ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hradecký v sebe Slováka nezaprie: Slnko, pivo, baby
zdroj: TASR/AP

Hradecký v sebe Slováka nezaprie: Slnko, pivo, baby

Narodil sa v Bratislave, no osud ho odvial až do Fínska. Raz ročne sa ale pod Tatry vracia. "Domov" ho ťahajú tri percentá jeho osobnosti. Brankár Eintrachtu Frankfurt Lukáš Hradecký v exkluzívnom rozhovore pre PROFUTBAL.sk prezradil, ako sa dostal do krajiny tisícich jazier, aj to prečo sa rozhodol hrať futbal. Bez problémov tiež odpovedal na otázku ohľadom rekordne rýchlej červenej karty, vďaka ktorej sa navždy zapísal do histórie Bundesligy.

Takmer stopercentný Fín

Ste Fín alebo Slovák?
Lukáš Hradecký: "Na 97 percent som Fín. Ale som hrdý na to, že je vo mne aj trošičku Slováka. Hlavné, že som iný než ostatní."

Ako dlho ste žili na Slovensku?
"Narodil som sa na Kramároch v Bratislave. Žil som tam jeden a pol roka, potom sa rodičia presťahovali do fínskeho Turku. Otec hrával volejbal, dostal ponuku z Fínska. Vtedy sa oplatilo prijať to. Ktovie, či by som dnes bol futbalista, ak by som vyrastal na Slovensku. Osud vie niekedy poriadne zamiešať karty."

Lukáš Hradecký
foto: TASR/AP


Chodievate niekedy na Slovensko?
"Každé leto, aspoň na pár dní počas dovolenky. V podstate zvyšok celej našej rodiny, okrem mojich rodičov a súrodencov, žije na Slovensku. Mám tam strýkov, babky. A tiež veľa známych a kamarátov."

Čo sa vám páči na Slovensku, čo na Fínsku?
"Na Slovensku pivo, baby a počasie. To je v lete super kombinácia. Ale obe krajiny sú si podobné. Vo Fínsku je čisto, krásna príroda. Vláda sa tam lepšie stará o svojich ľudí. Ak niekto nemá prácu, dostáva príjem od štátu. Ženy tam majú dlhú materskú dovolenku a podobne. Tieto veci sú vo Fínsku na top úrovni. Slovenskú politiku veľmi nesledujem, no verím, že aj tam sa veci zlepšujú. No vravím, obe krajiny sa mi veľmi páčia. Mám to šťastie, že poznám najkrajšie mestá vo Fínsku i na Slovensku - Turku a Bratislavu."

Sú aj na severe Európy také pekné dievčatá ako pod Tatrami?
"Nájdu sa aj vo Fínsku, no Slovenky sú jednoducho nádherné a neoceniteľné."

Nerobí vám problém hovoriť raz po slovensky, raz po fínsky, inokedy po nemecky? Zvlášť ugrofínština znie ako poriadny jazykolam...
"Na jazyky som mal vždy talent, no stane sa, že sa mi to zmieša. Fínština je naozaj veľmi ťažká, ak niekto nie je rodený Fín, len ťažko sa ju naučí. Znie podobne ako Maďarčina, no s Maďarmi si navzájom vôbec nerozumieme (smiech)."

Fínsko - Maďarsko (A. Szalai, L. Hradecký)
foto: TASR/AP


Bundesliga je iný level

Prečo ste sa rozhodli stať futbalovým brankárom?
"Vždy som bol strašne lenivý na behanie, nechcelo sa mi behať. Začalo ma to baviť v bránke. Medzi tromi žrďami stojím prakticky odmalička, možno od ôsmich rokov."

Prvé kroky v profesionálnom futbale ste robili v TPS Turku. Dobrý klub pre naštartovanie kariéry?
"Vo Fínsku je to jeden z najlepších klubov pre mladých hráčov. Vyrástlo v ňom aj veľmi veľa súčasných reprezentantov."

Fínsko ste opustili v roku 2009, kedy ste zamierili do dánskeho Esbjergu. Bol to dôležitý krok vo vašom napredovaní?
"Povedal by som, že najdôležitejší. Prirovnal by som to k tomu, ako sa moji rodičia rozhodli odcestovať zo Slovenska do Fínska. Niekedy musíte urobiť takúto veľkú zmenu, aby sa dostavil úspech. Zrazu som býval sám, musel som sa postaviť na nohy. To sú veľmi dôležité veci. Mamina sa dodnes smeje na tom, ako som jej volal, čo si mám navariť a ako to pripraviť. Ako pustiť práčku a podobne. Bola to sranda."

Následne ste urobili ešte väčší krok, keď ste sa stali hráčom Brøndby IF. Aké podmienky ste našli v tomto klube?
"Je to jeden z najväčších, ak nie vôbec najviac sledovaný klub v Dánsku. Momentálne sa možno viac darí FC Kodaň, no v Brøndby som sa naučil hrať pod tlakom. Zvykol som si na veľké zápasy, ako napríklad práve tie derby proti Kodani. To ma kvalitne pripravilo na Bundesligu."

Leverkusen - Frankfurt (Hradecký)
foto: TASR/AP


Sú na severe Európy dobré podmienky pre rast brankárov?
"Ťažko povedať. Musíte mať aj šťastie, že sa nájde dobrý tréner brankárov. Nemyslím si, že vo Fínsku rastú lepší gólmani než na Slovensku. Samozrejme, treba mať aj talent a chuť. Určite som tiež mal nejaký talent, no hlavne som mal túžbu všetkým ukázať, čo dokážem. To ma dostalo tam, kde som dnes."

V auguste 2015 ste za 2,5 milióna eur prestúpili do Frankfurtu. Pekná suma, čo poviete?
"Za takého idiota ako som ja je to strašná suma (smiech). Ale tiež to znamenalo, že určite dostanem šancu ukázať sa. Nakoniec to dobre dopadlo, stal som sa brankárskou jednotkou."

Prakticky každé dva roky prestupujete do väčšieho a väčšieho klubu. Kde sa to zastaví?
"Je to pravda. Možno, že vo Frankfurte to nekončí. No viem, že musím mať nohy stále na zemi, nesmiem lietať v oblakoch. Je dôležité pokračovať v tvrdej drine, starať sa o svoje telo, neprestávať pracovať. Uvidíme, kde sa to nakoniec skončí."

Ako sa cítite v Bundeslige? Je to iné ako vo Fínsku či Dánsku?
"Super! Jasné, je to niečo úplne odlišné. Každý víkend vypredané štadióny, okolo vás fantastickí hráči. Splnený sen."

Chyby sa stávajú

Uplynulý víkend ste sa negatívne zapísali do rekordných štatistík Bundesligy. Bude vás najrýchlejšia brankárska červená karta v histórii nemeckej ligy ešte dlho mátať?
"Vôbec ma to nestresuje. Pošmykol som sa, musel som rýchlo reagovať. Brankári nikdy nepúšťajú góly zadarmo. Nechcel som súperovi dovoliť skórovať, hoci to znamenalo, že uvidím červenú kartu hneď na začiatku zápasu. Bola to jednoducho smola, no aj to patrí k futbalu. Aspoň mám teda nejaký rekord v Bundeslige (úsmev)."

Lukáš Hradecký dostáva červenú kartu
foto: TASR/AP


Čo vám na to povedali v kabíne?
"Všetkým som sa ospravedlnil. Chápali, čo sa stalo, veď to sami videli. Tréner bol tiež úplne v pohode, hoci musím priznať, že jeho reakcie som sa trošku obával."

Reprezentačný sen

Za Fínsko nastupujete pravidelne od kategórie U18. Bola v hre možnosť reprezentovať aj Slovensko?
"Asi vtedy nikto na Slovensku nevedel, že vo Fínsku hráva takýto chalan. Nebol tam žiadny kontakt. Ale ak mám byť úprimný, ani by som nad ponukou zo Slovenska neuvažoval. Naučil som sa hrať futbal vo Fínsku, čiže ako futbalista sa cítim byť stopercentný Fín."

Akú kvalitu má súčasná fínska reprezentácia? 
"Momentálne sa nám, žiaľ, nedarí. Pritom v národnom tíme sú prakticky samí legionári. Neviem, prečo nám to nejde. V Bundeslige pôsobí napríklad Niklas Moisander. Náš najlepší hráč je Roman Eremenko, ten však teraz dostal trest za doping."

V kvalifikácii o MS 2018 sa vám vôbec nedarí. Zo štyroch zápasov máte len jeden bod. Zaznamenali ste tesné prehry, s Kosovom ste remizovali. Mohli ste mať na konte viac bodov?
"Určite áno. Opäť máme nového trénera, s tým predošlým sa nám nedarilo podľa predstáv. Nedokázali sme dostať z tímu maximum. Bodov v aktuálnej v kvalifikácii sme mohli mať viac. Kvôli nórskemu rozhodcovi sme prišli o body na Islande. Ale ideme ďalej."

Veríte, že si raz s Fínskom zahráte na Eure alebo majstrovstvách sveta?
"To je môj najväčší sen a cieľ. Dúfam, že nám to raz spolu vyjde."

Slováci ho poznajú

Ste v kontakte s nejakými slovenskými futbalistami?
"Sledujem slovenský futbal. Vždy, keď sa stretnem s nejakým Slovákom, tak spolu pokecáme. V príprave sme napríklad hrali proti Zenitu, tak som prehodil pár slov s Robom Makom. Je to pekné vidieť, že chalani ma poznajú a vedia o mne, že mám slovenské korene, a že sa dohovorím aj po slovensky."

Róbert Mak a Lukáš Hradecký
foto: TASR/AP


Sledujete slovenskú ligu, klubový futbal? 
"Každý týždeň si pozriem výsledky prvej slovenskej ligy. Myslím si, že je to o niečo kvalitnejšia súťaž ako tá vo Fínsku. Bolo by ale zaujímavé vidieť, ak by napríklad v predkole Európskej ligy na seba narazili nejaký slovenský klub a fínsky SJK, v ktorom hrajú moji mladší bratia Matej a Tomáš. Bol by to určite vyrovnaný duel."

Najlepšia robota na svete

Máte nejaký vzor?
"Buffon, Casillas, Neuer. Všetkých som pozorne sledoval a snažil som sa od nich niečo priučiť. Často sledujem futbal a neustále sa tak učím."

Ste v ideálnom brankárskom veku (27). Čo vás ešte v kariére čaká?
"Dôležité je, aby mi vydržalo zdravie. Mám najlepšiu robotu na svete. Ak by som si ju mohol užívať ešte trebárs desať rokov, bolo by to super. Je prakticky jedno, v akom klube, alebo v akej lige to bude. Možno, že jedného dňa si na seba oblečiem aj dres Slovana Bratislava. Ktovie."

Určite ale máte nejaké vysnívané ciele, ktoré ešte chcete dosiahnuť...
"Ako som už povedal, snívam o úspechu s reprezentáciou Fínska. Ak by som vo Frankfurte zostal ďalších desať rokov, bol by som spokojný. Vo futbale nikdy neviete, čo príde. Rád by som si tiež niekedy zahral Ligu majstrov. Uvidíme."

Najnovšie z klubu: Frankfurt Eintracht

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk