ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Päť najväčších očakávaní jarnej časti Fortuna ligy
zdroj: TASR, profutbal.sk

Päť najväčších očakávaní jarnej časti Fortuna ligy

Jarná časť našej najvyššej futbalovej súťaže začína už najbližší víkend a tradične prináša množstvo otázok a očakávaní. Zhrnuli sme tie, ktoré fanúšikov i odborníkov zaujímajú najviac.

Štyridsaťosem hodín pred prvým jarným výkopom sme si v redakcii PROFUTBAL.sk položili päť najzávažnejších otázok, na ktoré, samozrejme, najlepšie odpovie až čas. My sme si skúsili zanalyzovať, ako asi môžu ďalšie tri fortunaligové mesiace vyzerať a čo bude počas nich najdôležitejšie sledovať.

Gólová oslava Spartaka Trnava
TASR

Ako Myjavčania zamiešajú karty v bojoch o pohárovú Európu?

V minulej sezóne sa kopaničiarom podarilo vybojovať si účasť v pohárovej Európe a karty poriadne zamiešali aj tentoraz. Nie až tak výsledkami, keďže jeseň ukončili na šiestom mieste s dvadsiatimi šiestimi bodmi, ale prekvapujúcim odstúpením krátko pred Vianocami. Vzhľadom na platný Súťažný poriadok sa všetky doterajšie výsledky anulovali, body sa odrátali a aj tabuľka vyzerá trochu inak.

Čierny kôň súťaže z Podbrezovej už nemá na druhom mieste taký náskok, ako po jeseni, päťbodový odstup od tretieho Slovana sa skresal na obyčajné dva body. V prípade, ak by jeden z troch najlepších mužstiev ligy získal Slovnaft Cup (Podbrezová vypadla už vo 4. kole proti Skalici), do pohárovej Európy by nazrel aj štvrtý tím tabuľky. A na to okrem štvrtej Trnavy so šesťbodovým mankom na Slovan, pomýšľa dokonca aj zlatomoravecký ViOn, ktorý je na deviatom mieste.

PROGNÓZA PROFUTBALU: Žilinu sme ani nespomínali, mužstvo pod taktovkou fantastického trénera Guľu už titul sotva pustí z rúk, a to aj napriek tomu, že sa náskok dvanástich bodov pred druhým tímom zmenil na desať. Podbrezová spravila všetko pre to, aby mohla na jar obhajovať druhé jesenné miesto, udržala káder a zvýšila konkurenciu v útoku. Káder udržali aj Trnavčania a Ružomberčania, ktorí do jari vstupujú s pokorou, zaujímavé bude sledovať posilnenú Dunajskú Stredu a ambiciózny ViOn. Slovanu síce prestupové obdobie nevyšlo podľa predstáv, stále však disponuje enormnou kvalitou kádra, ktorá by mu minimálne tretie miesto mala postrážiť.

Aj preto vidíme v predkolách Ligy majstrov jednoznačne Žilinu a v Európskej lige Podbrezovú, Slovan a možno aj Trnavu, ktorá bude hrať nielen o pohárové súťaže, ale aj o priazeň fanúšikov.

Gólová radosť MŠK Žilina
TASR

Budú pokračovať Žilinčania v ofenzívnom koncerte?

Vsietiť za ligovú jeseň 55 gólov, to si zaslúži jednoznačný rešpekt. Najmä, keď góly nevsietil jeden kanonier, ale si ťarchu strelca zobrali na plecia viacerí hráči. Štrnásť ich má na konte Hlohovský, desať Škvarka, osem Otubanjo (ktorý sa v závere jesene stratil) a sedem Špalek. Za zmienku stojí jednoznačne aj Haskič, ktorý nastúpil v základnej zostave iba štyrikrát, no zaznamenal päť gólov.

Bude ale Žilina pokračovať v ofenzívnom koncerte? Michalovce aj Trnava na jeseň dostali sedem kúskov, Dunajská Streda šesť, Prešov, Senica i Trenčín štyri. Väčšina mužstiev bude úzkostlivo brániť vlastné konto, aby takúto hanbu na jar neutŕžili. Otázna je aj forma základnej zostavy šošonov, Otubanjo sa po zranení ešte nevrátil, Špalek je takisto po operácii a Hlohovský na reprezentačnom sústredení svoje kanonierske kvality nepotvrdil, gól nedal ani z penalty. Ani kvalita zimných posíl Jankauskasa, Sheydayeva či Mráza nie je práve zárukou gólových hodov.

PROGNÓZA PROFUTBALU: Po jesennej časti mala Žilina priemer 2,9 gólu na ligový zápas. To nevyzerá ako nesplniteľná úloha, najmä keď proti silným súperom ako Slovan a Trenčín ju už čaká iba jeden duel. Zaujímavý je však pohľad na porciu gólov doma a vonku, zatiaľčo doma sa šošoni presadili 38-krát, vonku zaznamenali iba 17 presných zásahov, vrátane šesťgólovej výhry proti DAC. Teraz ich z trinástich jarných duelov čaká iba päť domácich, a to navyše jeden z nich proti Podbrezovej, ktorá sa pýši v lige najlepšou defenzívou.

Titul by ju to stáť nemalo, ale na jesenný gólový koncert Žiliny si radšej nezvykajte.

Jaroslav Kostelný (Podbrezová)
TASR

Udrží si Podbrezová formu?

Druhé miesto po jesennej časti viacerí fanúšikovia i odborníci pripisujú dielu náhode. Keď sa ale bližšie pozriete na káder Horehroncov, zistíte, že aktuálne umiestnenie môže byť reálnym odzrkadlením fortunaligových kvalít. V bráne ostrieľaný Kuciak, pred ním skúsený Kostelný, na kraji kvalitný Breznaník, v strede technickí Kuzma a Podio, na krídle nestarnúci Viazanko – to boli tromfy, ktorými sa mohol hrdiť tréner Fabuľa počas jesene.

Vrásky na čele však môže mať, Breznaníka limitovali zranenia počas celej zimnej prípravy, značnú časť vynechal aj druhý najlepší strelec mužstva Bernadina (vsietil štyri góly, lepší bol len Breznaník s piatimi). V zime však sympatický káder udržali a nielen, že nikto z ťahúňov neodišiel, ale aj mladého Šafranka nahradil rovnako talentovaný Polievka a útočník Mikuš rozšíril konkurenciu na hrote.

PROGNÓZA PROFUTBALU: Bodový náskok na druhom mieste má Podbrezová minimálny, Slovan ju môže preskočiť jediným víťazstvom. Odskok od Trnavy je však naďalej osembodový a od ďalších mužstiev je to dvanásť a viac. Pohárová Európa by mužstvu trénera Fabuľu ujsť nemala, aj keby prišli o jesennú formu. Na Horehroní ale spravili všetko pre to, aby ju nestratili – absolvovali kvalitnú kondičnú prípravu doma, v Turecku si zmerali sily so zaujímavými zahraničnými súpermi a veľmi citlivo pristúpili aj k otázke doplnenia kádra.

Možno v konečnom dôsledku nebude Podbrezová vicemajstrom, ale má všetky predpoklady na to, aby vystúpenia, ktorými ohúrila futbalové Slovensko na jeseň, zopakovala i na jar.

Dunajská Streda - Zlaté Moravce
fcdac.sk

Predvedie nám spodok tabuľky futbalové divadlo?

Odstúpenie myjavského Spartaku má len jednu výhodu. Nie síce pre Myjavu, ani nie pre ligu a ani nie pre fanúšikov, ale možno pre psychiku mužstiev zo spodnej časti tabuľky, keďže nikomu z nich nehrozí vypadnutie. Stojí však pred nimi úloha nájdenia náboja, ktorým prilákajú divákov na tribúny. Je isté, že to nebude prostou stabilizáciou kádra či zohrávaním sa pred novou sezónou, všetci od tímov z dolných priečok čakajú entuziazmus, zapálenie a čo najväčšiu futbalovú krásu, akej sú len ich hráči schopní.

Po odrátaní bodov je na poslednom mieste Prešov, ktorý to bude mať v obrane bez zraneného kapitána Jacka zložité. O bod pred ním je Senica, kde sa problémov nakopilo mnoho a po príprave, kde často vyslali na zápas trinástich futbalistov, len v posledných dňoch prichádzajú nové mená, nie však posily. Michalovce takisto rozpustili väčšinu kádra a prišla len hŕstka potenciálnych posíl. Česť zachraňujú Zlaté Moravce, ktoré si veria možno aj na štvrté miesto, či Dunajská Streda s cieľom pohárového finále.

PROGNÓZA PROFUTBALU: Spomínané futbalové divadlo je skôr zbožným želaním všetkých divákov a odborníkov sledujúcich fortunaligové dianie, realita však nenasvedčuje ničomu nezvyčajnému. Prešov, kde všetci volali po posilnení, ostal bez kapitána i bez Šestáka. Seničania sa vôbec polovicu z jarnej časti plánujú zohrávať a modlia sa, aby ich po sezóne nečakal osud susednej Myjavy. Michalovce tiež nepôsobia ako záchrana futbalového divadla a to možno ani Zlaté Moravce, tie však aspoň hovoria, že by chceli.

Kto bude očakávať futbalovú zábavu, ostane asi nemilo prekvapený. Ak chce niekto nezainteresovaný predsa len sledovať niektoré mužstvo z dolných priečok, odporúčame posilnenú Dunajskú Stredu.


Vrátia sa fanúšikovia na tribúny?

Škaredý a starý štadión, málo atraktívny futbal, slabé individuálne výkony, nesúhlas s riadením klubu, veľká zima. Dôvodov, ktoré si diváci nájdu, aby nemuseli prísť na zápas, sa nájde mnoho. Navyše, keď väčšinu zápasov (tri z piatich) budú vysielať televízne stanice. A prečo by mali pozerať Fortuna ligu, keď ďalší kanál vysiela Premier League či La ligu?

Výhovoriek bolo dosť a vždy ich bude habadej. Reálnych dôvodov, ktoré fanúšikov odrádzajú od návštevy štadióna, však každou chvíľou ubúda. Futbalové stánky sa rekonštruujú, buduje sa infraštruktúra a aj vyhrievané trávniky môžu výrazne prispieť športovej atraktivite. Viaceré mužstvá už našli svoju hernú tvár a zdokonaľujú aj herný systém. Takisto aj Únia ligových klubov je aktívnejšia ako v minulosti a prináša mnohé zaujímavosti i súťaže pre fanúšikov.

PROGNÓZA PROFUTBALU: Všetko, čo sme vymenovali, je pekné, ale či to bude stačiť? Pravdou je, že návštevy na štadiónoch sú žalostné a nezodpovedajú kvalite súťaže. Na druhej strane sa javí každá snaha zbytočná, keď kluby opúšťajú súťaž uprostred sezóny. A to nemyslíme len Myjavu, ale aj Borčice a iné druholigové mužstvá. Všetci zainteresovaní v slovenskom futbale sa musia snažiť viac, ak chcú priviesť divákov na štadión, a to v neposlednom rade aj samotné fankluby.

Fortuna liga si zaslúži vyššie návštevy. My veríme, že sedačky na štadiónoch budú každé kolo viac a viac zaplnené nielen fanúšikmi, ale aj spokojnými divákmi.

KVÍZ: Si pripravený na jarnú časť Fortuna ligy?

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk