na Slovensku. Vedel som o skvelých fanúšikoch a bohatej histórii Spartaka. Poznal som i niekoľko ďalších tímov Fortuna ligy, mám viacero priateľov, ktorí hrajú, respektíve predtým hrali na Slovensku.“ Mladý zakončovateľ si prvé týždne v Trnave pochvaľuje. Zvyká si na klub i mesto, podľa vlastných slov sa začína cítiť v „malom Ríme“ ako doma. Pochvaľuje si i spoluprácu s trénerom Miroslavom Karhanom: „Uvedomujem si, čo toto meno znamená pre trnavský, no i slovenský futbal. Po inšpirujúcej hráčskej kariére sa vydáva na trénerskú. Je mladý a progresívny kouč, ktorý ma výborné vzťahy s hráčmi. Je radosťou s ním spolupracovať.“

Trnavčan Kubilay Yilmaz a Matej Kochan v dueli s Podbrezovou (1:0). (tasr)


Mladý turecko-rakúsky útočník odohral v piatich dueloch Spartaka po zimnej prestávke 192 minút, pretavil ich v dosiaľ jediný jarný gól červeno-čiernych. Bol jeho prvým medzi profesionálmi, rozhodol ním o dôležitej výhre na pôde Podbrezovej. V internej tabuľke strelcov tak tesne vedie pred čerstvým víťazom Afrického pohára národov Robertom Também. „Robert je kvalitný hráč, na trávniku bojujeme o svoje miesto v útoku Trnavy, mimo neho sme však priatelia. Som rád, že som už dokázal v novom pôsobisku skórovať. Bol to úžasný pocit, no väčšmi ma potešilo víťazstvo nad konkurentom v boji o pohárovú Európu. To je naším cieľom - kvalifikovať sa do budúcoročnej Európskej ligy. Napriek tomu, že Spartak hrá normálne o titul a každý rok chce zakončiť sezónu na čele ligy,“ prezrádza neskromné ambície Kubilay Yilmaz.

Do pohárovej Európy postupujú z najvyššej slovenskej súťaže tri tímy. Na tretiu Podbrezovú strácajú spartakovci šesť bodov, pričom prekvapenie sezóny má k dobru ešte jedno stretnutie. Avšak, v prípade, že Slovenský pohár ovládne bratislavský Slovan, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou zakončí ročník v TOP 3, Európsku ligu si zahrá i štvrté mužstvo konečnej tabuľky. O to sa s Trnavčanmi momentálne bije predovšetkým Ružomberok a Trenčín, z druhej vlny sa ešte doťahuje Dunajská Streda. Spartakovcom môže cestu do Európy vydláždiť jedine zlepšená gólová produkcia, ktorá bude zodpovednosťou i stále len dvadsaťročného Yilmaza: „Nemyslím, že by tímu v ofenzíve chýbalo sebavedomie, koncentrácia či čokoľvek iné. Prechádzame jednoducho fázou, keď sa nám nedarí pravidelne skórovať. Verím, že séria v nasledujúcich dueloch skončí a znovu nám to začne sypať.“ Dokážu s Yilmaz s Também „andelom“ vystrieľať európsku miestenku i tretí rok po sebe?

Najnovšie z klubu: Znojmo

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk