ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V Trenčíne i v Košiciach sa pohli ľady. Mierne
zdroj: astrencin.sk

V Trenčíne i v Košiciach sa pohli ľady. Mierne

Napriek tomu, že v mnohých mestách po celom Slovensku sa už postavili, zrekonštruovali, či práve rekonštruujú štadióny, nájdeme aj miesta, kde je výstavba stále len v pláne. Smutnejší je fakt, že na nový stánok si musia počkať aj vo futbalových mestách ako Nitra, Banská Bystrica, Prešov, Košice či majstrovský Trenčín. Práve v posledných menovaných sa však, zdá sa, ľady pohli. Aspoň mierne.

V Trenčíne majú územné rozhodnutie

Pod Čákovým hradom a už v novembri rozbehla prvá fáza rekonštrukcie štadióna na Sihoti. Bol položený nový umelý trávnik, prebehla tiež inštalácia elektrického vyhrievania. Začiatkom januára zasa predstavitelia klubu získali právoplatné územné rozhodnutie na výstavbu štadióna.

"Je to kľúčový krok pre celý projekt. Už sme podali žiadosti na vydanie stavebného povolenia pre vonkajšie objekty. Na budúci týždeň bude podaná žiadosť na vydanie stavebného povolenia na hlavný objekt štadióna, ktorým sú východná, južná a severná tribúna," objasnil na klubovom webe AS Trenčín manažér pre investičné projekty Vladimír Martinko. Očakávanie ukončenie uvedeného procesu je do konca apríla tohto roka.

Stále prebieha aj verejné obstarávanie na výber generálneho dodávateľa stavby. V uplynulých mesiacoch klub pracoval na príprave samotného projektu štadióna. Oslovil na to nemeckú spoločnosť IFS. "Boli to pre nás veľmi užitočné jednania. Táto nemecká spoločnosť sa podieľala na tvorbe asi polovice futbalových arén v tamojšej Bundeslige," prezradil Martinko a zároveň priblížil, kedy by sa v Trenčíne mohlo začať stavať: "Vzhľadom na zložitý priebeh prípravy výstavby očakávame štart výstavby v mesiacoch máj alebo jún 2017."

V Košiciach odštartoval tender na výstavbu

V metropole východného Slovenska sú síce o niečo pozadu, no fanúšikov teší aspoň skutočnosť, že o štadióne sa začína nahlas hovoriť. Spoločnosť Košická Futbalová Aréna, a.s. (KFA) vyhlásila súťažný dialóg na výber zhotoviteľa stavby (do 22. marca). Štadión s kapacitou deväťtisíc miest na sedenie by mal stáť približne 22,22 mil. eur. Stánok by sa mal stavať na tri etapy, prvá bude trvať rok a pol.

"Cieľom verejného obstarávateľa je vytvoriť za ekonomicky optimálnych podmienok vizuálne a užívateľsky atraktívny areál nadregionálneho významu. Tento areál bude zložený zo samotnej futbalovej arény, jej súvisiacej infraštruktúry a priľahlých verejných priestorov," priblížili predstavitelia spoločnosti KFA, v ktorej má mesto 85-percentný a klub VSS Košice 15-percentný podiel. Mesto poskytne na výstavbu štadióna 12 miliónov eur. S hrubými terénnymi úpravami sa má začať v apríli. 

Projekt futbalového štadióna v Košiciach
Projekt futbalového štadióna v Košiciach (foto: mesto Košice)

Najnovšie z klubu: VSS Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 3. liga Východ

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk