ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Verejný list pre SFZ alebo Kam kráčaš Doxxbet liga?
zdroj: facebook FK ISKRA Borčice

Verejný list pre SFZ alebo Kam kráčaš Doxxbet liga?

Týmto listom by som ako futbalový fanúšik chcel poprosiť Slovenský futbalový zväz (SFZ), aby začal pracovať na raste druhej slovenskej futbalovej ligy z hľadísk, ktoré sú v liste spomenuté

Do redakcie nám bol zaslaný list, v ktorom fanúšik Jakub Dorko poukazuje na nedostatky našej druhej najvyššej súťaže a zároveň žiada Slovenský futbalový zväz (SFZ), aby začal konať a aby zvýšil úroveň tejto súťaže. List sme sa rozhodli zverejniť, pretože v mnohom korešponduje aj s pohľadom a s názormi našej redakcie. Prinášame vám ho bez redakčných úprav.

"Týmto listom by som ako futbalový fanúšik chcel poprosiť Slovenský futbalový zväz (SFZ), aby začal pracovať na raste druhej slovenskej ligy z hľadísk, ktoré sú v liste spomenuté, a aby priblížil túto súťaž bližšie k fanúšikovi. Prípadne, aby ju dal do rúk organizácii, ktorá bude mať reálny záujem pracovať na jej progrese, tak ako to robí Únia ligových klubov (ÚLK) s Fortuna ligou. Z môjho pohľadu, ako futbalového fanúšika, ktorý sa detailne zaujíma o dianie vo futbalovom svete z rôznych hľadísk a prístupov, SFZ nerobí mnohé základné, finančne najmenej nákladné kroky k tomu, aby hodnota tejto súťaže išla hore. Naopak, dovolím si tvrdiť, že svojim prístupom SFZ pomáha k čoraz väčšej amaterizácii tejto súťaže.

V druhej lige v tejto sezóne pôsobí päť klubov (Tatran Prešov, Lokomotíva Košice, VSS Košice, Dukla Banská Bystrica, FC Nitra) z miest, ktoré patria počtom obyvateľom k šiestim najväčším mestám na Slovensku (2. Košice – 2 kluby, 3. Prešov, 5. Banská Bystrica, 6. Nitra). Len tieto štyri mestá majú takmer pol milióna obyvateľov. To je obrovský potenciál z mnohých hľadísk (záujem verejnosti, návštevnosť, sledovanosť produktov, adresnosť reklamy a pod.). Nejde pritom len o veľkosť miest. V Doxxbet lige sú kluby, ktoré v historickom ponímaní slovenského (či česko-slovenského) futbalu patria k tzv. futbalovým baštám s dlhodobou históriou, tradíciou, úspechmi a v nedávnej minulosti na naše pomery aj s vysokými číslami návštevnosti.

A aký je stav takto zaujímavo a potencionálne atraktívne obsadenej druhej ligy? Píše sa rok 2016. Futbalový fanúšik si nepozrie žiadny obrazový priamy prenos počas celej sezóny (povedzme si na rovinu, toto by bola čerešnička na torte, ak sa to podarí v blízkej budúcnosti pri súčasnom stave), nepozrie si ani zostrihy či góly zo zápasov (túto aktivitu vykonávajú len niektoré kluby a mestské televízie), nedostane sa často dokonca ani k živému priebehu zápasu – zisteniu aktuálneho výsledku alebo diania v zápase (textové prenosy prináša len web onlajny.eu, pri niektorých zápasoch však textové prenosy nebežia z rôznych príčin. Mimochodom, ako SFZ podporuje tento portál, ktorý robí prácu za SFZ a udržuje informovanosť o Doxxbet lige a podieľa sa na jej propagácii?).

Áno, futbalový fanúšik si nájde na webe futbalnet.sk pred zápasom zostavy a po zápase výsledky so strelcami gólov, striedaniami, kartami a informáciu o návšteve zápasu. To však má byť dostatočná informovanosť a propagácia druhej najvyššej futbalovej súťaže v roku 2016? Navyše, rovnaký servis je dnes k dispozícii už ku všetkým súťažiam od najnižšej úrovne (za čo treba byť, samozrejme, vďačný). Na webe SFZ futbalsfz.sk nájde aktuálne fanúšik k druhej lige po každom kole len články s výsledkami a najzakladanejšími štatistikami.

Výsledkom tohto stavu je chabá návštevnosť zápasov, chabá informovanosť a propagácia ligy a minimálny záujem verejnosti či médií o túto súťaž (touto cestou veľká vďaka Denníku Šport, Denníku Korzár či práve portálu onlajny.eu a portálu PROFUTBAL.sk, ktorí sa snažia adekvátne informovať o tejto súťaži). K takému stavu, samozrejme, prispievajú svojou neaktivitou, neangažovanosťou a rezignáciou na komunikáciu s fanúšikmi aj mnohé vedenia klubov. Možno potrebujú vzor, ktorým by mal byť riadiaci orgán ligy, alebo potrebujú prísne pravidlá a nariadenia (?). Kde teda ostal fanúšik, záujemca o túto súťaž a potencionálny návštevník zápasov? Ja mám pocit, že ostal úplne niekde za plotom, odstrčený a nechcený.

Druhá liga nesie už druhú sezónu názov DOXXbet liga. „Sme presvedčení, že spojenie značky DOXXbet s ligovým futbalom prinesie obom partnerom benefity a výsledky, ktoré nás posunú opäť ďalej,“ slová riaditeľa spoločnosti DOXXbet s.r.o Viktora Tomeka po podpise zmluvy s Úniou ligových klubov (ÚLK). Čo teda prinieslo spojenie 2. ligy s touto stávkovou kanceláriou nášmu futbalu po takmer dvoch sezónach? Koľko peňazí z tohto kontraktu plynie klubom a koľko ÚLK či SFZ? Čo to prináša futbalovému fanúšikovi? Prečo nie je o týchto otázkach informovaný?

Že sa oplatí robiť poctivú prácu pre ľudí a fanúšikov, to ukazuje práca Únie ligových klubov s produktom Fortuna liga. Oficiálny web s množstvom zaujímavých článkov a štatistických prehľadov, zaujímavé ankety a aktivity ako hlasovanie o Gól mesiaca, oficiálna aplikácia so živým textovým priebehom zápasov, Fortuna liga v troch televíziách (z toho v dvoch verejne dostupných) a hneď sa o našej najvyššej súťaží viac hovorí, viac píše, je proste na očiach a k dispozícii pre každého záujemcu. A takto už môže liga rásť, posúvať sa vyššie a bližšie k fanúšikovi. Slovensko by sa však nemalo uspokojiť len s kvalitnou prácou s produktom najvyššej ligy, futbal je fenomén na všetkých úrovniach a aj okolité štáty sú nám vzorom, ako pracovať aj s nižšími súťažami.

[anketa-124]

Pohľad do druhých líg v susedných štátoch:

ČESKO

Druhá česká liga nesie v súčasnosti názov Fotbalová národní liga (FNL). Má oficiálny web fnliga.cz, kde nájdete okrem iného online textové prenosy zápasov, reportáže, rozhovory, aktuality, zaujímavosti ako ankety o Hráča a Trénera mesiaca. Nepravidelné TV prenosy vysiela ČT Sport. Samozrejmosťou sú oficiálne stránky ligy na sociálnych sieťach (Facebook, Twitter). 

RAKÚSKO

Druhá liga v Rakúsku má oficiálny názov Sky Go Erste Liga. Táto súťaž má oficiálny web bundesliga.at spolu s prvou rakúskou Bundesligou. Na tomto webe sa nachádza k druhej lige samostatná podstránka, kde nájdete online textové prenosy zápasov tzv. ticker, zostrihy všetkých zápasov, aktuality, štatistiky a ďalší servis. TV prenosy vysiela Sky Sport Austria (vysiela všetky zápasy), jeden zápas vysiela súčasne so Sky Sport aj kanál ORF Sport+. Spoločné oficiálne stránky s 1. ligou sú taktiež na sociálnych sieťach (Facebook, Twitter).

POĽSKO

Druhá liga v Poľsku nesie názov prvá liga, tak ako to v jednom období bývalo aj u nás. Oficiálny servis k druhej najvyššej súťaži nájdete na partnerskom webe poľského futbalového zväzu (laczynaspilka.pl). Nájdete tam aktuality, rozhovory a stručné textové prenosy zo zápasov. Oficiálny samostatný web teda 2. poľská najvyššia súťaž nemá. Má však priame televízne prenosy. Televízia Polsat Sport vysiela z každého kola dva duely. Na webe tejto televízie nájdete aj zostrihy zo všetkých zápasov.

MAĎARSKO

Druhá liga sa v Maďarsku hrá pod názvom Merkantil Bank Liga. Základný servis k lige, podobný nášmu Futbalnetu, nájdete na webe maďarského futbalového zväzu mlsz.hu. Na oficiálnom YouTube kanáli MLSZ nájdete aj zostrihy zápasov, nie však všetkých. V televízií však z každého kola vysiela kanál M4 Sport jeden zápas.

Tento list bol zaslaný Slovenskému futbalovému zväzu ako upozornenie na súčasný kritický stav 2. futbalovej ligy a portálu PROFUTBAL.sk, aby sa dostal na verejnosť a do povedomia futbalových fanúšikov.

S pozdravom futbalový fanúšik Jakub Dorko."

Budeme radi, ak v diskusii aj vy vyjadríte svoj názor.

[fbpage-53517587929]

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk