ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Z majstrovských osláv cez doživotný dištanc až do väzenia
zdroj: twitter

Z majstrovských osláv cez doživotný dištanc až do väzenia

Sir Alex Ferguson bol počas svojej éry v Manchestri United známy i tým, že na získavanie trofejí nutne nepotreboval hviezdne mužstvo. Pod vedením škótskeho manažéra dvíhali poháre i hráči ako Bellion, Djemba-Djemba, Chadwick či Jordi Cruyff. Gro „červených diablov“ dlhé roky tvorili domáci hráči, z ktorých Ferguson dokázal vyžmýkať maximum. Ani fenomenálny lodivod však nedokázal posunúť na najvyššiu úroveň každého. Jedným takým hráčom bol i Ronnie Wallwork (39), ktorému napriek mnohým prešľapom už nik nevezme medailu pre majstra Anglicka.

Ronnie Wallwork je „červeným diablom“ od narodenia. Ako chlapec sledoval zápasy United z tribúny Stretford End. Hral amatérsku Sunday league, keď si ho stiahol dvadsaťnásobný anglický šampión. Rodák z Manchestru sa do akadémie United dostal v pätnástich rokoch. Po príchode do klubu nabrala jeho kariéra raketové tempo. Po dvoch rokoch dotiahol mužstvo k zisku mládežníckeho FA Cup-u, stal sa najlepším mladým hráčom tímu. O ďalšie dva roky si po boku Jamieho Carraghera, Dannyho Murphyho či Michaela Owena zahral za Anglicko na majstrovstvách sveta dvadsaťročných. Realizačný tím Manchestru United mu predpovedal rovnakú budúcnosť ako Giggsovi, Scholesovi, Beckhamovi či bratom Nevillovcom. 

zdroj: Ronnie Wallwork dokázal to, čo sa Stevenovi Gerrardovi nepodarilo počas sedemnástich sezón v FC Liverpool. (twitter)

V sezóne 1997/98 prerazil v rezervnom mužstve, debutoval i v „A-čku" United. Manažér Alex Ferguson dohliadal na jeho postupný rozvoj, videl v ňom cenného defenzívneho univerzála pre ďalšie roky. V nasledujúcej sezóne prišiel prvý skrat. V závere ročníka, ktorý trávil na hosťovaní v belgických Antverpách, hral klub baráž o postup do prvej ligy. Narazil v ňom na dnešné FC Charleoi. Antverpy duel i vinou výkonu hlavého rozhodcu prehrali. Vypožičaní mladíci z tímu Red Devils Ronnie Wallwork a Danny Higgibotham frustráciu neuniesli, Wallwork za pomoci druhého menovaného napadol rozhodcu. V hráčskom tuneli ho chytil pod krk. Za inzultáciu arbitra dostal doživotný dištanc.

Vedenie United sa proti trestu svojho zverenca odvolalo, zákaz bol skrátený na tri roky. Právnici anglického klubu napokon docielili, že dištanc sa vzťahoval len na belgické územie a Wallworka i preto anglický veľkoklub hneď v nasledujúcej sezóne využil v piatich ligových stretnutiach. „Sme absolútne spokojní s verdiktom belgického súdu. Je to obrovská úľava. Danny s Ronniem sa konečne môžu sústrediť na svoju kariéru v Manchestri United,“ vyhlásil po dosiahnutí priaznivého verdiktu kouč Sir Alex Ferguson. Wallwork odohral v sezóne 2000/01 za Red Devils dvanásť ligových zápasov, čo mu stačilo, aby so spoluhráčmi oslavoval majstrovský titul (hráč musí nastúpiť minimálne k desiatim duelom). Nasledujúci ročník sa očakával Ronnieho prienik do základnej zostavy. Ferguson však priviedol na dva jeho najsilnejšie posty dvojicu Blanc a Verón. Odchovanec klubu sa ocitol v úzadí, v lete 2002 sa nedočkal obnovenia kontraktu.

zdroj: Ronnie Wallwork - najlepší hráč West Bromwichu Albion v sezóne 2004/05. (twitter)

Víťaz majstrovstiev sveta klubov z roku 1999 sa upísal West Bromwichu Albion. Nováčik mal smelé plány, ktoré však stroskotali už v zárodku. Nové vedenie mužstva zrušilo hráčom pätnásťtisícové bonusy za ligové víťazstvá, konkrétne Wallwork prišiel o 80% prémií. Hráči Baggies na čele s odchovancom Manchestru United tento krok vedenia medializovali. Vedenie WBA však bolo presvedčené o svojej pravde. „O zmenách v systéme odmeňovania vedel už pri podpise zmluvy. Je od neho drzé a podlé, že sa teraz pred médiami cíti oklamaný,“ vyhlásil na adresu bývalej nádeje Red Devils nový majiteľ Jeremy Peace. Spory poznačili sezónu WBA, tím vypadol s osemnásťbodovou stratou na záchranu.

Ronnie v druhej lige stratil chuť do futbalu, trápil sa. WBA ho poslal na hosťovanie do Bradfordu, kde pod vedením ikony Manchestru United Bryana Robsona exceloval. Wallwork sa stal na ihrisku jeho predĺženou rukou, kormidelník ho považoval za nesmierne inteligentného futbalistu. Zlomený prst na nohe ho prinútil vrátiť sa k nočnej more na The Hawthorns. West Brom i bez jeho príspevku vybojoval postup do Premier League, trénera Megsona po zlom štarte nasledujúcej sezóny nahradil práve Robson. Ten svojho chránenca okamžite zaradil do základnej zostavy. Mužstvo sa stalo prvým v histórii, ktoré sa zachránilo napriek tomu, že sa na Vianoce nachádzalo na dne tabuľky. Ronnie dokázal určovať tempo a smer hry, stal sa najlepším klubovým hráčom roka.

zdroj: Život Ronnieho Wallworka v skratke. (twitter)

WBA v nasledujúcej sezóne znovu vypadol, Robsonovým odchodom prišiel Wallwork o miesto v zostave. Ronnieho kariéra nabrala znovu recesijný smer. Pádu napomohla noc z 30. novembra 2006. Ronnie so svojou priateľkou natrafili v bare na bývalého partnera spoločníčky, ktorý futbalistu v žiarlivostnom afekte sedemkrát bodol rybárskym nožom do ruky, chrbta a brucha. Útočník dostal štyri a pol roka, Wallwork strávil dva týždne v nemocnici. „Keď sa to stalo, vôbec som nemyslel na futbal. Bol som rád, že žijem. Momentálne pre mňa nie je nič dôležitejšie, než keď lekár hovorí o mojom úplnom zotavení. Nič nebudem súriť, postupnými krokmi sa dostanem znovu do formy. Mentálne som pripravený naskočiť do hry,“ povedal Wallwork, ktorý bol od prvého okamžiku presvedčený o návrate k aktívnej kariére. Stalo sa tak po dva a pol mesiaci, keď absolvoval comeback v rezerve West Browmichu.

Rozprávkový návrat sa však nekonal. Klub poslal hráča na hosťovanie do tretej ligy, v januári ho uvoľnil. „V jednej minúte som bol hráčom roka, v druhej som klub opustil. Veci sa vo futbale menia rýchlo,“ povzdychol si Wallwork, ktorého po polročnom angažmán prepustil i Sheffield Wednesday. Skrachovaný futbalista padol na dno, v lete neuspel na skúške v Carlisle. „Kondične ani fyzicky nie je dostatočne pripravený, aby hral na úrovni mojich zverencov,“ zdôvodnil kouč John Ward. Znechutený Wallwork vo veku 31 rokov neoficiálne ukončil kariéru. Nedarilo sa mu ani mimo trávnikov. Skrachoval mu obchod s oblečením, finančnú tieseň riešil kšeftovaním s kradnutými autami. Pre viacero priestupkov a škodu vo výške 43-tisíc libier bol v decembri 2011 odsúdený na pätnásť mesiacov väzenia.

zdroj: Ronnie Wallwork dnes. (instagram)

„Ronnie Wallwork je najlepším voľným hráčom leta 2002. Je úchvatný futbalista, ktorý mal len smolu, že si nedokázal na Old Trafford vybudovať stabilné miesto. Prišiel k nám ako perspektívny mladý stopér, pomohli sme mu získať skúsenosti. Hral v tíme na viacerých postoch a na všetkých si počínal dobre,“ lúčil sa so svojím zverencom počas spomenutého leta manažér Manchestru United Sir Alex Ferguson. Wallwork nedokázal naplniť nesporný potenciál, po sérii športových, kondičných a kriminálnych pádoch sa v roku 2014 po šiestich rokoch bez futbalu neúspešne snažil o comeback v Ashtone United hrajúcom siedmu ligu.

Najnovšie z klubu: West Bromwich

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk