ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kto neskáče, nie je Slovák, hop, hop, hop (video)
zdroj: Rastislav Blaško

Kto neskáče, nie je Slovák, hop, hop, hop (video)

Rastislav Blaško píše o momente v zápase Nemecko – Slovensko, ktorý naštartoval Slovákov k obratu a doviedol k víťazstvu

V 40. minúte priateľského zápasu Nemecko – Slovensko za stavu 1:0 pre domácich sa zo sektora hostí, Slovákov, napravo od bránky Matúša Kozáčika začalo po prvý raz ozývať skandovanie „Kto neskáče, neni Slovák, hop, hop, hop“. To „neni“ bolo v typickej mäkkej slovenskej výslovnosti, ktoré je síce bohemizmom, ale v hovorovej reči sa v rôznych častiach Slovenska používa namiesto „nie je“, „nieto“. V češtine je prvé „n“ s tvrdou výslovnosťou a í je dlhé.

Slovenskí diváci začali na štadióne v Augsburgu poskakovať v rytme povzbudzovania, až ostatným začali naskakovať zimomriavky, pretože nemecké publikum bolo na zápase akési vlažné, ako vedia byť azda iba Nemci. Keďže som fotil na trávniku za bránkou Kozáčika, vytiahol som malú videokameru a začal natáčať tento burcujúci prejav.

[fbvideo-602568799925334]

Azda tento pokrik podvedome naštartoval Marek Hamšíka, aby si povedal hop alebo trop. Dostal sa k lopte pred šestnástkou, mal prázdny priestor pred sebou a napálil loptu do pravého horného rohu nemeckej bránky.

{+t90991}

Z psychológie sa vie, že zvukové vibrácie dokážu človeka povzbudiť. Zvlášť bubny vedia vybičovať nervovú sústavu k vyšším výkonom. Takže každé skandovanie v diváckom sektore, ak má ten správny a pozitívny náboj, hráčom na ihrisku pomáha, dodáva impulzy a ženie vpred. Práve preto sa nie nadarmo hovorí, že diváci sú extra hráč. Ten, čo motivuje, povzbudzuje. Najmä vtedy, keď sa mužstvu nedarí, prehráva a práve hlasivky divákov dokážu hráčov na trávniku strhnúť k obratu a k víťazstvám.

Takže, nech znie na zápasoch slovenského národného výberu „Kto neskáče, nie je (neni) Slovák, hop, hop, hop.“

{+t91226}

Najnovšie z kategórie: EURO 2016 - Francúzsko

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk