ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Turecko vyhlásilo za obete istanbulských atentátov deň štátneho smútku
zdroj: TASR/AP

Turecko vyhlásilo za obete istanbulských atentátov deň štátneho smútku

Jeden z výbuchov bol vykonaný priamo pred štadiónom pomocou bomby uloženej v aute, druhý spáchal samovražedný atentátnik v priľahlom parku

Štátny smútok vyhlásilo na nedeľu Turecko v súvislosti s dvoma výbuchmi, ktoré usmrtili pri futbalovom štadióne v Istanbule 29 ľudí a ďalších 166 zranili. Nariadenie premiéra Binaliho Yildirima nariaďuje zvesiť vlajky na pol žrde na území celého Turecka i na tureckých vyslanectvách v zahraničí.

K explóziám prišlo v blízkosti nového štadióna Vodafone Arena v európskej časti Istanbulu asi hodinu po ligovom stretnutí Besiktas - Bursaspor (2:1). Jeden z výbuchov bol vykonaný priamo pred štadiónom pomocou bomby uloženej v aute, druhý spáchal samovražedný atentátnik v priľahlom parku. Terčom útoku boli príslušníci polície, ktorí predtým na štadióne hliadkovali počas stretnutia. Zomrelo 27 policajtov a dvaja civilisti.

K zodpovednosti za výbuchy sa doposiaľ nikto neprihlásil. Podpredseda tureckej vlády Numan Kurtulmuš pre súkromnú spravodajskú stanicu CNN Türk povedal, že podozrenie padá na Stranu kurdských pracujúcich (PKK). Militanti z tejto v Turecku zakázanej organizácie vedú už celé desaťročia ozbrojený boj proti ankarskej vláde za nezávislý Kurdistan.

V súvislosti s týmto "teroristickým útokom" bolo zatknutých desať osôb, informoval turecký minister vnútra Süleyman Soylu. Štátna tlačová agentúra Anadolu uviedla, že 19-tich zo 166 zranených dali do intenzívnej lekárskej starostlivosti a ostatní ranení dostali adekvátne lekárske ošetrenie.

Najnovšie z ligy: Turecko

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk