ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kissa si Nórsko získalo: Našiel som, čo som hľadal
zdroj: TASR

Kissa si Nórsko získalo: Našiel som, čo som hľadal

Stredný záložník Filip Kiss sa po štyroch rokoch strávených v Škótsku rozhodol pre zmenu. V lete 2015 odišiel z Ross County na hosťovanie do FK Haugesund. Predstaviteľov klubu zaujal natoľko, že ho nakoniec angažovali na trvalý prestup.

Pred mesiacom podpísal jedenásťnásobný reprezentant v klube novú zmluvu na tri roky. Do novej sezóny ho povedie ako kapitán. Pre PROFUTBAL.sk prezradil, ako sa cíti na severe Európy, priblížil svoje aktuálne pôsobisko a odhalil, za ktorý klub by si v budúcnosti rád zahral.

V Nórsku je momentálne dlhá zimná prestávka. Nie je to pre vás problém?
Filip Kiss: "To, že sa tu hrá systémom jar - jeseň mne osobne vôbec nevadí. Je to prakticky jedno, hoci je pravda, že v zime máme o niečo dlhšiu prípravu. Väčšinu času však trávime v Španielsku alebo doma v Nórsku, takže to ubehne pomerne rýchlo."

Posledný súťažný zápas ste odohrali ešte začiatkom novembra. Čo nasledovali potom?
"Po poslednom ligovom zápase minulej sezóny som bol na repre zraze, potom som mal mesiac a pol dovolenku. Od januára sme odštartovali prípravu, na pláne sú dve sústredenia v Španielsku. Dlhšia pauza bez súťažného zápasu je asi jediná nevýhoda, ale aj na to som si už zvykol. V lete zasa máme nahustený program, ktorý tú zimnú pauzu vynahradí."

Filip Kiss
foto: TASR

Ako hodnotíte uplynulú sezónu v Nórsku?
"Minulý ročník bol vydarený, keďže sme sa dostali do pohárovej Európy, na ktorú sa už teraz veľmi teším. Odohral som všetky zápasy, okrem tých, keď som mal stopku za karty. Vo všetkých súťažiach som zaznamenal spolu až deväť gólov, čo bolo najviac v mojej doterajšej kariére. V klube som získal ocenenie pre najlepšieho hráča sezóny."

Priblížte nám FK Haugesund...
"Momentálne máme nového trénera, ktorý viedol nórsku reprezentáciu do 19 rokov. Uvidíme, ako sa pod jeho vedením pripravíme na novú sezónu. V tej minulej nás trénoval kouč, ktorý ma viedol chvíľu aj v Cardiffe. Preferoval systém 3-5-2, ktorý mi vyhovoval a tímu priniesol úspech. V kádri máme okrem Nórov aj dosť zahraničných futbalistov. Maximálny počet cudzincov v klube je deväť, čo vedenie využíva."

Je medzi ľuďmi v Nórsku záujem o domáci futbal?
"Futbal v Škandinávii napreduje, čo sa mi páči. Obrovský záujem je hlavne zo strany médií, ktoré tak priťahujú fanúšikov na štadióny. Konkrétne u nás chodieva na zápasy okolo šesťtisíc ľudí, čo je slušné číslo, vzhľadom na to, že nepatríme medzi najväčšie kluby v krajine."

Slovensko radosť (Kiss, Ďurica, Stoch)
foto: TASR

Bol to správny krok, keď ste sa rozhodli odísť zo Škótska do Nórska?
"Zo Škótska som chcel odísť najmä preto, že som si chcel vyskúšať iný štýl futbalu. Musím povedať, že v Nórsku som našiel, čo som hľadal. Futbal ma tu baví a to je najdôležitejšie."

Váš bývalý klub Ross County nedávno posilnil Milan Lalkovič. Pýtal si od vás nejaké rady?
"Áno, boli sme v kontakte. Povedal som mu len toľko, že pre neho je najdôležitejšie, aby hrával. A keď mu to Ross County poskytne, tak nech ich ponuku určite prijme. "

"Raz by som chcel nastúpiť za DAC, keďže som tam vyrastal, no nikdy som nehral za A-tím."

Na Slovensku ste naposledy pôsobili pred viac než šiestimi rokmi. Neťahá vás do bližšie k rodnej krajine?
"S rodinou sme si zvykli na život v zahraničí. Pokiaľ ma to bude baviť a rodina bude šťastná, tak by som chcel za hranicami zostať čo najdlhšie. Neskôr by som sa ale veľmi rád vrátil domov do Dunajskej Stredy. Chcel by som nastúpiť za DAC, keďže som tam vyrastal, no nikdy som nehral za A-tím."

Sledujete na diaľku aj dianie v slovenskej lige? Aký máte názor na Fortuna ligu?
"V našej lige sú podľa mňa dva kluby, ktoré sa vydali správnym smerom a teraz sa dostavujú výsledky. Sú to Trenčín a Žilina. Hoci Trenčínu sa tento rok až tak nedarí, ale to je normálne po odchode toľkých kvalitných hráčov. Najviac fandím, samozrejme, Dunajskej Strede. DAC ale ešte potrebuje trochu času. Pomaly sa tam budujú podmienky na to, aby raz klub bojoval o najvyššie priečky. Osobne si myslím, že pre ligu je škoda, že sa viac nedarí Slovanu a Trnave. Sú to kluby, ktoré by mali ťahať ligu, no v posledných rokoch prevzali túto úlohu práve Trenčín a Žilina, resp. tréneri Ševela a Guľa. Odhlásenie Myjavy určite nepridalo na atraktivite našej ligy. Niečo také by sa nemalo stávať, ak chceme, aby futbal na Slovensku napredoval."

Filip Kiss
foto: TASR

Jedenásťkrát ste si na seba obliekli reprezentačný dres. Pribudnú v kvalifikácii o MS 2018 ďalšie štarty? 
"Pre každého hráča je česť reprezentovať svoju krajinu, ja nie som výnimka. Teším sa vždy, keď nastúpim. Uvidíme, či ešte nejaké štarty na moje konto pribudnú. Konkurencia je všade, patrí to k futbalu. Vždy hrajú len tí najlepší. Ja sa budem snažiť podávať v klube také výkony, aby ma tréneri mali opäť dôvod nominovať."

Aké ciele ste si stanovili na rok 2017?
"Hlavne byť zdravý a nech sme s rodinou šťastní. Nech už sme kdekoľvek. Vo futbale sa všetko môže zmeniť zo dňa na deň. Snažím sa myslieť na prítomnosť a hrať najlepšie, ako viem. Momentálne prežívam pekné obdobie. Budem mužstvo viesť ako kapitán. Verím, že sezóna pre Haugesund bude úspešná, či už v lige, alebo v pohároch."

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk