ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Zostava očakávaní: Ktorých hráčov budeme na jar najviac sledovať?
zdroj: profutbal.sk

Zostava očakávaní: Ktorých hráčov budeme na jar najviac sledovať?

Čas do prvého jarného výkopu v našej najvyššej súťaži sa nezadržateľne kráti. Všetky tímy, azda okrem Senice, už majú káder pokope a sústreďujú sa na boje o konečné umiestnenie v aktuálnej sezóne. Redakcia portálu PROFUTBAL.sk pripravila jedenástku futbalistov, od ktorých budú nasledujúce mesiace najväčšie očakávania.

V bráne mladá krv

Na jeseň prekvapili najmä dvaja gólmani. Mladík Adam Jakubech bol až tak dobrý, že ho tréneri reprezentácie do 21 rokov ani nenominovali a prenechali ho rovno Jánovi Kozákovi, ktorý si ho vzal do Spojených arabských emirátov. Skúsený a ostrieľaný Martin Kuciak zase držal s obranou Podbrezovej parádne skóre, vďaka čomu patria medzi najlepšie defenzívy súťaže. Zatiaľčo od čoskoro 35-ročného Kuciaka by sme mali vidieť stabilné výkony, o pätnásť rokov mladší Jakubech bude mať za chrbtom rôznych futbalových agentov, vidinu letných mládežníckych majstrovstiev Európy a boje s Trnavou o pohárové súťaže, k čomu sa môže pridať i kolísavá forma prameniaca z neskúsenosti.

Z týchto dôvodov budeme upierať zrak predovšetkým na trnavskú jednotku. Nespomenúť však nemôžeme ani tradične kvalitného Žilinčana Volešáka či Seničana Šullu, ktorý takisto absolvoval reprezentačné sústredenie v Abú Dhabí. Zvedaví budeme aj na to, ako v Dunajskej Strede vyriešia brankársku otázku, nakoľko v závere jesene Slávik dobre zastúpil nevýrazného, no známejšieho Tofiloskiho.

V obrane africký majster, nováčik a navrátilec

Do defenzívnej trojice sme zaradili každého hráča z iného dôvodu. Na stopérskom poste sa bude snažiť prebiť do základu bratislavského Slovana Milan Rundič, ktorý sa v ostatnom čase boril so zranením. Bývalý hráč Trenčína disponuje vysokou kvalitou, čelí však kvalitnej konkurencii. Všetky oči budú aj na Ľubomírovi Šatkovi. Kmeňový hráč Newcastle United minulú jar vypadol s York City do piatej ligy, teraz ho na Žitnom ostrove podobný osud rozhodne nečaká. Stoja pred ním vysoké klubové ciele, ale aj boj o reprezentačnú pozvánku na mládežnícky šampionát.

Pri Žilinčanovi Ernestovi Maboukovi budeme zvedaví, kedy ho tréner Adrián Guľa zaradí do základnej zostavy, majster Afriky s Kamerunom totiž pod Dubeň prišiel len pár dní pred začiatkom jari. S tímom neabsolvoval ani letnú prípravu a možno vypadol aj z hernej praxe, na šampionáte totiž odohral iba jeden duel. Žilinčania však na jeho post veľa alternatív nemajú a tak čakáme, že 28-ročný obranca postupne nabehne do plného tempa.

V našej lige však budú na očiach aj ďalší obrancovia. Žilinčan Vavro dostal niekoľko ponúk, ale klub mu dal zatiaľ stopku pred odchodom do zahraničia. Slovanista Sekulič sa vracia na svoj pôvodný post na kraji obrany, odkiaľ vyhodil Kotulu smerujúceho do Senice. V Michalovciach budeme sledovať po rozpredaní kádra najmä košického rodáka Kavku, v Trnave zas veľkú zodpovednosť dostal nový kapitán Greššák.

Niektorí kariéru končia, niektorí začínajú

V strede poľa sme dali priestor dvojici hráčov, ktorí budú bojovať o účasť na európskom šampionáte. Dunajskostredčan Tomáš Huk patrí v našej lige medzi najlepších defenzívnych stredopoliarov, čo neušlo ani pozornosti reprezentačného trénera pri nominácii na januárové sústredenie. Veľa si sľubujú aj v Senici, kde ukončujú jednu futbalovú éru, od exmyjavčana Tomáša Briganta, kmeňového hráča Brna. Spoločnosť týmto začínajúcim futbalistom robí v našej jedenástke Ružomberčan Marek Sapara. Bývalý slovenský reprezentant po sérii zranení priznal, že ho možno čaká posledný polrok kariéry.

Pozornosti však nemôžu ujsť ani ďalší zaujímaví futbalisti. Skúsený Kóňa za posledné roky niekoľkokrát dobyl bratislavský Slovan so Spartakom Myjava, teraz má byť ťahúňom stredu poľa belasých. Žilinčan Káčer takisto odolal vábeniu z Talianska a pokúsi sa v drese šošonov zabojovať o miestenku na letnom šampionáte mladíkov. V Trenčíne budú opäť veľa očakávať od Paura, v Podbrezovej od Podia a vo ViOn-e od Orávika.

V útoku najlepší strelec a potenciálni kanonieri

Keďže vzhľadom na odhlásenie Myjavy z najvyššej súťaže nikto nezostúpi, očakávame od mužstiev v dolnej polovici tabuľky väčšiu aktivitu v ofenzíve a rovnako aj od Žiliny či Ružomberka, kde sa tiež prezentovali solídnymi číslami v útoku. Za celú ofenzívu Žiliny sa v našej jedenástke nachádza najlepší strelec po jeseni Filip Hlohovský. Tomu tréner Kozák odporúčal presun do zahraničia, medializované však napokon boli iba ponuky pre jeho spoluhráčov. Zo štrnásťgólového ligového strelca máme mierne rozporuplné očakávania aj vzhľadom na reprezentačné predstavenia v Abú Dhabí, kde neskóroval ani z penalty.

Spoločnosť v našej jedenástke mu robí trojica hráčov, ktorí môžu na jar pozitívne prekvapiť. Trnavčania angažovali v zime Brazílčana Kerlona, niekdajší veľký talent sa pokúsi nezraniť a oživiť kariéru. Ak sa mu to podarí, tento podhrotový hráč môže byť veľkým tromfom v tíme Mira Karhana. Piaty mládežnícky reprezentant v našej jedenástke, ktorý bude bojovať o účasť na európskom turnaji, bude posila DAC Pavol Šafranko. Bývalý hráč Prešova či Podbrezovej na seba v dobrom svetle upozornil aj začiatkom januára v reprezentácii. Jedenástku uzatvára Zlatomoravčan Samir Nurkovič, ktorý sa už v minulosti skúšal presadiť v našej súťaži, vinou zranení sa mu to ale nikdy nepodarilo. Tréner Jarábek však upozorňuje, že tentoraz je srbský útočník dobre pripravený.

V ofenzíve budeme, samozrejme, podrobne sledovať aj ďalších futbalistov. V Žiline sa pokúsia presadiť mladí Mráz a Šejdajev, v Podbrezovej chce kariéru oživiť Mikuš, v Slovane sa oveľa viac čaká od Priskina i od Čavriča, v Trnave bude zaujímavý pohľad na exkapitána Mikoviča a aj na mladíka Yilmaza, Ružomberok má vykúpiť zatiaľ sedemgólový Mareš a lepšia muška sa čaká aj od Lačného. Uvidíme, ktorému zakončovateľovi vyjde najbližších štrnásť ligových kôl najlepšie.

Zostava očakávaní na jar FL 2017

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk