ProFutbal.sk ProFutbal.sk

„Dedo“ odišiel na večný odpočinok
zdroj: TASR

„Dedo“ odišiel na večný odpočinok

"Rokovali sme s riaditeľom NTC Poprad. Zatiaľ všetko smeruje k tomu, že sa dohodneme a na jar budeme mať domovský stánok pod Tatrami," prezradil generálny manažér zelenobielych Marek Trávniček

Najstarší štadión na Slovensku zatvára svoje brány. Futbalový stánok na Čapajevovej ulici v Prešove v sobotu podvečer „vydýchol“ naposledy. Žiadna pompézna rozlúčka sa nekonala. Už o rok a pol by mal na jeho mieste vyrásť síce menší, no nový štadión spĺňajúci potrebné požiadavky.

Štadión Tatrana dostal prezývku „dedo“. Nečudo. Ide totiž o najstarší futbalový chrám pod Tatrami. Mesto ešte v závere roka 1899 darovalo športovcom lúku s rozlohou 8000 štvorcových siah. V priestore pri Mlynskom jarku vyrástli pri hracej ploche najprv kabíny a klubovňa, v roku 1907 aj drevená tribúna pre 400 ľudí. Od roku 1926 bolo ihrisko oplotené. Počas II. svetovej vojny si hitlerovskí vojaci vytvorili z hracej plochy parkovisko vozidiel. Štadión po bombardovaní mesta prederavili tri krátery, drevená tribúna ľahla popolom po bombovej explózii, obraz skazy doplnili zrúcaný plot a polámané bariéry. Už v roku 1945 však bola opravená hracia plocha, o rok neskôr pribudol okolo ihriska plot a začala sa stavať tribúna s 1500 sedadlami. V roku 1947 už boli divákom k dispozícii aj dve bočné tribúny s ďalšími 1520 sedadlami. Po rekonštrukcii a vybudovaní prístavby v roku 1994 mal štadión kapacitu 7900 miest, z toho 2000 na sedenie. V roku 2009 pribudli sedadlá aj na dovtedajšom ovále určenom na státie. Kapacita sa tak znížila na 5410 miest, no všetky boli na sedenie. Na štadióne bol takisto v zmysle zákonných predpisov namontovaný bezpečnostný kamerový systém.

{+t100107}

Od roku 2008 funkcionári klubu avizovali, že chcú postaviť nový štadión. Mal sa začať stavať na začiatku roka 2010, z projektu však z finančných dôvodov zišlo. Tentoraz už ale výstavba nového štadióna vyzerá reálnejšie. „Malo by sa začať stavať na jar 2017. Práce majú trvať rok a pol,“ ozrejmil generálny manažér Tatrana Prešov Marek Trávniček a jedným dychom prezradil aj to, kde si zatiaľ zelenobieli rozložia svoj stan: „Rokovali sme s riaditeľom NTC Poprad. Zatiaľ všetko smeruje k tomu, že sa dohodneme a na jar budeme mať domovský stánok pod Tatrami. Riešime termíny, radi by sme v Poprade odohrali už aj prípravné zápasy, v hre je aj sústredenie.“  

Prešovský štadión si pamätá množstvo veľkých zápasov a nezabudnuteľných úspechov. Pútavé stretnutia v Československej lige či v pohári, v slovenskej lige, účasť v Pohári UEFA, v Interpohári, v PVP. „Ľudia na tomto štadióne zažili časy najväčšej slávy Tatranu. Ale nemôžeme smútiť za starým, musíme sa tešiť z toho, čo príde. Snáď sa nový štadión postaví čo najrýchlejšie, aby sme sa čo najskôr vrátili späť,“ zaželal si Trávniček.

{+t97561}

„Treba si pamätať len to dobré a z toho zlého sa treba poučiť,“ myslí si kapitán Šarišanov Patrik Jacko. „Je nám ľúto, že posledný zápas na tomto kultovom štadióne sa neskončil našim víťazstvom, ale deľbou bodov. Verím, že aj v Poprade nájdeme priaznivé fanúšikovské zázemie a prostredie, ktoré nám istým spôsobom pomôže,“ nechal sa počuť súčasný lodivod Tatrana Miroslav Jantek.

Nováčik je od hlavy až po päty namočený v záchranárskych prácach. Na jar to bude mať s udržaním sa medzi elitou ešte náročnejšie, keďže sa nebude môcť oprieť o reálne domáce prostredie. „Už sme sa o tom trošku bavili. Ešte sami nevieme, ako to bude. Kde budeme trénovať, ako budeme do Popradu dochádzať, či tam budeme spať už pred zápasom, koľko tréningov v týždni tam absolvujeme. Bude to náročné, no musíme sa s tým vyrovnať. Nastala taká situácia, aby sa mohol postaviť nový štadión. Ten rok a pol vydržíme a verím, že potom sa tu stretneme na novom, peknom štadióne. Či už ako hráči, alebo ako fanúšikovia. Dúfam, že to bude stále v prvej lige,“ dodal Patrik Jacko. Miroslav Jantek sa neobáva, že by podtatranské prostredie mohlo rozhodnúť o vypadnutí Prešova z Fortuna ligy: „Ak sa pozrieme na to, koľko zápasov sme doma vyhrali, tak si nemyslím, že práve toto by bol rozhodujúci moment akejsi komplikácie. Možno v Poprade nájdeme domovský stánok, ktorý bude žičlivý. Verní fanúšikovia si tam určite cestu nájdu. Samozrejme, nebude to Prešov. Nemôžeme si namýšľať, že áno. No verím, že v regióne sa vzbudí záujem o prvú ligu a o náš tím. A tiež pevne verím, že Prešov sa v najvyššej súťaži zachráni.“

{+t94937}

Nový štadión by mal v Prešove vyrásť do leta 2018. Moderný stánok nebude stáť presne tam, kde jeho predchodca. Posunie sa totiž na terajšiu tréningovú B plochu. Predpokladaná kapacita je približne 5000 miest na sedenie, no podľa našich informácií ešte nepadlo definitívne rozhodnutie.

Foto: TASR, 1fctatran.sk, Matúš Mruz, mfkzemplin.sk; video: youtube.com

[fbpage-53517587929]

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Prešov

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk