ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V Kaiserslauterne mu ruže nekvitnú, repre ho motivuje
zdroj:

V Kaiserslauterne mu ruže nekvitnú, repre ho motivuje

"Keďže viem, ako sa pracuje v Žiline, tak pre mňa nie je veľkým prekvapením, že sú na čele ligy. Majú dobre nastavenú stratégiu, od mládeže až po A-tím. Navyše, ich herný štýl je atraktívny pre divákov," hovorí Róbert Pich

Zdá sa, že slovenskému krídelníkovi Róbertovi Pichovi nie je súdené uspieť v 1. FC Kaiserslautern. Zatiaľ, čo v Žiline a v poľskom Slasku Vroclav si urobil dobré meno, v druholigovom nemeckom klube nedostáva toľko šancí, koľko by si zaslúžil. Napriek tomu sa na jeseň objavil v nominácii reprezentačného trénera Jána Kozáka. O zážitku z národného tímu, rozpačitej jeseni i o slovenskej najvyššej súťaži hovorí rodák zo Svidníka exkluzívne pre PROFUTBAL.sk.

Nevydarená jeseň

Ako hodnotíte prebiehajúcu jesennú časť z pohľadu Kaiserslauternu?
“Začiatok jesennej časti nám nevyšiel, keďže sme prehrali dosť zápasov. Postupne sme sa ale do toho dostali. Momentálne sa naša hra zlepšila, začali sme vyhrávať, čo je dôležité.”

Vás však vidieť na trávniku len sporadicky. Podľa štatistík to bolo presne iba 75 minút...
“Osobne nie som spokojný. Nastúpil som v prvom zápase v základnej zostave, ale od toho duelu som už poriadnu príležitosť ani nedostal. Mrzí ma to.”

{+t100020}

Zdá sa teda, že sa nenapĺňajú ambície klubu, ani tie vaše. Je to tak?
“Klub sa už dlhšiu dobu snaží o návrat do Bundesligy, no momentálne to nevyzerá práve najnádejnejšie. Po štrnástich kolách nám patrí priebežná dvanásta priečka. Mojim cieľom bolo odohrať čo najviac zápasov. Nie som spokojný, ako sa to zatiaľ vyvíja…”

Hrali ste na Slovensku, v Poľsku i v Nemecku. Dajú sa jednotlivé súťaže porovnať? Kde ste sa doposiaľ cítili najlepšie?
“V každej krajine je niečo odlišné. V Nemecku je o futbal veľký záujem, čo sa ukazuje na samotných návštevách zápasov. Atmosféra na každom stretnutí je fantastická. Rozdiel je aj v štýle hry. Zatiaľ, čo na Slovensku a v Poľsku je futbal technickejší, v Nemecku je to viac o bojovnosti. Najlepšie sa, samozrejme, cítim doma na Slovensku, ale futbalovo sa mi zatiaľ najviac páčilo v Poľsku.”

Dva bývalé kluby kraľujú, jeden upadá

Stíhate sledovať aj dianie v našej Fortuna lige?
“Sledujem každé jedno kolo. Mám prehľad o slovenskej lige.“

Slovenskí fanúšikovia si vás pamätajú predovšetkým zo Žiliny. „Šošoni“ sú momentálne opäť na vrchole. Zaslúžene?
“Keďže viem, ako sa pracuje v Žiline, tak pre mňa nie je veľkým prekvapením, že sú na čele ligy. Majú dobre nastavenú stratégiu, od mládeže až po A-tím. Navyše, ich herný štýl je atraktívny pre divákov. Verím, že to Žiline prinesie úspechy aj v budúcnosti a klub bude robiť slovenskému futbalu dobrú reklamu.”

{+t55375}

Istý čas ste strávili aj v Podbrezovej. Vaše bývalé kluby dnes kraľujú slovenskej lige...
“Musím sa priznať, že Podbrezová je pre mňa prekvapením ligy. Viem, že vysoké ambície mal majiteľ klubu už v čase, keď som tam pôsobil. Vtedy sme hrali druhú ligu, dnes je klub na druhej priečke v najvyššej súťaži. Teším sa, že sa im darí. Prajem im to.”

Môžu si „železiari“ vybojovať účasť v pohárovej Európe?
“Podbrezová je na dobrej ceste, no do konca sezóny je ešte ďaleko. Súperi si na nich budú dávať čoraz väčší pozor, jednotlivé zápasy tak pre nich budú stále náročnejšie. Uvidíme, ako sa s tým vysporiadajú.”

Obliekali ste si na seba aj dres Banskej Bystrice. To je diametrálne odlišný prípad v porovnaní so Žilinou a Podbrezovou. Ako to vnímate?
“Viem, v akej situácii sa nachádza Banská Bystrica. Takýto tradičný klub by nemal byť ani v druhej lige, teraz mu hrozí, že spadne do tretej. Je mi to veľmi ľúto. Stále verím, že sa to nejako zmení a naštartuje. Nie je to dobré pre slovenský futbal, ak v ňom nebudú figurovať veľké mestá. V týchto veciach sú zahraničné ligy a kluby ďaleko pre nami.”

{+t100019}

Zažiť to znova

Na jeseň ste sa objavili v nominácii reprezentačného trénera Kozáka. Reprezentačný sen sa tak stáva realitou...
“Som veľmi rád, že som mohol zažiť tú atmosféru. Je to pre mňa veľká motivácia. Ďalej na sebe pracujem, aby som to mohol zažiť znova.”

Na krídle či v útoku slovenská repre nemá veľmi široký výber. Trúfate si vyplniť toto miesto?
“Každý deň trénujem, aby som bol lepší a pripravený. Nemám dôvod, prečo by som si nemal veriť.”

Sviatky využiť na maximum

Blížia sa vianočné sviatky. Ako využijete voľné dni?
“Teším sa na Slovensko, na priateľov, na rodinu. Cez sezónu nemám veľa príležitostí stretnúť sa s nimi, takže to využijem najviac, ako sa bude dať. Samozrejme, aj počas voľných dní sa budem musieť udržiavať v kondícii a absolvovať tréningy. Ten čas ubehne veľmi rýchlo, no napriek tomu si viem cez sviatky vždy dobre oddýchnuť a nabrať chuť do ďalšej práce.”

{+t76391}

Kde a s kým budete sviatkovať?
“Predovšetkým s manželkou a s rodinou. Pár dní pobudneme na východe vo Svidníku, potom budeme v Banskej Bystrici.”

Váš cieľ do roku 2017?
“Najdôležitejšie je zdravie. Čo sa týka futbalu, tak mojim cieľom je pravidelne hrávať a neustále sa zlepšovať.”

Foto: archív, TASR, TASR/AP

[fbpage-53517587929]

Odporúčame

Najnovšie z klubu: 1. FC Kaiserslautern

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS2018

Pozri viac

HOKEJ.sk