ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Slovákov načal „nový Ibra“, ktorý v začiatkoch dostatočne nebehal
zdroj:

Slovákov načal „nový Ibra“, ktorý v začiatkoch dostatočne nebehal

„Alexander má úžasný talent. Je mimoriadny hráč, môže sa stať novým Ibrahimovičom,“ povedal po víťazstve v derby nad Djurgardenom (3:0) nigérijský útočník Chinedu Obasi. Isak strelil za AIK Štokholm dva góly a predviedol fantastické predstavenie. Odvtedy veľkokluby nepoľujú na Alexandra Isaka, no na „nového Ibru“. Môže stále len sedemnásťročný útočník skutočne dorásť do kvalít súčasného zakončovateľa Manchestru United?

Len o málo sedemnásťročných tínedžerov sa súčasne bijú Barcelona, Real Madrid, Liverpool, Chelsea či Paríž Saint-Germain. Luxusná spoločnosť záujemcov takmer garantuje prelomenie šestnásťročného rekordu Zlatana Ibrahimoviča, ktorý ako najdrahší hráč švédskej Allsvenskan v roku 2001 prestúpil z Malmö do Ajaxu Amsterdam za osem miliónov eur. Obaja útočníci sú si v mnohom podobní. Napriek úctyhodným centimetrom (Ibrahimovič 195, Isak 190) ich zdobí skvelá technika. Isak je na seniorskú úroveň trochu štíhly, no na trávniku veľmi elegantný. Z dostupných videí je zábavou ho sledovať. Prvý dotyk s loptou je rovnako ako u Ibrahimoviča famózny. Najväčší rozdiel medzi švédskymi esami je v ich osobnostiach. 

O historicky najmladšom strelcovi švédskej ligy sa už nehovorí len na severe Európy

zdroj: twitter

Ibrahimovič bol od svojich mládežníckych rokov arogantný. Svetu chcel ukázať, že je lepší než ostatní. V prvých rokoch jeho kariéry mu to spôsobovalo nespočetné problémy. Isak je v tomto smere odlišný. Pokorný a skromný, v komunikácii s médiami dokonca trochu hanblivý. Napriek raketovému štartu svojej kariéry zostáva nohami pevne na zemi. Obaja rodičia Alexandra pochádzajú z Eritrey. Rodák zo štokholmského predmestia Solna začal v miestnom AIK vo veku šiestich rokov. Od počiatku však nežiaril. „Mohli ste vidieť jeho talent, no v tom čase nebol najlepším hráčom tímu,“ spomína mládežnícky tréner Elie Mineirji a pokračuje: „Vďaka driblingu, elegantným dotykom s loptou a chápaniu hry bol v tréningoch najlepší. Spoluhráčom sme ho kládli za vzor. V súťažnom stretnutí na veľkom ihrisku už nevynikal, pretože dostatočne nebehal. Nemôžem povedať, že by bol lenivý, no nepracoval tak tvrdo, ako sme si želali.“

V roku 2013 na turnaji hráčov do štrnásť rokov nahradil zraneného spoluhráča. „Sľúbil nám, že bude snaživejší a svoj sľub dodržal. Behal, bojoval, chodil do sklzov. Odvtedy sa nikdy nepozeral späť a jeho potenciál už nebol spochybňovaný,“ hovorí Mineirji. Progres tínedžera sa následne zintenzívnil. Už od pätnástich trénoval s prvým tímom. Na konci februára 2016 naskočil v 75. minúte duelu Švédskeho pohára proti Tenhultsu a gólom sa podieľal na výhre 6:0. O päť týždňov neskôr dostal v druhom kole švédskej ligy príležitosť v základnej zostave a debut osladil premiérovým gólom. Vo veku šestnásť rokov a 199 dní sa stal najmladším strelcom histórie Allsvenskan. Odvtedy nastupoval pravidelne, jeho pozíciou v tíme neotriasla ani zmena trénera. V 24 stretnutiach minulého ročníka švédskej ligy hrajúcej sa systémom jar-jeseň nastrieľal desať gólov. AIK Štokholm nimi pomohol k honoru vicemajstra škandinávskej krajiny, nechýbal v najlepšej zostave ročníka.

Najlepšia zostava švédskej ligy pre rok 2016

zdroj: twitter

Vzhľadom na svoj vek vyniká nezvyklým pokojom a zdravou sebadôverou. „Alexander má úžasný potenciál, pretože je veľmi bystrý. Vie, ako najefektívnejšie prebrať loptu a jedným dotykom zrýchliť hru. Mohol by byť fyzicky o niečo silnejší. Dajte mu pár mesiacov v telocvični a bude pripravený hrať za národné mužstvo,“ povedal pre ESPN FC na konci predchádzajúceho ročníka žurnalista denníka Aftonbladet Kristoffer Bergstrom. A nemýlil sa.

Švédsky kouč Janne Andersson zvažoval jeho nomináciu už v závere minulého roka. Pozvánka napokon prišla v januári toho aktuálneho. Švédsky ligový výber nastúpil v dueloch proti Pobrežiu Slonoviny a Slovensku. Pri prehre 1:2 s tímom pripravujúcim sa na Africký pohár národov naskočil na záverečnú polhodinu. V dueli proti zverencom Jána Kozáka už nechýbal v základnej zostave a v devätnástej minúte načal kanonádu „troch koruniek“. Švédi deklasovali Slovensko 6:0, Isak si znovu urobil očko v početnom zastúpení skautov z celej Európy. Stal sa najmladším strelcom gólu vo švédskom reprezentačnom drese. Zlomil rekord z roku 1912.

Vo veku sedemnásť rokov a 144 dní sa stal Alexander Isak najmladším strelcom Švédska

zdroj: twitter

Práve skauti sa možno budú činiť už v januárovom prestupovom okne. Bol by však odchod sedemnásťročného mladíka do tímu jedného z európskych gigantov správnym krokom? Napokon, aj samotný boh švédskeho futbalu Zlatan Ibrahimovič uprednostnil pravidelnú zápasovú prax a naberanie tak potrebných skúseností pred transferom do Ajaxu Amsterdam. Hrať každý víkend ostrý ligový zápas je to pravé, čo Alexander Isak momentálne potrebuje. V najbližších dvoch či troch prestupových obdobiach ho čaká možno najťažšie rozhodovanie v kariére. Zlý ťah môže zásadne zabrzdiť jeho rozlet, spomeňme na inú hviezdičku zo severu Európy Martina Odegaarda. Čo si vyberie a ako bude pokračovať jeho ďalší progres? Naplní potenciál stať sa ďalším velikánom škandinávskeho futbalu?

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Švédsko 21

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk