ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Teroristický útok po zápase Besiktasu s Bursasporom, zomrelo 38 ľudí (video)
zdroj: TASR/AP

Teroristický útok po zápase Besiktasu s Bursasporom, zomrelo 38 ľudí (video)

V blízkosti nového štadióna Vodafone Arena v európskej časti Istanbulu prišlo v sobotu večer asi hodinu po ligovom zápase Besiktas - Bursaspor (2:1) k dvom silným explóziám

Dva výbuchy, ktoré sa odohrali v sobotu večer neďaleko futbalového štadióna Besiktasu v centre Istanbulu, si vyžiadali 38 obetí a 155 zranených. Medzi obeťami je 30 príslušníkov polície, siedmi civilisti a jedna osoba, ktorej totožnosť nie je určená. Informoval o tom turecký minister vnútra Süleyman Soylu.

Soylu dodal, že v súvislosti s útokmi bolo zadržaných trinásť podozrivých. Bezpečnostné zdroje predtým informovali o 13, neskôr o 15 obetiach na životoch.

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Istanbul však tento rok zažil viacero útokov, ktoré turecké úrady pripísali buď extrémistickej organizácii Islamský štát, alebo kurdským povstalcom.

K explóziám prišlo v blízkosti nového štadióna Vodafone Arena v európskej časti Istanbulu asi hodinu po ligovom zápase Besiktas - Bursaspor (2:1). Soylu v sobotu večer vyhlásil, že jeden z výbuchov sa odohral priamo pred štadiónom, druhý spáchal samovražedný atentátnik v priľahlom parku. Terčom útoku boli podľa všetkého príslušníci polície, ktorí predtým na štadióne hliadkovali počas stretnutia.

Ako informovala agentúra AP terčom útoku mal byť policajný autobus. "Domnievame sa, že išlo o bombový útok automobilom na stanovisko policajných jednotiek pri východe fanúšikov Bursasporu už po ich odchode. Ešte nemáme informácie o počte obetí. Dúfame, že nebudú žiadne. Terčom bola polícia," citovala štátna tlačová agentúra Anadolu Agency ministra vnútra.

Turecká rada pre rozhlasové a televízne vysielanie - ako je v krajine v podobných prípadoch obvyklé - vydala dočasný zákaz vysielania spravodajských materiálov o výbuchoch v Istanbule, aby "sa zabránilo zverejneniu správ, ktoré môžu mať za následok strach, paniku alebo chaos, alebo poslúžiť cieľom teroristických organizácií."

V Turecku bol na dnes vyhlásený štátny smútok a vlajky na území celej krajiny i na tureckých vyslanectvách v zahraničí zvesené na pol žrde.
      
K zodpovednosti za výbuchy sa zatiaľ nikto neprihlásil.  Istanbul však tento rok zažil viacero útokov, ktoré turecké úrady pripísali buď extrémistickej organizácii Islamský štát, alebo kurdským povstalcom.

 

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Bursaspor

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Turecko

Pozri viac

HOKEJ.sk