ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Maďar Garics v drese Rakúska: Budú to emócie

György Garics môže mať zvláštne pocity pri spievaní oboch národných hymien, keď sa futbalisti Rakúska a Maďarska stretnú v utorok vo vzájomnom súboji na európskom šampionáte

György Garics môže mať zvláštne pocity pri spievaní oboch národných hymien, keď sa futbalisti Rakúska a Maďarska stretnú v utorok vo vzájomnom súboji na európskom šampionáte.

Garics sa narodil v Maďarsku, ale presťahoval sa do Viedne, keď mal štrnásť rokov. Obranca, ktorý je reprezentantom Rakúska, debutoval v tíme v roku 2006 po tom, čo bol kapitánom v 21-ke. "Budú to emócie," priznal Garics. "Nikdy som nepočul na ihrisku maďarskú hymnu. Určite budem spievať rakúsku. Ak by som spieval aj maďarskú, nikto mi to nemôže vyčítat."

Z pohľadu histórie majú tieto krajiny silnú väzbu. Rakúsko-uhorské impérium spravovalo dva národy od roku 1867 do roku 1918, kým sa nerozdelilo na päť krajín. Portugalsko bude favorit F-skupiny, ale Rakúsko je jedným z "čiernych koní" turnaja, napriek tomu, že je to prvý európsky šampionát, na ktorý sa kvalifikovalo. Ako organizátor sa automaticky zúčastnilo v roku 2008, ale nezvíťazilo ani v jednom z troch zápasov.

Tréner Marcel Koller prebral tím v roku 2011 a priviedol ho na úroveň, ktorá v Rakúsku vyvrcholila vo veľkom štýle v kvalifikácii. Rakúsko vyhralo skupinu s osembodovým náskokom pred Ruskom, neutrpelo v kvalifikácii ani jednu prehru. Navyše inkasovalo iba päť gólov a vyhralo deväť z desiatich zápasov. "Kvalifikácia je za nami," povedal Koller po prichode jeho tímu do Francúzska. "Nie som niekto, kto žije z minulosti."

Napriek tomu, že sa o tejto skupine, ktorej štvrtým členom je Island, hovorí ako o najslabšej na turnaji, tlak je cítiť. Kapitán Christian Fuchs priniesol do tímu víťaznú mentalitu, kedže patril medzi kľúčových hráčov Leicestru, ktorý vyhral túto sezónu Premier League. Stredopoliar David Alaba zase získaval trofeje v drese Bayernu Mníchov. Okrem tejto dvojice je značná sila tohto tímu, takže očakávania doma sú vysoké. Na susedné Maďarsko bude tlak oveľa menší, ich faúšikovia sa veľmi tešia. Na túto chvíľu čakali dlhých 30 rokov.

Maďarsko, ktoré vystriedalo troch trénerov počas kvalifikácie, si vyradením Nórska v baráži zabezpečilo účasť na prvom finálovom turnaji od MS 1986. Maďarský brankár Gábor Király sa pri očakávanom štarte proti Rakúsku stane najstarším hráčom, ktorý hral na európskom šampionáte. V deň zápasu bude mať 40 rokov a 75 dní. Držiteľom súčasného rekordu je Nemec Lothar Matthäus, ktorý mal v zápase proti Portugalsku na EURO 2000 39 rokov a 91 dní.

Najnovšie z kategórie: EURO 2016 - Francúzsko

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk