ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Fortuna liga po desiatich rokoch mení model súťaže, čaká sa na schválenie zväzu
zdroj: profutbal.sk

Fortuna liga po desiatich rokoch mení model súťaže, čaká sa na schválenie zväzu

Najvyššia slovenská futbalová súťaž by sa mala od sezóny 2017/2018 hrať v novom modeli. Na svojom utorkovom zasadnutí ho jednohlasne schválilo Prezídium Únie ligových klubov, ktoré tvoria všetky prvoligové kluby.

Zo strany riadiaceho orgánu najvyššej súťaže už neraz vyšla aktivita k zmene herného systému, teraz je k tomuto kroku najbližšie. „Zmena je nepochybne potrebná. Súčasný model nie je spravodlivý, keďže polovica mužstiev hrá viac domácich zápasov ako druhá šestica tímov a s niektorými súpermi sa klub stretne raz doma a dvakrát vonku, s inými naopak. Druhým, a nemenej dôležitým, motívom pre inováciu je naša snaha o zatraktívnenie ligovej súťaže,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák k modelu, ktorý na Slovensku funguje od sezóny 2007/08.

Podľa nového modelu odohrá 12 účastníkov najvyššej súťaže najprv 22-kolovú základnú časť, v ktorej sa každý stretne s každým raz doma a raz vonku. Následne sa súťaž rozdelí na dve šesťčlenné polovice. Prvá bude bojovať o majstrovský titul, druhá o záchranu. Opäť bude hrať každý s každým doma i vonku, čo predstavuje desať zápasov. Všetky body získané v základnej časti si mužstvá prenesú aj do nadstavby.

Zmení sa aj systém vypadávania a postupovania do prvej ligy. „Významnou súčasťou hracieho systému sú baráže, ktoré Fortuna lige nepochybne pridajú náboj. Zo súťaže automaticky zostúpi posledný klub v konečnej tabuľke a mužstvo na jedenástom mieste bude o zotrvanie medzi elitou bojovať v baráži s druhým tímom II. ligy, ak tento klub splní všetky licenčné kritériá pre pôsobenie v najvyššej súťaži,“ priblížil riaditeľ ÚLK.

Baráž sa dotkne aj súbojov o pohárovú Európu. „Zároveň budeme mať aj baráž o poslednú miestenku do kvalifikácie Európskej ligy v prípade, ak Slovenský pohár vyhrá jedno z prvých troch mužstiev konečnej ligovej tabuľky. Pravdepodobnosť, že táto situácia nastane, je dosť vysoká. V semifinále takejto baráže by sa stretol štvrtý so siedmym a piaty so šiestym, víťazi by proti sebe nastúpili vo finále. Hralo by sa na jeden zápas vždy na ihrisku lepšie umiestneného mužstva v konečnej tabuľke. Tým, že aj siedmy klub môže ešte pomýšľať na pohárovú Európu, budú mať aj mužstvá na popredných priečkach druhej polovice nadstavby, ktoré nebudú bezprostredne ohrozené zostupom, o čo hrať až do konca sezóny,“ dodal.

Schválenie tohto modelu ešte závisí od rokovania Výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu, ktorý ho musí odsúhlasiť. Preberať sa má 14. marca na najbližšom rokovaní. Informácie priniesla ÚLK na svojom oficiálnom webe.

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk