ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Uvažuje sa o zmene hracieho modelu, Kozák: Trojmesačná pauza je luxus
zdroj: TASR

Uvažuje sa o zmene hracieho modelu, Kozák: Trojmesačná pauza je luxus

Prezident Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák sa v jarnej časti futbalovej Fortuna ligy 2016/2017 teší na napínavý súboj o pohárovú Európu. Podľa jeho názoru si titul už nenechá vziať jesenný líder MŠK Žilina. V rozhovore pred jarnou časťou pre oficiálny portál súťaže tiež porozprával o novinkách pre fanúšikov, o najskoršom termíne začiatku jari či sa dotkol témy o úprave hracieho modelu elitnej súťaže pod Tatrami.

Kozák od jari očakáva ľúty boj o pohárovú Európu. "Teším sa napríklad na napínavý súboj o pohárové priečky, keďže v prípade miesteniek do kvalifikácie Európskej ligy ešte stále môže byť v hre aj štvrté miesto v ligovej tabuľke. Je tam viac adeptov, v Európe určite budú chcieť hrať Slovan Bratislava, Spartak Trnava, ale aj MFK Ružomberok, AS Trenčín, či DAC Dunajská Streda. Útok na štvrté miesto ohlásil aj ViOn pod vedením Juraja Jarábka, čo je mimoriadne sympatické. Bodaj by tento boj bol čo najnapínavejší do konca ligového ročníka," citoval šéfa riadiaceho orgánu ligy web www.fortunaliga.sk.

Líder Žilina má pred druhou Podbrezovou náskok desať bodov, pred tretím Slovanom dvanásť. "Šošoni" smerujú za ziskom siedmeho titulu. "To, či sa zdramatizuje súboj o majstra, sa ukáže pravdepodobne už v prvých kolách, no všetky tromfy drží v rukách MŠK Žilina. Veľa napovie hneď úvod jari, ale Žilina udržala svoj káder pohromade, čo veľa predznamenáva," nazdáva sa bývalý slovenský reprezentant. Po škandalóznom odstúpení Myjavy z ligy sa o záchranu už nehrá: "V spodnej časti tabuľky sme odstúpením Myjavy stratili ten správny náboj, ale to, že mužstvám nehrozí vypadnutie z Fortuna ligy, musí otvoriť priestor pre ofenzívnejší herný prejav sprevádzaný vyšším počtom gólov, čo bude pre fanúšikov a divákov určite atraktívne."

Žilina radosť
TASR

Najvyššia súťaž v prestávke tradične žila prestupmi hráčov smerom von aj do FL. "Trenčínu sa znova podarilo zrealizovať prestupy do futbalovo zaujímavého Belgicka. Odišli talentovaní legionári Kalu či Bala, ktorí u nás spravili výrazný výkonnostný progres a môžu šíriť dobré meno slovenského ligového futbalu. Naše kluby vychovávajú zaujímavých hráčov, domácich aj zahraničných, a práve toto je tá správna cesta, pretože na transfery za šesťciferné sumy si pomaly zvykáme. Smer ukazujú naši mladíci v reprezentácii do 21 rokov, do ktorej naše kluby dodávali gro hráčov úspešných v kvalifikácii na európsky šampionát v Poľsku. V tejto súvislosti boli počas zimy zaujímavé aj presuny týchto mladíkov ako Pavol Šafranko, Ľubomír Šatka, či Tomáš Brigant, ktorí sa budú chcieť v nových kluboch určite presadiť, aby sa dostali do konečnej nominácie dvadsaťjednotky na európsky šampionát. Rád by som pri tejto téme spomenul aj dvojicu čerstvých afrických šampiónov Roberta Tambeho a Ernesta Mabouku. Teším sa, že ich v drese Trnavy a Žiliny aj na jar uvidíme na našich štadiónoch," uviedol 46-ročný bývalý hráč Banskej Bystrice, Košíc, Lokerenu či Unionu Berlín.

Pred touto jarou sa búrlivo diskutovalo nad skorým termíne dvadsiateho úvodného jarného kola: "Intenzívne sme s klubmi riešili problém dlhej, trojmesačnej zimnej prestávky a sami zástupcovia klubov nakoniec schválili tento kalendár. V minulosti mali hráči mesiac voľno, dva mesiace sme sa pripravovali na reštart ligy. Tri mesiace bez futbalu sú pre nás príliš veľký luxus. Celkový trend je aj v okolitých a klimaticky podobných krajinách tieto prestávky skracovať, čo je logické. My sme museli prekonať obdobie, keď sme neboli pripravení infraštruktúrne, no teraz už máme všetky trávniky vyhrievané a kluby, kde to tak nie je, nemajú udelené výnimky."


V odborných kruhoch prebieha debata o úprave hracieho modelu Fortuna ligy: "V rámci Prezídia ÚLK, ale aj jeho pracovnej skupiny, už zásadná diskusia prebehla, teraz sme si ešte nechali čas potrebný na prediskutovanie modelu interne v kluboch. Určite chceme odstrániť športovo nespravodlivý hrací model s 33 kolami. V diskusii je model s rozdelením mužstiev na dve šesťčlenné skupiny po základnej 22-kolovej časti. Po skončení desaťkolovej nadstavby rátame hneď s dvomi barážami, jednou o európsku pohárovú priečku a jednou o zotrvanie v súťaži. Chceme, aby o niečo hrali všetky mužstvá v najvyššej súťaži do posledného kola, resp. čo najdlhšie. To zabezpečí vyššie napätie a pevne veríme, že aj viac fanúšikov na tribúnach, vyššiu sledovanosť a záujem marketingových a TV partnerov."

Fanúšikovia sa opäť môžu aktívne zapojiť do viacerých marketingových aktivít. "Niečo sme zostali dlžní ešte zo zimnej prestávky, konkrétne ide o finále Súboja zručností. Chceme, aby sa toto finále konalo na prelome apríla a mája a pracujeme na tom, aby si ho mohli fanúšikovia užiť aj priamo v dejisku v spoločnosti najšikovnejších futbalistov našej ligy. Zaujímavou novinkou je nálepkový album Fortuna ligy, ktorý sa určite bude páčiť najmä našim najmladším fanúšikom. Pevne verím, že odozva bude pozitívna, pretože mne osobne sa album veľmi páči. Toto sme na slovenskej futbalovej scéne ešte nemali a veľmi sa tešíme, že sme našli partnera, ktorý aj takouto formou zhodnocuje náš ligový futbal. Pokračujeme aj v štandardných projektoch ako sú Zápas mesiaca, Hráč mesiaca, či Gól mesiaca, najviac ma teší pokračovanie pätnásťtisícovej strely," uzavrel Kozák.

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk