ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Zostane čierny Peter v rukách pohárového semifinalistu?
zdroj: FK Poprad

Zostane čierny Peter v rukách pohárového semifinalistu?

Presne po štyroch mesiacoch sa znovu otvoria brány štadiónov v druhej lige Východ. Posledný súťažný zápas odohrali proti sebe ešte 20. novembra košický FC VSS a Poprad. Po viac než trojmesačnej zimnej príprave sú pred desiatimi celkami posledné dve kolá základnej časti.

Ako je známe, od budúcej sezóny bude druhá liga znovu celoslovenská, so 16 účastníkmi. Je preto zrejmé, že zo súčasných 22 mužstiev viacero príde o druholigovú príslušnosť. Ako to vyzerá v skupine Východ?

Situácia je jasnejšia

V porovnaní s tým, ako do jarnej časti vstupovali v skupine Západ, je vo východnej skupine situácia oveľa jasnejšia. Až štyri tímy - FC VSS, Bardejov, Lokomotíva Košice, Liptovský Mikuláš - už majú istú účasť v nadstavbovej skupine o postup do Fortuny ligy.

Na čele tabuľky je neohrozene košické VSS, ktoré so 41 bodmi aktuálne tróni nielen v tabuľke druhej ligy Východ, ale aj v pomyselnej zlúčenej tabuľke oboch skupín (pozri obrázok nižšie). S desaťbodovým odstupom nasleduje Bardejov, Lokomotíva Košice má 29 bodov, Liptovský Mikuláš 28.

FC VSS Košice radosť
Jasným lídrom druhej ligy Východ je doposiaľ košický FC VSS (foto: jäzva)

Tri tímy o dve miestenky

Zatiaľ, čo na západe sa pred štartom jarnej časti malo pobiť o päť miesteniek do nadstavbovej časti o postup do Fortuna ligy šesť tímov, na východe sú to ľahšie počty. V hre sú totiž už len dve postupové pozície a reálnu šancu získať ich majú iba tri mužstvá. Už teraz je zrejmé, že Rimavská Sobota (7), Lipany (9) a Haniska (12) nielenže budú na jar bojovať o teoretickú možnosť zachrániť sa, no s najväčšou pravdepodobnosťou sú už takmer dvoma nohami v tretej lige.

Zvyšok základnej časti tak bude nesmierne dôležitý a zároveň zaujímavý hlavne pre Spišskú Novú Ves, Poprad a Zvolen. V hre je šesť bodov. Najlepšie karty držia v rukách Spišiaci, ktorí sú s 24 bodmi na piatej priečke. V tesnom závese za nimi je 22-bodový Poprad, najhoršie je na tom Zvolen, ktorému patrí s 20 bodmi siedma pozícia.

O všetkom sa však rozhodne na trávniku. Pri pohľade na zostávajúci program je totiž zrejmé, že karty sa ešte môžu poriadne zamiešať. Najlepší žreb má totiž práve Zvolen. Spišská Nová Ves doma privíta Liptovský Mikuláš a následne sa predstaví na ihrisku FC VSS; Poprad doma hostí Lokomotívu Košice a v poslednom kole základnej časti vycestuje do Bardejova; no a Zvolen má doma Bardejov a vonku Lipany.

Hráči Bardejova
Jedným z favoritov na celkové prvenstvo v druhej lige bude aj Partizán Bardejov (foto: ahojbardejov.sk/J. Šivec)

Na atraktívnosti tohto boja teda rozhodne pridá fakt, že všetky tri tímy nastúpia proti popredným celkom druhej ligy Východ, s výnimkou duelu Zvolena v Lipanoch, ktorý môže v konečnom dôsledku o všetkom rozhodnúť. Samozrejme, v žiadnom prípade nepodceňujeme Lipany, ktorých sila na domácej pôde rastie, o čom sa napríklad v Slovnaft Cup-e presvedčili aj futbalisti Žiliny. Ak však Zvolen chce naozaj skončiť v prvej šestke, predposledný celok tabuľky musí jednoznačne zdolať. Samozrejme, Stredoslovákom nemusia stačiť ani dve víťazstvá, musia sa spoliehať aj na zakopnutia svojich konkurentov v boji o postup.

Zlúčená tabuľka

Dnes ešte nevieme, koľko bodov si do nadstavbovej časti prenesie šesť tímov zo skupiny Západ. Postupovej šestke sa totiž nebudú rátať výsledky s poslednými dvoma mužstvami v tabuľke, keďže na východe je len desať účastníkov. Momentálne to vyzerá na dvojicu Svätý Jur - Banská Bystrica, no pokojne sa môže stať, že poradie sa ešte zmení. Už teraz je však zrejmé, že líder skupiny Východ FC VSS Košice bude mať na čele nadstavbovej skupiny o postup značný náskok.

Zlúčená tabuľka
Zlúčená tabuľka nadstavbovej časti druhej ligy skupiny o postup do Fortuna ligy po 20. kole v 2. lige Západ (autor: durko78)


Svetielko nádeje na záchranu druholigovej príslušnosti ešte na jar bude svietiť aj tímom, ktoré sa umiestnia v dolnej šestke. Aby ešte mali o čo hrať, tak najlepší tím z dolnej šestky na západe a najlepší tím z dolnej štvorky na východe odohrajú kvalifikačný duel. Víťaz tohto stretnutia následne nastúpi proti mužstvu, ktoré sa v nadstavbovej skupine o postup do Fortuna ligy umiestni na poslednom 12. mieste.

Nový model

Ako je známe, druhá najvyššia slovenská súťaž sa od sezóny 2017/2018 bude hrať so 16 účastníkmi a s celoslovenskou pôsobnosťou, nahradí sa tak súčasný dvojskupinový model II. ligy - západ a východ. Túto reorganizáciu II. ligy v znení pozmeňujúceho návrhu schválili ako jeden z hlavných bodov 3. júna 2016 delegáti na riadnej konferencii Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Lokomotíva Košice - Zvolen
Zo siedmeho miesta sa bude chcieť do prvej šestky predrať Zvolen (foto: fclokomotiva.sk/Michal Čabai)

Do reorganizovanej 16-člennej druhej ligy postúpia štyria víťazi regionálnych III. líg (skupiny Bratislava, Západ, Stred a Východ). Pôvodne mal do nej vypadnúť aj jeden fortunaligista, avšak, po odstúpení Myjavy už toto tvrdenie neplatí. Stále je tak otázne, kto doplní druholigovú šestnástku.

"Jednoduché" počty

Na budúci rok by druhú ligu mali hrať:

- 11 tímov z dvanásťčlennej nadstavbovej skupiny o postup do Fortuna ligy (1 tím totiž postúpi do Fortuna ligy)

- prípadne 10 tímov z dvanásťčlennej nadstavbovej skupiny o postup do Fortuna ligy (1 tím totiž postúpi do Fortuna ligy) a najlepší tím z dolných šestiek (víťaz "barážového" duelu)

- 4 víťazi regionálnych tretích líg

- vypadávajúci z Fortuna ligy (toto tvrdenie už neplatí)

A keďže tvrdenie o vypadávajúcom tíme z Fortuna ligy už neplatí, znamená to, že pri zachovaní navrhovaného modelu by o rok hralo druhú ligu len 15 tímov. SFZ ešte stále verejne neinformoval, aký kľúč zvolil, aby sa na budúcu sezónu naplnil počet mužstiev v celoslovenskej súťaži, teda 16 tímov. Bude zaujímavé to sledovať.

Naše riešenie?

Podľa nás by o rok mali druhú ligu hrať všetci účastníci tohtosezónnej nadstavbovej skupiny o postup do Fortuna ligy, okrem postupujúceho (teda 11 tímov) + 4 víťazi regionálnych tretích líg + víťaz kvalifikačného zápasu medzi najlepšími tímami z dolnej šestky zo skupiny Západ a dolnej štvorky zo skupiny Východ = 16 mužstiev.

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk