ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Zvýšila by umelá tráva úroveň ligy a futbalu na Slovensku?
zdroj: TASR

Zvýšila by umelá tráva úroveň ligy a futbalu na Slovensku?

Rozhodnutie MŠK Žilina vymeniť na hlavnej ploche živý trávnik za umelý sa nestretol s pochopením fanúšikov klubu a širokej futbalovej verejnosti. Táto kontroverzná téma má však aj svojich zástancov

Rozhodnutie MŠK Žilina vymeniť na hlavnej ploche živý trávnik za umelý sa nestretlo s pochopením fanúšikov klubu a širokej futbalovej verejnosti. Táto kontroverzná téma má však aj svojich zástancov. Poďme si zhrnúť plusy a mínusy obidvoch povrchov.

[anketa-114]

Tak ako k futbalu odjakživa patrí lopta a dve bránky, tak k nemu patrí aj prírodná tráva. Najpopulárnejší šport na svete si stále zachováva svoju jednoduchosť prameniacu z jednoznačných pravidiel a nenáročnej výbavy. K tomu patrí aj prírodný trávnik, ktorý dodáva futbalu akúsi tradičnosť. K plusom musíme zaradiť aj názory hráčov, z ktorých väčšina preferuje prírodný povrch, prechod a fungovanie na umelom je však len otázka zvyku.

Negatíva živej trávy sú obšírnejšie, v našich klimatických podmienkach dvojnásobne. Jarná časť sezóny je niekoľko týždňov poznačená náročnými terénmi a ani vyhrievané trávniky výrazne nepomáhajú. Príkladom je Podbrezová, kde je momentálne aj napriek výmene trávnika povrch, ktorý atraktívnemu futbalu veľmi neprospieva.

Dôležitým faktorom je pre naše kluby finančná otázka spojená s údržbou týchto povrchov. Technický riaditeľ MŠK Žilina sa vyjadril k tejto problematike: „Ročné náklady na údržbu a prevádzku tréningových a hracích plôch klubu sa pohybujú na úrovni 100.000,- EUR, z toho približne polovica pripadá na údržbu hlavného ihriska. Prevádzka a údržba umelého trávnika na hlavnom štadióne by nepresiahla viac ako 10.000,- EUR ročne.“ Asi netreba zdôrazňovať, aké dôležité je pre naše kluby minimalizovať náklady na chod klubu. V tomto prípade umelá tráva jasne vyhráva.

{+t87516}

Čo by umelý povrch znamenal pre úroveň ligy a jej kvalitu? Na ťažkých, nasiaknutých terénoch sa často hrá nepohľadaný futbal, v ktorom je technicky vyspelejšie mužstvo znevýhodňované. Umelá tráva prospieva futbalu, tímy sa nemôžu vyhovárať na terén a kombinačný futbal má zelenú. Skvelým príkladom je AS Trenčín. Klub, ktorý momentálne kraľuje slovenskému klubovému futbalu postavil svoju koncepciu práve na umelom povrchu. Mužstvo hrá atraktívny futbal a čo je najdôležitejšie, klub dosahuje úspechy a dokáže vychovávať perspektívnych mládežníkov. Trenčín pri tom nedominuje len na svojom štadióne, veď minulý rok vonku neprehral ani v jedinom dueli a dokázal zvíťaziť napríklad aj na pôde rumunského klubu Steaua Bukurešť.

MŠK Žilina sa rozhodol pre umelý koberec aj z dôvodu, aby z hlavného štadióna urobil akési centrum pre všetky tímy, nie len A mužstvo. Nebolo by skvelé, keby sa pred majstrovským zápasom prvého tímu hralo na rovnakom štadióne aj stretnutie staršieho či mladšieho dorastu? Juniorské tímy by tak hrali zápasy na kultúrnych štadiónoch a nie na rôznych dedinách, ako tomu často je v súčasnosti. Štadión s týmto povrchom by rovnako zvládol omnoho väčšiu porciu tréningových jednotiek. Pre slovenské kluby by malo byť prioritou výchova talentovaných hráčov, na nedokonalých povrchoch to často nie je možné.

[fbpage-53517587929]

Futbalová verejnosť je názoru, že umelý trávnik je príčinou častých zranení futbalistov. Táto mienka sa nezakladá na pravde. Technický riaditeľ MŠK Žilina Pavol Müller hovorí: „Podľa prieskumu FIFA, ktorý vykonala prostredníctvom asociácie ESTO v roku 2015 v rámci celej Európy, je počet zranení pri tréningu a hre na umelom trávniku podstatne nižší ako na prírodnej tráve a aj typy zranení sú podstatne menej „devastačné" pre organizmus. Jedným z hlavných dôvodov je, že umelá tráva má v celej hracej ploche rovnakú štruktúru a vlastnosti a je bez nerovností.“

Čo dodať na záver? Každý nech si spraví svoj vlastný názor, pri ktorej možnosti by sa slovenský futbal posunul dopredu. Osobne kvitujem rozhodnutie MŠK Žilina, klub myslí pokrokovo a som presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude ťažiť z výhod, ktoré ponúka umelá tráva. Na tomto povrchu sa nehráva len v severských krajinách, ale je trendom aj vo Francúzsku či Taliansku, kde na ňom trénujú a hrajú mládežnícke tímy.

Článok je osobným vyjadrením autora a nemusí sa zhodovať s názormi všetkých členov redakcie PROFUTBAL.sk.

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk