ProFutbal.sk ProFutbal.sk

FootGolf začal písať novú kapitolu histórie na Slovensku: Prvý turnaj v patovaní
zdroj: Rastislav Blaško

FootGolf začal písať novú kapitolu histórie na Slovensku: Prvý turnaj v patovaní

FootGolf ako celosvetovo najdynamickejšie rozvíjajúci sa šport môže byť v budúcom desaťročí olympijským. Rastislav Blaško informuje o historicky prvom footgolfovom turnaji na Slovensku v patovaní

Patovanie, teda vkopnutie lopty do jamky je finálnym ťahom vo FootGolfe. Každý hráč, ktorý chce uspieť v tejto rýchlo rozvíjajúcej sa hre, musí okrem prvého nákopu a prihrávok k jamke trénovať techniku, cit a presnosť posledného dokopnutia, patovania (z anglického slova „Put in“ – vsunúť, vložiť).

Tréning patovania je možný na krátke vzdialenosti od jedného do desiatich metrov, preto si môže každý hráč FootGolfu jamku o priemere 53 centimetrov vyhrabať aj na svojej záhrade a trénovať. Jeden z piatich slovenských účastníkov majstrovstiev sveta 2016 v Argentíne Tomáš Tengeri pre svoj pravidelný tréning v patovaní vyhĺbil tri jamky v areáli hokejbalového ihriska v Senci, kde prevádzkuje reštauračné zariadenie Bufet u Ceca.

Kvôli popularizácii FootGolfu v Senci zorganizoval v máji prvý slovenský turnaj v patovaní v spolupráci s klubom FootGolf Senec. K týmto trom jamkám vytvoril šesť rôznych odpalísk s rôznou dĺžkou a prekážkami. Takže hralo sa na 6 jamiek, súťažne na golfových ihriskách je to totiž trikrát toľko a samozrejme sú obyčajne dlhšie.

Organizáciou tohto prvého turnaja tak Tomáš Tengeri položil základy malých turnajov FootGolfu po celom Slovensku, pretože stačí vytvoriť tri až päť jamiek, a k nim vytvoriť rôzne odpaliská. Takýmto spôsobom možno hrať turnaje v malom FootGolfe po celom Slovensku na dedinách, obciach, sídliskách, trebárs aj ako prípravu na Slovenskú FootGolfovú Tour. Touto cestou sa môže FootGolf spopularizovať v slovenských mestách a obciach, rozšíriť základňa hráčov, ktorí sa neskôr zapoja do veľkých súťaží na Slovensku a v zahraničí. Aj takto sa môžu pripravovať budúci reprezentanti Slovenska na ďalšie majstrovstvá sveta o štyri roky a možno aj olympiádu o osem, či dvanásť rokov.

Pri Bufete u Ceca v Senci sa súťažilo v troch kategóriách a v súťaži dvoch tímov.  Prvého turnaja sa zúčastnilo takmer päťdesiat hráčov. Prím hrali samozrejme hráči FooGolf Senec v každej kategórii.  Nechýbali tu ani členovia slovenského tímu na MS 2016 v Argentíne Tomáš Bartko, Juraj Gubáni a Tomáš Tengeri, kde v súťaži národných tímov spomedzi 26 krajín vybojovali 6. miesto a doplnili tak úspešné 3. miesto Jána Kozáka ml. v súťaži jednotlivcov (autor článku Rastislav Blaško bol jediným akreditovaným novinárom na MS 2016 zo Slovenska a tým pádom prvým slovenským novinárom v histórii na MS vo FootGolfe vôbec). Popritom prebehla tombola so zaujímavými cenami, podujatie sprevádzal hudobne disdžokej, Ďalší takýto turnaj sa pri hokejbalovom ihrisku v Senci zopakuje  v sobotu 4. júna, ktorí bude určený deťom. Je zároveň pozvánkou pre tých, kto chce takýto turnaj zorganizovať vo svojej obci, či meste.

Tomáš Tengeri pre PROFUTBAL.sk porozprával o turnaji v priloženom videu:

CELKOVÉ VÝSLEDKY:

JUNIORI do 16 rokov:

1. Biabiana REŽNÁ 13 kopov (-11) + HOLE IN ONE
2. Samuel REŽNÝ 18 kopov (-6)
3. Sandra SUŠLA 21 kopov (-3)
4. Bibiana ALBERTUSOVÁ – vyhrala voľný vstup na 3. kolo NAD-RESS FootGolfovej ligy (28.5.2016 v Tomášove)

ŽENY:

1. Simona LABUDOVÁ 23 kopov (-1)
2. Helena KANKOVÁ 25 kopov (+1)
3. Štefánia DÓCIOVÁ 26 kopov (+2)

MUŽI – finalisti hrali dve kolá:

1. Tomáš Tengeri 42 kopov (-6) /18 +26/
2. Martin Halász 43 kopov (-5) /22 + 21/
3. Juraj GUBÁNI 44 kopov (-4) /17 + 27/ + HOLE IN ONE

Poznámka: Finálové 2 flighty hrali 2 x 6 jamiek (2 x 24 par ihriska)

TEAMY:

1. BUFET U CECA 102 kopov (Tomáš Tengeri, Martin Halász, Milan Albertus ml. a Milan Albertus st.)
2. BUFET PLECHÁČ 126 kopov (Tibor Tóth, Pavol Szabadoš, Patrik Rujak, Štefan Šulák)

HOLE IN ONE sa podarilo zaznamenať dvom súťažiacim:

Biabiana REŽNÁ (JUNIORI) na jamke č. 6 (1)
Juraj GUBÁNI (MUŽI) na jamke č. 2 (5)

Najnovšie z kategórie: Footgolf

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk