ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Slovensko po prvý raz na majstrovstvách sveta vo futbalgolfe
zdroj:

Slovensko po prvý raz na majstrovstvách sveta vo futbalgolfe

Medzi tromi slovenskými hráčmi bude aj náš spolupracovník - fotoreportér a novinár Rastislav Blaško, známy svojimi fotografiami z EURO 2016

Po slovenskom úspechu na druhých majstrovstvách sveta vo FootGolfe v Argentíne, kde Ján Kozák ml. vybojoval historický bronz pre Slovensko, sa zúčastnia Slováci aj na majstrovstách sveta vo futbalgolfe.

Oba v sebe spájajú dva športy – futbal a golf. Hrajú sa podľa pravidiel golfu na 18 jamiek, avšak kope sa nohou s loptou č. 5. Rozdiel medzi FootGolfom a futbalgolfom je v niekoľkých odlišnostiach. FootGolf sa hrá výlučne na golfových ihriskách mimo golfových greenov a využíva sa prírodný terén golfového ihriska. Futbalgolf využíva vlastné ihrisko s rôznymi umelými vytvorenými prekážkami, stĺpmi, balvanmi, pneumatikami, kruhmi a jedno kolo je obyčajne technickejšie a kratšie ako vo FootGolfe. Niektoré zväčšené jamky môžu byť mimo terénu trávnika – vo vzduchu horizontálne alebo vertikálne. Aj preto niektoré druhy kopov sú povolené vo futbalgolfe oproti FootGolfu.

Futbalgolf je rozšírený najmä v Nemecku, Dánsku, Švédsku, rozvíja sa v Rakúsku a v Česku, na Ukrajine, kde sú už vybudované prvé futbalgolfové ihriská pod názvom Soccerpark.

Pravidelne sa usporadúvajú majstrovstvá Európy a majstrovstvá sveta. Tento týždeň sa v nemeckom Dirmsteime pri Mannheime uskutočnia desiate majstrovstvá sveta od 17. do 20. augusta po prvý raz aj za slovenskej účasti.

Prvými účastníkmi budú hráči FootGolfu, ktorí majú aj futbalové skúsenosti. Naše zastúpenie bude vekovo pestré. V mužskej kategórii budú Slovensko reprezentovať Jaroslav Šnajdar a náš spolupracovník – fotoreportér a novinár Rastislav Blaško, ktorý po novinárskej účasti na majstrovstvách sveta vo FootGolfe v Argentíne a na futbalovom EURO 2016 vo Francúzsku pôjde na šampionát ako hráč.

{+t95605}

Jaroslav Šnajdar hrával futbal v minulosti v Slovane Bratislava, potom za Vinohrady, Petržalku a končil v Tomášove. FootGolfu sa začal venovať v tomto roku, zorganizoval prvý ročník medzinárodného footgolfového turnaja Petržalka Open. „Futbalgolf som si vybral ako príjemnú zmenu oproti FootGolfu. Je to viac o technike a zábave ako FootGolf, ktorý sa pomaly vo svete dostáva do pozície profesionálneho športu. Aj o futbalgolf bude časom záujem na Slovensku, ak sa vybudujú ihriská,“ uviedol Jaroslav Šnajdar.

{+t95604}

Rastislav Blaško v minulom roku začal hrávať FootGolf. Čitateľom PROFUTBAL.sk je známy ako fotoreportér na nedávnom EURO 2016 alebo ako prvý akreditovaný slovenský novinár na MS vo FootGolfe v Argentíne, odkiaľ priviezol Ján Kozák ml. bronz. „FootGolf a futbalgolf sú dva športy, ktoré sa dajú s radosťou a zábavou hrať v každom veku. Motivujú udržiavať sa v adekvátnej športovej forme. Rád by som prispel ešte viac k rozvoju futbalgolfu a FootGolfu na Slovensku,“ povedal pre PROFUTBAL.sk náš spolupracovník Rastislav Blaško.

{+t95603}

Najmladšou účastníčkou celých majstrovstiev sveta bude v ženskej kategórii trinásťročná Rebeka Režná. V súčasnosti je slovenskou líderkou v silnej konkurencii kategórie žien vo všetkých troch footgolfových súťažiach – Slovenskej FootGolfovej Tour, FootGolfovej lige a Záhoráckej lige. Rebeka Režná sa začala venovať futbalu pred tromi rokmi ako desaťročná, v súčasnosti je nádejnou hráčkou Slovana Bratislava U14. Jej rodičia si všimli, že jej išli dobre prihrávky a keď videli televíznu reláciu o FootGolfe, rozhodli sa celá rodina vyskúšať aj tento netradičný šport, na Slovensku do minulého roku neznámy. Dnes z rodiny Režných vo Svätom Jure hrajú takmer všetci od otca cez tri deti vo veku 9 – 13 rokov, akurát najmladšie má dva roky a mama Zuzana je ich manažér. Dokonca doma na záhrade pravidelne trénujú na jamku, ktorú dostali od materského klubu FootGolf Senec. Na majstrovstvá sveta vo futbalgolfe cestuje Rebeka na skusy. Ako nám povedala, bude súťažiť v silnej konkurencii hráčok, ktoré futbalgolf hrávajú pravidelne, určite dôverne poznajú ihrisko v Dirmsteine. Jej cieľom je prebojovať sa do štvrtého finálové kola a získať tak umiestnenie do pätnásteho miesta na svete.

Majstrovstvá sveta otvoria v stredu 17. augusta o trinástej hodine. Najprv sa začne súťažou dvojíc. Zo slovenských zástupcov vybehne o ako prvá o 14.38 h Rebeka Režná, ktorá bude v česko-slovenskej dvojici s Lenkou Dobešovou. Súťaž je trojkolová, výsledky súťaže dvojíc žien môžete sledovať TU.

Slovenská mužská dvojica Blaško – Šnajdar bude hrať od 17.40 h, výsledky súťaže dvojíc mužov môžete sledovať TU.

Súťaže jednotlivcov začínajú vo štvrtok 18. augusta. Rebeka Režná sa spomedzi 26 pretekárok predstaví vo štvrtom flajte o 12.21 h, výsledky súťaže žien môžete sledovať TU.

Medzi mužmi, kde bude 44 trojčlenných flajtov, začína Šnajdar v 19. flajte o 14.48 h, Blaško v 28. flajte o 15.42 h, výsledky súťaže mužov môžete sledovať TU.

V súťaži jednotlivcov mužov ďalšie kolo už pôjde podľa poradia, do tretieho kola postúpi najlepších 90 a do finále najlepších 45. Finále bude v sobotu 20. augusta.

{+t95606}

Najnovšie z kategórie: Footgolf

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk