ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Niekdajšia nádej Barcy dnes nosí na chrbte umývačku
zdroj: twitter

Niekdajšia nádej Barcy dnes nosí na chrbte umývačku

Štart európskej kariéry mal ako z rozprávky. Barcelona ho v januári 2005 priviedla z River Plate ako náhradu za vážne zraneného Henrika Larssona. Vtedy dvadsaťročný Argentínčan prišiel ako alternant k Samuelovi Eto´ovi. Maxi López (32) o mesiac neskôr prvou strelou v katalánskom drese vyrovnal priebeh stretnutia osemfinále Ligy majstrov proti londýnskej Chelsea, na druhý gól pri víťazstve 2:1 asistoval. Bol to vtedy len jeho druhý duel v Barcelone, zdalo sa, že klub z Camp Nou siahol do čarovného vreca.

Počas nasledujúceho roka a pol odohral v červeno-modrom drese štrnásť ligových stretnutí, ani raz neskóroval. Larsson bol späť v plnom zdraví, väčšmi sa vo vtedajšom tíme Franka Rijkaarda začal presadzovať iný argentínsky mladík – Lionel Messi. López príchodmi Gudjohnsena a Saviolu definitívne stratil miesto v katalánskom tíme, cez Malorku sa v lete 2007 ocitol až na východe Európy v moskovskom FC.

Gól a asistencia Maxiho Lópeza pri debute v Lige majstrov proti Chelsea

zdroj: youtube.com

Na zmenu prostredia sa vždy ťažko adaptoval, nečudo, že nezvládol ani ruskú klímu a životný štýl. Netrvalo dlho a vrátil sa do Južnej Ameriky, konkrétne do brazílskeho Grémia. Tu sa strelecky znovu chytil, opäť pritiahol pozornosť európskych klubov. V januári 2010 ho zlákala talianska Catania, na Apeninskom polostrove pôsobí dodnes. Hneď prvá jar po návrate na „starý kontinent“ bola výborná, v sedemnástich ligových zápasoch nasúkal jedenásť gólov, premiérovo sa dostal na dvojcifernú hranicu. Žiaľ, stalo sa tak dosiaľ i naposledy.

Maxi López, prezývaný i El Rubio (Blondiak) či „Zlaté kura“, už ďalšiu gólovú erupciu v kariére nezažil, napriek tomu strávil jar 2012 v slávnom AC Miláno – strelil jeden gól. Dva roky následne hosťoval v Sampdorii, aby sa cez Chievo dostal do tímu súčasného zamestnávateľa FC Turín. V ostatných sezónach sa mu nedarilo nielen na trávnikoch, no ani mimo nich. V zime 2013 sa po piatich rokoch rozviedol s manželkou a matkou troch jeho detí Wandou Naraovou, ktorá si po aférke s vtedajších spoluhráčom Lópeza Maurom Icardim vzala svojho milenca. Maxi pri prvom vzájomnom stretnutí s Icardim, ktorý medzitým prestúpil do milánskeho Interu, odmietol svojmu sokovi podať ruku a zápas prostredníctvom médií nazval „Wanda derby“. Lópezova Sampdoria podľahla Milánčanom doma 0:4.

Maxi López odmietol podať ruku Maurovi Icardimu, ktorý mu prebral manželku a matku troch jeho synov

zdroj: youtube.com

Momentálne 32-ročný López, ktorý okrem rodnej Argentíny čaká premiérovú pozvánku do reprezentácie i od Talianska, už tretí rok pôsobí v Turíne. Strelecky neexceluje ani na západe Apeninského polostrova, v aktuálnej sezóne naráža na nové dno. Od polovice novembra odohral v deviatich ligových dueloch len 34 minút. Turínčania sa bez streleckého príspevku skúseného útočníka nachádzajú uprostred ligovej tabuľky. Kouč „býkov“ Siniša Mihajlovič po nedeľňajšej prehre na pôde Bologny (0:2) objasnil príčinu výpadku víťaza Ligy majstrov z roku 2006: „Mesiace sa ho snažíme prinúť, aby schudol. Pokiaľ chce byť hráč súčasťou môjho tímu, musí akceptovať pravidlá. Keď to nedokáže, nebudem ho nominovať.“ Srbský tréner, ktorý v septembri povedal, že „Maxi López hrá so sedemkilovou nadváhou ako keby niesol na chrbte umývačku“, na záver pozápasovej tlačovky stroho dodal: „Dnes som ho nepovolal, pretože tá umývačka tam ešte stále je...“

Maxi López nastúpil v aktuálnom ročníku na osem ligových duelov, ani raz neskóroval, deväťkrát presedel celé stretnutie na lavičke. Keďže naposledy sa nedostal ani na ňu, očakáva sa, že turínsky klub by ho mohol ešte v prebiehajúcom januárovom prestupovom okne predať. Nájde sa však záujemca o útočníka nesúceho na chrbte umývačku?

zdroj: twitter

Najnovšie z klubu: Torino AC

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk