ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Dieťa Slovana hľadá klub, kde nájde chuť do futbalu
zdroj: facebook/Silviu Cristea Photography

Dieťa Slovana hľadá klub, kde nájde chuť do futbalu

Kariéra šikovného stredopoliara Borisa Turčáka bola v poslednom čase ako na hojdačke. Odchovanec Slovana Bratislava sa momentálne pripravuje so štvrtoligovou Petržalkou a ako voľný hráč ešte čaká na ponuku z klubu, kde by sa mohol usadiť na dlhšie obdobie a futbalovo napredovať.

Turbulentný rok 2016 začal slovenský záložník v druholigovom rumunskom klube Universitatea Kluž. Zaujímavá futbalová destinácia sa ale zároveň stala ťažkou životnou skúškou. „Po hernej stránke sa nemôžem sťažovať, spolu s Kubom Vojtušom sme ťahali celé mužstvo, nastupovali sme pravidelne. Ja som dal tri góly, Kubo ich vsietil päť. Keby bol klub finančne stabilizovaný, ostali by sme tam možno doteraz. Takto sme pred posledným zápasom sezóny odišli a odvtedy sme ani neboli s nikým v kontakte,“ spomína pre PROFUTBAL.sk na neveselé legionárske dobrodružstvo Boris Turčák. Mužstvo napokon pre finančné problémy spadlo do štvrtej najvyššej súťaže.

Druholigovú úroveň v Rumunsku vymenil následne za slovenskú a upísal sa FK Pohronie. Neskôr prišiel aj interes tímu St. Polten z rakúskej Bundesligy, zatrhli to však administratívne záležitosti. „Keď som prišiel do Pohronia, klub si ma musel najprv z Rumunska vyžiadať a riešilo sa to cez notára. Až potom sa ozval jeden manažér s ponukou na jednodňovú skúšku v tomto mužstve. Rakúšania prejavili záujem, dohodli sme sa, ale keďže Pohronie je klub fungujúci na amatérskej úrovni, papierovo som sa aj ja stal amatérom a na tejto úrovni končilo prestupové obdobie o niekoľko dní skôr. Kvôli tomu táto alternatíva padla,“ vysvetlil hráč, ktorý na Slovensku medzi elitou obliekal aj dres Nitry či Ružomberka.

S predposledným tímom súťaže u našich západných susedov mal nadviazať kontakt znova v zime. Ako to však býva, človek mieni a osud mení. „Do Pohronia som prišiel v priebehu jesene. Do zostavy som sa dostal v deviatom kole, odohral tri zápasy a v Banskej Bystrici som gólom rozhodol o našom víťazstve. Následne som si ale v strede týždňa zlomil malíček na pravej nohe a stihol až predposledný duel jesene. Podmienky boli v Pohroní na slušnej úrovni, škoda, že ma pribrzdilo zranenie,“ povedal Turčák, ktorého následne zarmútil príchod do rakúskeho celku. „Rátal som s tým ako s hotovou vecou. Klub ale získal na hosťovanie hráča z Rapidu Viedeň, čo sa im finančne viac oplatilo,“ nešťastne pokrčil plecami rodák z Čadce.

Boris Turčák (Pohronie)
fotoFERO.sk

Jeho kroky najnovšie smerovali do Petržalky, kde sa mu ozval generálny manažér Andrej Kalina. „Ide o to, aby som dostal opäť chuť do futbalu a zastabilizoval sa v určitom prostredí. Nechcem každý polrok alebo rok meniť klub, stále niečo riešiť, neustále byť v novej partii, v inom klube, s rozdielnou filozofiou či taktikou. Je to ťažké na psychiku,“ rozhovoril sa pre PROFUTBAL.sk stredopoliar, ktorý vo februári oslávi iba dvadsiate štvrté narodeniny. „Myslím si, že ešte nemám vek na to, aby som išiel do štvrtej ligy. Mám ambíciu hrať vyššiu súťaž, ale iba za klub s perspektívou, kde by som dostal šancu na ihrisku a nemusel si v lete hľadať znova niečo iné. Nič konkrétne zatiaľ na stole nemám,“ vraví kvalitný záložník.

Ofenzívny futbalista vidí svoju najbližšiu budúcnosť v Petržalke na deväťdesiat percent, ako každý mladý futbalista by totiž rád uprednostnil pokračovanie na profesionálnej úrovni. „V Petržalke som už pred príchodom poznal viacero chalanov, našiel som tu super partiu i trénera. Hráme na krásnom štadióne, kvalitnej umelej tráve, kabíny sú veľmi pekne zariadené, hneď vedľa je posilňovňa. Prostredie je tu naozaj futbalové, klub má dobrú víziu a napreduje. Nemá význam hrať síce vyššiu súťaž, ale v klube, ktorý stagnuje a neposunie ma vpred. Verím však, že na mňa skôr či neskôr ešte čaká niečo zaujímavé,“ nevzdáva sa svojho futbalového sna Turčák.

Do svojho materinského klubu zo Slovana sa na chvíľu vrátil v poslednú januárovú sobotu, kedy Petržalka odohrala prípravný duel proti belasým juniorom. Turčák absolvoval celý zápas, ktorý sa však skončil predčasne po zranení petržalského brankára Gabriša. „Priznám sa, že s takým niečím som sa ešte nestretol. Týždeň teraz netrénoval, ale nemalo by ísť o nič vážne. Verím, že sa dá dokopy,“ vrátil sa k zápasu, ktorý vyhrali belasí v pomere 5:0. „Prvý polčas mal celkom vyrovnaný priebeh, každá strana mala vyložené šance, no inkasovali sme v poslednej minúte. Keď sa nejakí chalani prestriedali, bol možno cítiť markantnejší rozdiel. Osobne sa cítim fit, celý január som zaberal s kondičným trénerom a od polky januára trénujem s Petržalkou. Som pripravený na všetko. Už sa neviem dočkať jarnej časti a majstrovských stretnutí,“  zakončil stále nádejný slovenský futbalista.

ŠK Slovan Bratislava juniori - FC Petržalka Akadémia
Michal Šášky

„S Borisom som absolvoval niekoľko rozhovorov. Je viac ako jasné, že Boris je hráč, ktorý ma na viac ako na štvrtú najvyššiu súťaž. Aj keď to je v jeho prípade prepad o dve ligové úrovne, v našom klube nájde všetky podmienky na to, aby sa dostal do hernej pohody a dostal dôveru. Navyše sme sledovaní. Stále je to mladý hráč, ktorý potrebuje priestor k sebarealizácii. Dohodli sme sa, že u nás odohrá minimálne jarnú časť sezóny a pomôžeme si navzájom: Boris pomôže Petržalke k postupu do tretej ligy a my pomôžeme Borisovi, aby našiel potrebnú hernú prax a sebavedomie na to, aby sa posunul vyššie. Či už u nás, alebo niekde inde,“ reagoval na aktuálnu situáciu generálny manažér FC Petržalka Akadémia Andrej Kalina a dodal: „V prípade, že príde pre Borisa zaujímavá ponuka, nebudeme mu robiť naprieky a budeme radi, keď sa posunie vyššie. Boris však dospel do určitého veku a je potrebné, aby si niektoré veci uvedomil a prehodnotil, kde urobil chyby, kde mal urobiť viac. Svoju kariéru má vo svojich ‚nohách’ a hlave. Verím, že ešte nepovedal posledné slovo, je to kreatívny a správne drzý futbalista, takých hráčov u nás ubúda.“

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk