ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Blížia sa prvé majstrovstvá sveta v troch krajinách?
zdroj:

Blížia sa prvé majstrovstvá sveta v troch krajinách?

Ortieľ už padol. Majstrovstvá sveta 2026 premiérovo predstavia formát so 48 účastníkmi. Počet stretnutí sa zvýši zo 64 na 80. Mnohé podrobnosti ako prerozdelenie mužstiev do šestnástich trojčlenných skupín sú už známe, iné zatiaľ neboli oznámené. Jedným z otáznikov je i miesto, kde sa bude konať zas o niečo masívnejší svetový šampionát. So zaujímavou myšlienkou prišiel viceprezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Victor Montagliani, podľa ktorého by sa turnaj premiérovo mohol konať v troch krajinách.

„V niektorých regiónoch to nie je len lepšia možnosť, no jediná alternatíva,“ hovorí Montagliani. Funkcionár, ktorý je zároveň lídrom Kanadskej futbalovej asociácie dodáva: „Pokiaľ šampionát organizuje viacero krajín, vzniká príležitosť na spopularizovanie tejto hry. Spolupráca so Spojenými štátmi a Mexikom je určite možnosťou, keďže pravidlá po novom umožňujú spoluúčasť troch organizátorov.“

Po troch európskych (Francúzsko 1998, Nemecko 2006, Rusko 2018), dvoch ázijských (Južná Kórea a Japonsko 2002, Katar 2022), africkom (Južná Afrika 2010) a juhoamerickom (Brazília 2014) sa znovu naskytá príležitosť pre Severnú Ameriku. Tá hostila svetové majstrovstvá naposledy v roku 1994, šampionát v USA po štvrtýkrát v histórii dobyla Brazília.

zdroj: twitter

„Taktiež rešpektujem skutočnosť, že každá krajina sa môže pokúsiť usporiadať turnaj samostatne. Predpokladám, že diskusia o našom postoji k spomínanému šampionátu prebehne už čoskoro. Myslím, že prichádza veľká príležitosť pre CONCACAF (Futbalová konfederácia Strednej a Severnej Ameriky a karibskej oblasti),“ nádeja sa Victor Montagliani.

K myšlienke sa vyjadril i Sunil Gulati, podľa ktorého bude rozhodovať pripravenosť tréningových kempov, hotelov a dopravy pre 48 zúčastnených tímov, zástupcov FIFA, médií a stoviek tisíc fanúšikov z celého sveta. „Počet krajín, ktoré dokážu toto splniť bez masívnych investícií do budovania štadiónov a celkovej infraštruktúry, je limitovaný,“ hovorí podľa Daily Mail Gulati, podľa ktorého čaká národný zväz zásadné rozhodnutie, či kandidovať samotne alebo v spolupráci jedného či oboch susedov.

zdroj: youtube.com (bbc)

Pokiaľ by FIFA skutočne zohľadnila rotačný systém, turnaj by sa na severoamerický kontinent vrátil po 32 rokoch. Šampionát v USA priniesol mnoho pamätných momentov vrátane semifinálových účastí Bulharska a Švédska, nepremenenú penaltu Roberta Baggia vo finálovom rozstrele s Brazíliou či iný nepodarený pokus speváčky Diany Ross počas otváracieho ceremoniálu. Bude sa turnaj konať v jednej, dvoch či troch severoamerických krajinách alebo sa o prvý šampionát so 48 účastníkmi prihlási iný hlasný kandidát?

Najnovšie z klubu: Mexiko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: MS 2018 - Rusko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS2018

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk