ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hral na ulici, trénoval sám a veril, že je jeden z tisíca
zdroj: partizan.rs

Hral na ulici, trénoval sám a veril, že je jeden z tisíca

Na Slovensku boli jeho domovom Nitra, Ružomberok a Zlaté Moravce. V úvodných trinástich ligových dueloch predchádzajúceho ročníka Fortuna ligy nastrieľal jedenásť gólov. Následne sa zasekol a v polovici jari odišiel do Kazachstanu. Leándre Tawamba (27) od novembra minulého roka pôsobí v belehradskom Partizane, kde ho PROFUTBAL.sk navštívil počas Večiti derbi proti Červenej hviezde. 191-centrimetrový útočník nám v exkluzívnom rozhovore porozprával o svojich začiatkoch v rodnom Kamerune.

Léandre Gael Tawamba Kana na rozdiel od mnohých afrických mladíkov nevyrastal v jednej z vyhlásených akadémií na „čiernom kontinente“ či v Európe. Zaujímalo nás preto, aké náročné bolo stať sa profesionálom v srdci Afriky. „Začiatky boli veľmi náročné. Nemal som možnosť rozvíjať sa vo futbalovej akadémii, ako malý chlapec som hrával len na uliciach so svojimi kamarátmi. Moja rodina neakceptovala futbal ako jednu z možností, ktorej by som sa mal venovať. Vnímali to ako niečo, čo ma bude jedine ťahať od učenia, pričom šanca na to, aby som prerazil, bola minimálna. Hovorievali mi, že z tisíca chlapcov v mojom veku sa presadí jediný. Vravieval som si, že ja budem ten jediný,“ prízvukuje na úvod Léandre Tawamba. Keď mal desať rokov, všimol si ho hrať na ulici chlapík menom Sylvestre, ktorý pozval Tawambu a jeho priateľov do svojej futbalovej školy. Nadšenie chlapcov však dlho netrvalo.

„Hovorievali mi, že z tisíca chlapcov v mojom veku sa presadí jediný. Vravieval som si, že ja budem ten jediný.“

„Začali sme tam chodiť, no po určitom čase sa kamaráti sťažovali. Museli sme totiž chodiť ďaleko, aby sme sa tam dostali, navyše, hrali sme tam rovnaký futbal ako na ulici, nezískavali nič navyše. Oni sa na to vykašlali, na tréningy som chodieval sám,“ spomína urastený zakončovateľ. Trénera miestnych mládežníkov jeho odhodlanie a futbalový talent zaujali: „Prišiel za mojou matkou a hovoril jej, aký som dobrý. Prízvukoval, že pokiaľ dostanem podporu a budem tvrdo pracovať, môžem sa stať profesionálom. Pre moju rodinu však futbal stále nebol možnosťou. Požiadali ma, aby som skončil s tréningami. Ja som to nerešpektoval a v tomto momente som vo svojom živote objavil vieru v Boha. Uvedomil som si, že pokiaľ budem vysporiadaný s Bohom, budem mať vo svojom živote všetko potrebné. Aj napriek tomu, že ma moja rodina nepodporí,“ približuje svoje neoblomné odhodlanie Tawamba.

Rodák z Yaoundé pokračoval v štúdiu, tréningom sa venoval tajne. Vedúci akadémie, v ktorej Léandre trénoval, pán Ndoum bol predtým trénerom v najrešpektovanejšej futbalovej škole v Kamerune - Brasseries du Cameroun. V nej začínali najväčšie postavy národného futbalu ako Rigobert Song či Samuel Eto´o. Po nejakom čase Tawambu doplnili ďalší hráči, už viac netrénoval sám. „Bolo to v roku 2000. Pán Ndoum vtedy pred všetkými chlapcami povedal, aby si brali zo mňa príklad a pracovali rovnako tvrdo ako ja. Veril, že pokiaľ nepoľavím z úsilia, o desať rokov môžem hrať na majstrovstvách sveta. Odvtedy som každý deň prichádzal na tréning mysliac na jeho príhovor. Jeho slová sa stali mojou každodennou motiváciou a po pár rokoch som ako sedemnásťročný hral najvyššiu súťaž v Kamerune. Bol som prirovnávaný k najlepším hráčom v krajine i na planéte,“ hovorí Tawamba o prvých úspechoch.

Gael Tawamba
Léandre Tawamba bol v minulej sezóne v drese Zlatých Moraviec najlepším strelcom jesennej časti Fortuna ligy. (Jozef Bedej)

Mladíček sa v tom čase dostal i do národného výberu hráčov do 20 rokov, no nevtesnal sa do konečnej nominácie na majstrovstvá sveta 2009 v Egypte. „Bol som veľmi blízko k účasti na šampionáte dvadsaťročných, kde som mohol ukázať, že som pripravený reprezentovať Kamerun na majstrovstvách sveta v Južnej Afrike. Splnil by sa tým môj sen. Nepodarilo sa to a moja mama preto plakala, čo bolo pre mňa najbolestnejšie. Bol som tak blízko...“ Tawamba o tri roky neskôr odštartoval v Nitre svoju európsku kariéru. Dvadsaťsedemročný zakončovateľ aktuálne stojí v tíme 26-násobného šampióna Juhoslávie, Srbska a Čiernej hory a Srbska pred najväčšou výzvou doterajšej kariéry. Partizan Belehrad je veľkoklubom juhovýchodnej Európy, odkiaľ sa Kamerunčan môže prepracovať do ešte prestížnejších súťaží. Napokon, v rodine, ktorá Léandremu zakazovala futbal sa veľa zmenilo: „Keď som bol blízko k tomu, aby som reprezentoval svoju krajinu, moja rodina si mnohé uvedomila. Ich malý chlapec to svojou vlastnou cestou niekam dotiahol a od toho času robia všetko, aby ma podporovali. Dnes som spokojný s kariérou, ktorú som vybudoval, a rád by som pokračoval v nastavenom smere. Navždy budem vďačný ľudom, ktorí ma počas náročných období podporovali. Na časy, keď som trénoval sám v akadémii, spomínam, akoby to bolo včera. Na to, kde som začínal a aký progres zaznamenal, nikdy nezabudnem...“

zdroj: Góly Léandra Tawambu na slovenských trávnikoch. (youtube.com)

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk