ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Našlo Burnley (konečne) slabinu Chelsea?
zdroj: Antonio Conte (tasr/ap)

Našlo Burnley (konečne) slabinu Chelsea?

Priniesol niečo nové. Niečo, čo sa v novodobej histórii anglickej Premier League neodvážil dlhodobo produkovať žiaden z jeho predchodcov. Navyše, aj v talianskom Juventuse overený systém s tromi obrancami čiastočne korigoval. Schému 3-5-2 upravil na formáciu s tromi ofenzívnymi hráčmi. A prinieslo to významný úspech. Chelsea pod vedením Antonia Conteho dokázala vyhrať trinásť ligových stretnutí v rade, pričom v desiatich z nich udržala čisté konto. Systém fungoval takmer bezchybne. Nedeľňajší duel 25. kola Premier League však v hre talianskeho stratéga naznačil mierne trhliny.

Lišiak Sean Dyche, manažér Burnley, nepustil Chelsea k jej typickej hre produkovanej pod trénerom Antoniom Contem. The Blues museli byť aktívnejší a kreatívnejší na lopte, nedostávali toľko priestoru na smrteľné protiútoky. Dyche, vyžívajúci sa v defenzívnych schémach, si stretnutie užíval. Napriek tomu, Burnley hralo i smerom dopredu, hneď niekoľkokrát dokázalo prelomiť obrannú škrupinu suverénneho lídra najsledovanejšej ligy sveta. Domáci boli strelecky aktívnejší, respektíve presnejší, keďže Thibauta Courtoisa zamestnali štyrmi pokusmi medzi tri žrde (Chelsea vystrelila na bránku len dvakrát). Odkiaľ hrozilo Londýnčanom najväčšie nebezpečenstvo?

_94605768_hazard-pedrofirst-halftouches
Porovnanie dotykov s loptou v podaní Edena Hazarda (vľavo) a Pedra (vpravo) v prvom polčase stretnutia s Burnley. 23 z 51 dotykov Hazarda pred prestávkou bolo zaznamenaných na pravej strane, kým len 7 z 34 v opačnom garde u pravého krídelníka Pedra. (bbc)

Z pohľadu modrých to bola ich ľavá strana. Celosezónne ju obhospodaruje dvojica Marcos Alonso a Eden Hazard. Tento kraj ihriska pôsobí v defenzíve omnoho menej disciplinovane než duo z opačnej strany Moses-Pedro. Spôsobuje to predovšetkým väčšia voľnosť pohybu Hazarda. Belgický krídelník sa s obľubou sťahuje na os ihriska, vytvára si strelecké príležitosti, tlačí sa do šestnástky. V nedeľu až príliš často operoval dokonca i na opačnej strane hracej plochy. Technicky fenomenálne disponovaný krídelník svoje akcie zväčša zakončí streleckým pokusom či finálnou prihrávkou. Problém nastáva, pokiaľ o loptu príde. Zo stredovej zóny nestíha po prepnutí do defenzívy doplniť na ľavej strane Alonsa, ktorý sa poľahky ocitá v podčíslení. Často čelí dvojici či dokonca trojici hráčov súpera, ktorí podnikajú rýchly protiútok. Španielovi preto vypomáhajú stopéri Gary Cahill a David Luiz, ktorí opúšťajú svoju komfortnú zónu a defenzíva Chelsea stráca kompaktnosť. Alonso navyše nie je dostatočne silný a rýchly ako pravý full-back Victor Moses.

Silnou dominantou hry zverencov Antonia Conteho je taktiež vysoký a aktívny pressing. Dyche, ktorého herný štýl pripomína hru jeho nedeľňajšieho soka, dokázal prekonať i túto prednosť päťnásobného anglického majstra. Akonáhle Chelsea vyrukovala s vysokým napádaním, Clarets začali prekopávať stredovú zónu, dlhými loptami hľadali útočníka Ashleyho Barnesa. Niekdajší mládežnícky reprezentant Rakúska vyhrával dôležité súboje pre Andreho Graya, ktorý ťažil práve z priestorovej kapsy za Marcosom Alonsom. Toho aktívne prečísľoval i George Boyd. Burnley síce gól z hry nedalo, o konečnej deľbe bodov po remíze 1:1 rozhodol z priameho kopu Robbie Brady, no práve z preberanej ľavej strany mohli v dvoch príležitostiach otočiť skóre Gray s pravým obrancom Lowtonom.

zdroj: Zostrih stretnutia Burnley - Chelsea 1:1. (fullmatchesandshows.com)

Burnley predviedlo vynikajúce prepínanie z defenzívy do ofenzívy a naopak. Možno dokonca i porovnateľné s londýnskym favoritom. Ten v druhom polčase napriek územnej prevahe nevystrelil do priestoru troch žrdí. Domáci držali formáciu, bod si oddreli a v konečnom dôsledku i zaslúžili. Chelsea môže byť s remízou spokojná, veď v domácom prostredí okrem nej už iba Tottenham získal viac bodov než práve Burnley. Turf Moor je pre všetkých návštevníkov v aktuálnej sezóne veľmi nehostinnou pôdou. Napriek sklamaniu zo straty dvoch bodov uznal kvalitu súpera i Antonio Conte, ktorý nedokázal nájsť recept na dlhé prihrávky domácich Clarets. Chelsea však môže byť v konečnom dôsledku pokojná, pretože na severozápade Anglicka mohla i prehrať. Navyše, trinásť kôl pred koncom i naďalej vedie ligu s komfortným desaťbodovým náskokom na druhý Tottenham. Otázne bude, do akej miery sa jej najbližší súperi dokážu inšpirovať taktikou Burnley a akú odpoveď nájde Conte na tento, zdá sa účinný, štýl...

zdroj: twitter

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Burnley

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk