ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Popradu ide o všetko, prezident Dvorčák otvorene o rezignácii
zdroj: FK Poprad

Popradu ide o všetko, prezident Dvorčák otvorene o rezignácii

Podtatranci zaknihovali najväčší úspech vo svojej histórii, keď po víťazstve na pôde Dunajskej Stredy postúpili medzi najlepšiu štvoricu tímov v národnom pohári. Tým ale ich misia nekončí. Zverenci trénera Šturmu túžia po umiestnení v prvej šestke druholigovej skupiny Východ. Ak by im tento plán stroskotal, sezónu by nezachránilo ani úspešné ťaženie v Slovnaft Cup-e.

Pred víkendovým štartom druhej ligy Východ zorganizoval FK Poprad tlačovú konferenciu, na ktorej predstavitelia klubu informovali o novom kádri či o cieľoch v blízkej, ale i vzdialenejšej budúcnosti. Prezident Roman Dvorčák opätovne ozrejmil dôvody svojho rozhodnutia odstúpiť z funkcie po skončení základnej časti.

"V prvom rade by som sa chcel poďakovať všetkým hráčom, trénerom, nielen pri mužoch, ale aj pri mládeži, za výbornú prácu počas zimných mesiacov. Za tie tri roky, čo som tu, je dnes FK Poprad skvele pripravený na jarnú časť. Ešte nikdy som nevidel, že by chlapci mali takú chuť a také odhodlanie nastúpiť do jarnej časti. Z toho mám nesmiernu radosť. Tiež ďakujem hráčom a realizačnému tímu A-mužstva za neskutočný úspech, ktorí dosiahli víťazstvom v Dunajskej Strede a postupom do semifinále Slovenského pohára. Je to historický úspech pre FK Poprad a verím, že nie posledný," rozhovoril sa čelný predstaviteľ klubu spod Tatier.

FK Poprad radosť
Radosť futbalistov FK Poprad po postupe do semifinále Slovnaft Cup-u (foto: FK Poprad)

Káder Popradu prešiel v zime veľkou obmenou. V snahe naplniť vysoké ciele pribudlo do tímu až osem nových hráčov. "Už v novembri sme avizovali, že nastanú nejaké zmeny. Stále sa hovorí aj o odchode Roba Huszárika do Spišskej Novej Vsi. Ten prestup bol zrealizovaný matrikou SFZ. Bude to mať právnu dohru. Robo má s nami zmluvu platnú do leta. So Spišskou Novou Vsou sme rokovali, nedohodli sme sa. Ja nesúhlasím s tým, aby Robo v nedeľu nastúpil v drese Spišskej Novej Vsi a urobím všetko pre to, aby to tak nebolo. Je to náš hráč a nemôže mať platnú zmluvu v dvoch kluboch. Musia si to všetci na Slovensku uvedomiť. Zaregistrovali sme tiež záujem Tatrana Prešova o Roba Ujčíka, objavilo sa to aj v médiách. Oficiálne nás nik nekontaktoval, hoci viem, že predstavitelia Tatrana sa s hráčom zhovárali. Robo zatiaľ zostáva u nás," vysvetlil Roman Dvorčák a na margo novicov v kabíne dodal: "Prišiel 66-násobný reprezentant, ikona slovenského futbalu a hráč, ktorého ja osobne nesmierne obdivujem po hráčskej i ľudskej stránke - Stanko Šesták. Okrem neho do kádra pribudli Jozef Kapláň, Vlado Kukoľ, Jakub Hric, Jakub Šašinka, Duje Medak a Lukáš Tóth."

"Dnes nie je reálne, aby Poprad so 450 aktívnymi futbalistami pôsobil na prírodnej a umelej tráve vo Veľkej, kde sa nedá hrať druhá liga, kde sa nedá hrať prvá liga. Načo máme investovať do mládeže, načo nám je rozpočet na mládež 280-tisíc eur, keď ju nedokážem posunúť, lebo chýbajú ihriská?"

Šestákovi a spol. pôjde v najbližších dvoch zápasoch o veľa. Stále totiž nemajú isté umiestnenie v prvej šestke druhej ligy Východ, ktoré zaručuje tímom účasť v nadstavbovej skupine o postup do Fortuna ligy. O zvyšné dve postupové pozície sa pobijú so Spišskou Novou Vsou a so Zvolenom. "Jednoznačným cieľom je získať v zostávajúcich dvoch zápasoch základnej časti šesť bodov. Nechceme nič nechať na náhodu, nespoliehame sa na zakopnutia našich súperov. Patríme do prvej šestky, máme na to, aby sme hrali na horných priečkach druhej ligy a chceme to všetkým dokázať. Našou úlohou je vyhrať doma s Lokomotívou Košice a doniesť tri body z Bardejova. Iba týchto šesť bodov nás drží v hre o postup, bez toho, aby sme sa pozerali za nás a pred nás," uvedomuje si R. Dvorčák, ktorý však vie, že nie všetko vyjde vždy podľa predstáv: "Samozrejme, môžeme oba zápasy aj prehrať a umiestniť sa pod čiarou postupu. Nepozeráme sa však na Zvolen a Spišskú Novú Ves. Chceme to mať vo vlastných rukách. Potrebujeme šesť bodov a tvrdohlavo za tým pôjdeme. Ak však hráči dajú do toho maximum a súper bude lepší, budeme sa s tým musieť zmieriť, súperovi pogratulovať, vrátiť sa domov a začať pracovať ešte tvrdšie. Ale ak sa toto stane, tak tie hlasy, ktoré volajú po mojom odvolaní už od septembra, sa ukážu ako oprávnené. Zmeny, ktoré sa udiali v kádri v zime, sa udiali práve z toho dôvodu, že sme neboli spokojní s postavením v tabuľke a s hrou, ktorú sme predvádzali. Museli sme preto niečo spraviť. Ja som dnes na tento klub nesmierne hrdý."

FK Poprad v Turecku
Hráči Popradu na hernom sústredení v Turecku (foto: FK Poprad)

Počas zimy v médiách zarezonovala informácia o odstúpení prezidenta Romana Dvorčáka z funkcie po skončení základnej časti. Na svojom rozhodnutí nič nezmenil a na tlačovej konferencii ho znovu vysvetlil: "Nechápem, prečo vznikla taká hystéria. Je to rozhodnutie jedného človeka. Týmto rozhodnutím nejdeme odhlásiť FK Poprad z druhej ligy. Futbal v Poprade nekončí. Urobil som ho s plnou vážnosťou a v záujme klubu. Niekoľkokrát som to vysvetlil. Mne dodnes nik nevyvrátil veci, ktoré som verejne povedal. Z môjho pohľadu to všetko stále platí. Mám záujem, aby FK Poprad napredoval, aby sa posunul ďalej. Neprišiel som sem bojovať s mestom, poslancami, primátorom, so zväzom či s Aquacity. Prišiel som sem niečo vybudovať, postaviť. Chcem niečo dosiahnuť, posunúť futbal v Poprade na inú úroveň, aká tu bola doteraz. Do klubu prišlo viacero funkcionárov, trénerov, ktorí tejto mojej vízii a filozofii uverili. A ja dnes verejne prehlasujem, že ja ju naplniť neviem. Súčasťou tej vízie napríklad je, že A-mužstvo bude mať vlastné zázemie v NTC. Neviem to splniť. Že Poprad bude mať UTM a na ihrisku vo Veľkej budú pôsobiť deti do pätnásť rokov a na ihrisku v Strážach bude pôsobiť dorast. To je súčasť vízie, ktorú ja dnes neviem naplniť. Som presvedčený o tom, že tú víziu neviem naplniť iba kvôli tomu, že na čele tohto klubu stojím ja. Ak tu bude stáť niekto iný, možno sa mu podarí túto víziu naplniť. Dnes nie je reálne, aby Poprad so 450 aktívnymi futbalistami pôsobil na prírodnej a umelej tráve vo Veľkej, kde sa nedá hrať druhá liga, kde sa nedá hrať prvá liga. Načo máme investovať do mládeže, načo nám je rozpočet na mládež 280-tisíc eur, keď ju nedokážem posunúť, lebo chýbajú ihriská? Je to moje osobné rozhodnutie v záujme klubu, aby sa klub mohol, s niekým iným na čele, posunúť ďalej na futbalovej mape. Ja mu budem držať palce, možno mu budem aj pomáhať. Ja neviem."

"Vyberali sme hráčov, ktorí nám pomôžu na ihrisku, no zapadnú do tímu aj charakterovo. Som rád, že dnes tu máme futbalistov, ktorí majú motiváciu a chuť získať s Popradom nejakú trofej, resp. sa posunúť vyššie. To je pre nás dôležité."

Tréner František Šturma sa plne stotožnil so slovami prezidenta klubu. Poprad má cieľ daný a je na hráčoch a realizačnom tíme, aby sa im ho podarilo splniť. "Vedeniu klubu v prvom rade ďakujem za to, že nám umožnilo absolvovať naozaj pestrú zimnú prípravu. Odohrali sme ťažké zápasy v Česku či v Turecku. Všetko, čo sme si naplánovali, sme do bodky splnili. Máme za sebou dvanásť prípravných zápasov, z ktorých sme päť vyhrali, štyri remizovali a tri prehrali. V tejto fáze som sa nepozeral na výsledky, hoci boli potešujúce. Chceli sme sa zlepšovať po hernej stránke, čo sa nám aj darilo," povedal spokojne niekdajší lodivod Michaloviec.

František Šturma a Róbert Ujčík
Tréner František Šturma a útočník Róbert Ujčík, o ktorého údajne prejavil záujem Tatran Prešov (foto: FK Poprad)

Český kouč ďalej priblížil, ako prebiehal výber posíl do tímu. "Nechceli sme získať náhodných hráčov. To, že sa nám podarilo uloviť Stana Šestáka je neskutočná bomba. Ale Stano je len jeden z tej mozaiky, ktorú sme museli vyskladať. Keby sme priviedli jedného hráča, to by nám veľmi nepomohlo. Chceli sme zmeniť herný štýl. Na jeseň sme sa trápili, nedávali sme góly. Potrebovali sme oživiť ofenzívu i vystužiť defenzívu. Vyberali sme hráčov, ktorí nám pomôžu na ihrisku, no zapadnú do tímu aj charakterovo. Som rád, že dnes tu máme futbalistov, ktorí majú motiváciu a chuť získať s Popradom nejakú trofej, resp. sa posunúť vyššie. To je pre nás dôležité," uzavrel Šturma.

"Osobne som veľmi sklamaný zo situácie, ktorá v klube nastala. Prišiel som totiž k ambicióznym ľuďom, ktorým sa však podrážajú nohy, aspoň teda na základe tých vecí, ktoré som tu ja zažil. Je to smutné, je to naše klasické slovenské. No treba za to bojovať."

Pôsobenie pod Tatrami si čoraz viac užíva aj najväčšia zimná posila Stanislav Šesták. Prispel k tomu aj víťazný gól na pôde Dunajskej Stredy vo štvrťfinále Slovnaft Cup-u. "Som rád, že sme zvíťazili a urobili sme tak radosť aj vedeniu, ktoré si zaslúži veľké absolutórium za to, čo pre futbal robí. Osobne som veľmi sklamaný zo situácie, ktorá v klube nastala. Prišiel som totiž k ambicióznym ľuďom, ktorým sa však podrážajú nohy, aspoň teda na základe tých vecí, ktoré som tu ja zažil. Je to smutné, je to naše klasické slovenské. No treba za to bojovať," hovorí niekdajší slovenský reprezentant.

Stanislav Šesták
Stanislav Šesták počas zimnej prípravy (foto: FK Poprad)

Rodák z Demjaty takisto verí v úspešné jarné ťaženie. "Po rokoch som sa ocitol v kabíne, v ktorej to žije, ktorá tvorí celok aj s realizačným tímom. Užívam si každý tréning, verím, že si budem užívať aj tie úspechy. Dunajská Streda bol len prvý, verím, že pridáme aj ďalšie. Máme motiváciu víťaziť. Dúfam, že ľudia to vezmú z toho dobrého konca a budú mať motiváciu urobiť nám na štadióne krásnu atmosféru. V Dunajskej Strede bolo veľa našich priaznivcov, tak verím, že prídu aj na domáci štadión. Urobíme všetko pre to, aby sme nasledujúce dva zápasy vyhrali. Máme na to kvalitu, dáme do toho maximum, v našej hre, samozrejme, nebude chýbať ani srdce," dodal na záver 34-ročný útočník či pravý krídelník Stanislav Šesták.

Najnovšie z klubu: Poprad

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk