ProFutbal.sk ProFutbal.sk

5280 divákov! Nie však na jednom štadióne...
zdroj: TASR

5280 divákov! Nie však na jednom štadióne...

Keď sme sa ľudí na štadiónoch pýtali, čo si myslia o tak nízkych návštevách, mnohí sa vo svojich odpovediach zhodli: „Futbal sa nemá hrať v zime. V zime sa má hrať hokej“

Priemer len tesne cez tisíc divákov na jednom štadióne. Cez víkend sa v rámci osemnásteho kola Fortuna ligy odohralo päť stretnutí. A tie, azda s výnimkou jedného, nelákali. Zápas v Michalovciach museli pre nespôsobilý terén odložiť.

Cestou na štadióny sme sa veru nemuseli predierať žiadnymi davmi ľudí. Viac ich totiž cez víkend bolo na vianočných trhoch. Nečudo. Tri týždne pred najkrajšími sviatkami v roku je to pre mnohých stále asi lepší program, než vymrznúť na ligovom zápase.

Reč čísel

Najväčší záujem ľudia prejavili o súboj lídra priebežného poradia so Žiliny s úradujúcim majstrom z Trenčína. Na tribúnach pod Dubňom bolo 2009 divákov. Duel dvoch ofenzívnych mužstiev by si určite zaslúžil aj lepšiu divácku kulisu, no vzhľadom na počasie a s prižmúrením oboch očí môžeme vyjadriť spokojnosť.

{+t100137}

Nasleduje najväčšie slovenské derby medzi Slovanom a Trnavou. Skok to však je poriadny. Podľa oficiálnych údajov sa na Pasienkoch ocitlo 1046 platiacich divákov. Kto však videl televízny prenos, alebo bol priamo na tribúne, určite bude súhlasiť, že na štadióne nebolo ani tisíc ľudí...

V ďalších troch stretnutiach sa už nenazbierala ani tá tisícka! Do Senice prišlo 780 ľudí. Nebyť skalných priaznivcov Dunajskej Stredy, možno by sa to pohybovalo na úrovni okolo 500 divákov. Na rozlúčku s prešovským „dedom“ – najstarším futbalovým štadiónom na Slovensku, na ktorom sa v sobotu odohral posledný súťažný zápas v histórii – prišlo iba 761 ľudí. Celé to zaklincovali v Zlatých Moravciach, kde na súboj znovuzrodeného ViOn-u s jesenným vicemajstrom z Podbrezovej bolo zvedavých len 684 divákov. V Michalovciach sa pre istotu ani nehralo. Tamojší štadión totiž ešte nemá vyhrievaný trávnik (pracovať sa na ňom bude na jar), a tak terén nebol spôsobilý na to, aby sa na ňom odohral prvoligový zápas.

{+t100132}

Suma sumárum. Päť zápasov, spolu 5280 ľudí na tribúnach. Priemer 1056 divákov na jeden zápas. Hanba. A snáď aj dôvod na zamyslenie.

V zime sa má hrať hokej

Keď sme sa ľudí na štadiónoch pýtali, čo si myslia o tak nízkych návštevách, mnohí sa vo svojich odpovediach zhodli: „Futbal sa nemá hrať v zime. V zime sa má hrať hokej.“

Nedá sa nesúhlasiť. Áno, viacerí namietajú, že aj v susedných krajinách a vo vyspelej Európe sa hrá futbal aj v decembri. Dokonca aj v januári či bez zimnej prestávky. Kvalita súťaží je však neporovnateľná. Pri súčasnej atraktivite Fortuna ligy, nech sa kluby i hráči snažia ako vládzu, je priam nemožné prilákať ľudí do hľadiska v decembri. Zvlášť, keď sa zápasy hrajú na storočných štadiónoch. Česť výnimkám.

{+t100144}

Riešenie?

Možností je viac. Voľných termínov je minimum a upraviť kalendár zápasov je naozaj náročná, no nie nemožná úloha. Zamyslieť by sme sa mali aj nad hracím časom. Večerné zápasy pod umelým osvetlením sú síce lákadlom, no skôr v lete, keď je popoludní neznesiteľná horúčava. V decembri by práve zápas o 14.00 h, keď slnko aspoň trochu vykukne, bol príjemnejší nie len pre fanúšikov, ale aj pre samotných hráčov.

Väčšiu snahu by mohli prejaviť aj samotné kluby, či vedenie súťaže. ÚLK sa síce snaží ligu zatraktívniť, no viac než medovníky by ľudí cez víkend zahrial teplý čaj. Samozrejme, že je finančne náročnejšie dať každému fanúšikovi na štadióne pohár čaju, no ľudia by zaiste dokázali oceniť snahu a v budúcnosti by sa vynaložené prostriedky vrátili v podobe viacerých divákov na tribúnach. Možno, ak by sa v tejto zime predával čaj za symbolickú cenu, tak ako sa cez víkend predávali medovníky, vyzbieralo by sa na charitatívne účely viac peňazí a aj spokojnosť by bola nemerateľne väčšia.

Kde je vôľa, tam je cesta...

Foto: TASR, fcdac.sk, mfkzemplin.sk

[fbpage-53517587929]

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk