ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Atraktívna i hrateľná skupina. Máme na postup?
zdroj: TASR/AP

Atraktívna i hrateľná skupina. Máme na postup?

O sedem mesiacov vypukne na Slovensku ďalší futbalový ošiaľ. Po seniorskom „áčku“ sa o úspech pokúsia v roku 2017 aj mladíci z „dvadsaťjednotky“. Aké šance dávate zverencom Pavla Hapala?

O sedem mesiacov vypukne na Slovensku ďalší futbalový ošiaľ. Naša reprezentácia sa po roku opäť predstaví na európskom šampionáte. Po seniorskom „áčku“ sa o úspech pokúsia v roku 2017 aj mladíci z „dvadsaťjednotky“. Aké šance dávate zverencom Pavla Hapala?

Prvé hlasy po štvrtkovom žrebe sa zhodujú v tom, že Slováci dostali hrateľnú a zároveň atraktívnu skupinu. Narazia v nej na usporiadateľskú krajinu, navyše, súbojom s Poliakmi otvoria šampionát. Sily si zmerajú s Angličanmi, ktorí majú už dnes v zostave niekoľko „veľkých mien“. No a nemenej zaujímavý bude tretí zápas v základnej skupine proti obhajcom trofeje zo Švédska.

[anketa-156]

Skupina

"Myslím si, že spokojní musíme byť s akoukoľvek skupinou, tu sú už všetky mužstvá veľmi silné. Mňa teší, že hneď na úvod budeme hrať s usporiadateľskou krajinou, bude to veľký zážitok. Zmeriame si sily s obhajcom trofeje z minulých majstrovstiev Európy. A tiež s Anglickom, ktoré je považované za kolísku futbalu,“ vymenoval tréner slovenskej U21 Pavel Hapal, na ktorého slová nadviazal generálny sekretár SFZ Jozef Kliment: „Máme tam obhajcov, kvalitných Angličanov, aj domáce Poľsko, navyše v otváracom zápase. Bude to ťažké aj pre nich. Na ich pleciach bude väčší tlak, domáci budú chcieť vyhrať, čo môže byť našou výhodou.“

Predstavitelia slovenskej reprezentácie do 21 rokov využili žrebovanie majstrovstiev Európy na rokovania o prípravných zápasoch. Mladí Slováci chcú odohrať dve stretnutia v marci, obe proti účastníkom júnového šampionátu v Poľsku, ale nie so súpermi z A-skupiny. Členovia realizačného tímu sa počas poľského pobytu zoznámili s každým dejiskom. "Navštívili sme všetky centrá, v piatok si časť delegácie obzrie Kielce aj Lublin. Spoznali sme štadióny a podmienky, teraz potrebujeme naplánovať prípravu podľa predstáv trénera. Už sme mali prvé zasadnutia ohľadom prípravy, neskôr ju budeme môcť naplánovať konkrétne, vynasnažíme sa nachystať optimálne prostredie tiež pre prácu novinárov. Pred žrebom sme chceli, aby sme hrali v Krakove, ale Európska futbalová únia sa rozhodla pre otvorené žrebovanie bez uprednostňovania," uviedol pre TASR Kliment.

{+t100049}

Prognóza

Slovenskí fanúšikovia si zvykli na to, že „dvadsaťjednotka“ valcuje jedného súpera za druhým. Veď v kvalifikácii sa nemaznala ani s Turkami či Holanďanmi. Samozrejme, netreba mať prehnané očakávania, no zdravé sebavedomie je na mieste. Naše „mladé pušky“ majú kvality na to, aby postúpili do vyraďovacej fázy. „Napriek tomu, akú nám vyžrebovali skupinu, verím, že nikto nás nebude označovať za outsiderov. Dúfam, že ukážeme naše futbalové schopnosti, že vieme hrať futbal. Dôležité bude, aby sme na majstrovstvách Európy pokračovali vo výkonoch z kvalifikácie. Ak na ne nadviažeme aj na šampionáte, bude to dobré,“ myslí si Hapal. "Čo sa má stať, to sa stane. Všetky tímy prítomné na žrebe boli kvalitné, príliš sme si nemohli vyberať. Skupina je veľmi ťažká, ale zároveň aj hrateľná,“ doplnil Jozef Kliment.

{+t100047}

Poloha

Skupina A, do ktorej náš vyžrebovali, sa odohrá v dvoch mestách – v Kielce a v Lubline. Mnohí si želali geograficky „ideálnejší“ Krakov, dôležité však je, že sme sa vyhli mestám na severe Gdyni a Bydgoszczu.

Spokojnejší musia byť fanúšikovia z východného Slovenska. Do Lublinu je napríklad vzdialenosť z Košíc približne 360 km, z Bratislavy okolo 750 km. Do Kielce je to z Košíc 300 km, zatiaľ čo z hlavného mesta približne 550 km. Čo to však je pre našich skalných, ktorí v lete cestovali do Francúzska raz toľko?

{+t100046}

„Možno to je pre našich fanúšikov menšia komplikácia, no predsa len je to lepšie, ako keby sme hrali v tej skupine na severe. To by bol ešte väčší problém pre priaznivcov i rodinných príslušníkov. Ja verím, že to bude v pohode, už teraz sa tešíme,“ okomentoval Pavel Hapal a generálny sekretár SFZ doplnil: Považujem za dôležité, že nehráme v najvzdialenejšej skupine od Slovenska. Verím, že príde veľa našich divákov a vytvoria domácu atmosféru. A že aj vďaka tomu naši chlapci obstoja.“

Čo si myslia súperi?

Predstavitelia Poľska, Anglicka a Švédska sa po žrebe vyjadrovali v diplomatickom tóne. Predovšetkým Angličania boli radi, že sa vyhli gigantom. Naši súperi sa zhodli, že o Slovákoch majú minimum informácií. Do šampionátu však majú ešte dosť času na to, aby si detailne preštudovali Hapalov výber.

"Kto zvíťazí v zápase Poľsko - Slovensko, bude mať veľkú šancu na postup do semifinále. Naša skupina je veľmi zaujímavá, želám Slovensku veľa šťastia. Páči sa mi tamojší futbal, o reprezentácii do 21 rokov príliš neviem, no mám na Slovensku mnoho priateľov,“ nechal sa počuť prezident Poľského futbalového zväzu Zbigniew Boniek.

{+t99164}

"Som rád, že sme sa vyhli najväčšiemu nebezpečenstvu v podobe Nemecka, Španielska a Talianska. Aj naši súperi sú však silní a rozhodne nikoho neberieme na ľahkú váhu. Videli sme, čo dokázalo Švédsko na predchádzajúcom šampionáte,“ okomentoval tréner Anglicka Aidy Boothroyd.

"Naša skupina je neľahká a otvorená. Veľmi dobre poznáme Poľsko aj Anglicko, ale nemáme toľko informácií o Slovensku. V nachádzajúcom období ho musíme pozorne sledovať. Keď sa pozrieme na jeho výsledky v kvalifikácii, víťazstvá nad Holandskom alebo Tureckom, či počet strelených gólov, treba povedať, že to je naozaj dobrý tím,“ zhodnotil kormidelník Švédska Haakan Ericsson.

Žreb ME U21 2017

A-skupina: Poľsko, SLOVENSKO, Švédsko, Anglicko
B-skupina: Portugalsko, Srbsko, Španielsko, Macedónsko
C-skupina: Nemecko, Česko, Dánsko, Taliansko

{+t100050}

Kedy hrajú Slováci?

A-skupina:
16. júna: Švédsko - Anglicko (18.00, Kielce), Poľsko - SLOVENSKO (20.45, Lublin)
19. júna: SLOVENSKO - Anglicko (18.00, Kielce), Poľsko - Švédsko (20.45, Lublin)
22. júna: Anglicko - Poľsko (20.45, Kielce), SLOVENSKO - Švédsko (20.45, Lublin)

Zdroj: TASR; foto: TASR

[fbpage-53517587929]

Najnovšie z klubu: Slovensko 21

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk