ProFutbal.sk ProFutbal.sk

<span style="color:red">Klub v srdci:<b></b></span> My sme klub, my robíme Spartak Spartakom!
zdroj:

<span style="color:red">Klub v srdci:<b></b></span> My sme klub, my robíme Spartak Spartakom!

"Nechcem vyťahovať kostlivcov zo skrine, aj keď dodnes si myslím, že zápas proti Rimavskej Sobote bol zmanipulovaný. A od tohto zápasu je trnavský futbal akoby začarovaný," krúti hlavou skalný fanúšik "andelov"

V rubrike "Klub v srdci" finišujeme naozaj štýlovo. Spočiatku to ani nebolo zámerné, no nakoniec nám ako posledný zostal rozhovor s dlhoročným priaznivcom Spartaka Trnava. Podľa reakcií v diskusiách a v správach, ktoré nám chodia do redakcie, sme usúdili, že práve na interview s priaznivcom "andelov" sa naši čitatelia tešia azda najviac. Tak veríme, že fanúšik s prezývkou Htex nesklamal a článok o Spartaku vás zaujme.

Rimavská Sobota stále máta

Predstavenie: "Mám 49 rokov, prezývka - Htex."

Odkedy fandíte Trnave?
"Spartaku Trnava fandím vyše štyridsať rokov, konkrétne od roku 1974. Vtedy som mal deväť rokov."

Prečo fandíte Trnave?
"Som rodený Trnavčan, no a v Trnave dostávate fandenie do vienka. Narodil som sa v čase zrodu veľkej Trnavy Antona Malatinského. Spartak bol vtedy fenomén, akési náboženstvo."

Prvá spomienka na klub?
"Moja prvá matná spomienka na klub sa viaže k roku 1973, k predposlednému ligovému zápasu, v ktorom Spartak porazil TŽ Třinec a stal sa piatykrát majstrom Československa. Bol som tam ako malý chlapec v sprievode otca. V pamäti mi zostali južná tribúna a pozápasová oslava v reštaurácii Spartak so zmrzlinovými pohármi."

{+t87952}

Najkrajšia spomienka na klub?
"Hneď prvá spomienka je na jar roku 1974 a štvrťfinále Ligy Majstrov (vtedy PEM) Spartak TAZ Trnava a Újpesti Dózsa SC. V tomto zápase sa zrodila remíza 1:1, ale bola zaznamenaná historicky najvyššia návšteva na trnavskom štadióne - 28 116 divákov. Na východnej tribúne panovala skvelá atmosféra.

V osemdesiatych rokoch to bol zápas Spartaka s VfB Stuttgart, na čele s budúcim majstrom sveta Jürgenom Klinsmannom.

Jeseň 1996 a prehra 1:3 na Tehelnom poli so Slovanom, návšteva 22 000 ľudí. Hráči Slovana aj s trénerom Galisom nechápavo krútili hlavami, keď vyšli z kabíny na predzápasovú rozcvičku a štadión ich privítal obrovským piskotom, akoby hrali v Trnave. Vtedy bolo na štadióne vyše 12 000 fanúšikov z Trnavy.

Jar 1997 v Trnave a víťazstvo 4:0 nad Slovanom, vypredaný štadión a domáca, podotýkam, predčasná oslava titulu.

No a pamätný zápas v Rimavskej Sobote. Od rána sa vinul z Trnavy nekonečný rad áut, autobusov. Ľudia vyzbrojení šampanskými s nápisom Majstri ligy, šály, vlajky, dokonca dychovka v "červeno-čírnych" krojoch. Neskutočná atmosféra a najväčšie sklamanie pre jednu generáciu fanúšikov."

Ako pravidelne chodíte na zápasy Trnavy?
"Za tých štyridsať rokov som vynechal veľmi málo domácich zápasov, snažím sa byť na každom. Aj s pohárovými, európskymi, či zápasmi vonku, sa to číslo blíži k sedemsto."

{+t87951}

Mali ste chuť niekedy to zabaliť?
"Bolo to po spomínanom zápase v Rimavskej Sobote. Vtedy som si povedal, že to nemá zmysel, keď neexistuje fair play. Načo tam chodiť, míňať peniaze, dovolenku... Ale nechcem vyťahovať kostlivcov zo skrine, aj keď dodnes si myslím, že tento zápas bol zmanipulovaný. A od tohto zápasu je trnavský futbal akoby začarovaný."

Prečo ste napriek tomu všetkému zostali verný klubovým farbám?
"Povedal som si, že my fanúšikovia sme Spartak, my sme klub, my sme to, čo robí Spartak Spartakom. A nie nejakí úplatní rozhodcovia, funkcionári, stávkové kancelárie alebo rôzne záujmové skupiny. Tí prichádzajú a odchádzajú, ale my fanúšikovia po generáciách ostávame. Fandenie v Trnave sa dedí z pokolenia na pokolenie. Klubovú značku Spartak Trnava vybudoval trénerský mág Anton Malatinský so svojimi chlapcami a my si ju nedáme nikým ani ničím zničiť a nikto po nej nebude šliapať!"

Ktorého hráča ste mali/máte najradšej?
"To je ťažká otázka. Opýtajte sa matky, ktoré dieťa má najradšej. Jožko Adamec, Lacko Kuna, Karol Patino Dobiáš, hráči svetového formátu, ktorí by v danej dobe mohli hrať v Reale či Barcelone. Marián Brezina, svojho času jediný reprezentant zo Slovenska v národnom tíme ČSSR, Miroslav Karhan, Igor Bališ, reprezentanti, fantastickí hráči. Ale ja osobne som mal najradšej Mareka Ujlakyho, podľa mňa najväčšia osobnosť mužstva za úspešnej éry Karola Peczeho a celkovo 90-tych rokov."

Fandíte aj nejakému inému klubu?
"Fandím ako hrdý Slovák našej reprezentácii, Bol som aj na všetkých zápasoch, ktoré náš národný tím odohral na majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike. Medzi zahraničnými klubmi sú mojimi obľúbenými Rossoneri z Milána a "biely balet" z Madridu. Podobnosť čisto náhodná - "červenočírny" a "bílí andeli"."

[fbpage-53517587929]

Trnava má viac fanúšikov v krčme ako Slovan na Pasienkoch

Je podľa vás správne, že ľudia dnes fandia rôznym zahraničným klubom a nezaujímajú sa o dianie u nás doma?
"Nemyslím si, že ľudia fandia nejakému zahraničnému klubu, že by cestovali na jeho zápasy. Skôr majú svoje obľúbené mužstvá. Vďaka médiám majú týždeň čo týždeň na podnose najlepšie zápasy najprestížnejších líg či Ligy majstrov. Sú "zhýčkaní" výborným futbalom. U nás, bohužiaľ, až na Trnavu, je situácia so štadiónmi taká, aká je. Viď Slovan. Dlhé roky sú "bezdomovci", idú na titul a na zápasy im chodí pár stoviek ľudí. To u nás máme jednu krčmu, kde je pred zápasom na pive viac ľudí ako na Pasienkoch fanúšikov."

Ktorý klub nemáte v láske?
"Tak na túto otázku vám odpovie každý fanúšik Trnavy rovnako. Je to Slovan Bratislava. Odjakživa bola obrovská rivalita medzi fanúšikmi oboch klubov, je to tradičné najväčšie a na Slovensku jediné skutočné derby. Za všetko hovoria aj slová jedného z chorálov: ´Radšej visieť na lane ako fandiť v Slovane´."

Ako sa z vášho pohľadu zmenila filozofia fandenia?
"Ja si myslím, že fandenie bolo, je a bude vždy fandením. Ženiete svoj klub za víťazstvom, za úspechom. Najkrajšie fandenie je spontánne, keď vyplýva z hry a fandí celý štadión. Vtedy je cítiť elektrizujúcu atmosféru. Oproti minulosti sa zmenila verbálna stránka fandenia. Prejav fanúšikov je radikálnejší, vulgárnejší, násilnícky. Mrzí ma aj to, že veľa fanúšikov nepozná históriu klubu, pamätné zápasy, významných hráčov a osobnosti klubu. A zmenila sa aj pestrosť na tribúnach, vlajky, zástavy, choreá a nápisy vystriedali šedosť minulosti."

{+t87950}

Boli/ste vy osobne súčasťou nejakej fanúšikovskej skupiny?
"Som súčasťou najväčšej fanúšikovskej skupiny na Slovensku, a to skupiny Spartak Trnava! Na to som patrične hrdý."

Aký je váš obľúbený chorál?
"Keď Trnava nastupuje; Slovanista; To my sme Spartak."

Čím sa inšpirujete pri tvorbe chorálov či chorea?
"Veľké choreá sa pripravujú väčšinou na dva, tri zápasy s odvekými rivalmi, alebo reagujú na aktuálnu situáciu v slovenskom futbale. Vyjadrenia na adresu SFZ sú reakciou na brutálne a neadekvátne zásahy polície."

Chorály/choreá vymýšľajú fanúšikovia spolu, alebo je na to určený jeden človek?
"Chorály sú dielom pár ľudí, ktorí sa podieľajú aj na vytváraní atmosféry na štadióne."

{+t87947}

Ako vnímate urážky medzi fanklubmi?
"Podľa mňa, v čase sociálnych sietí, rôznych médií, mobilov, kde sa deň čo deň stretávate s násilím a vulgarizmami, nemôžu nejaké urážky medzi fanklubmi či posmešné chorály a nadávky nikomu uškodiť. Patria k futbalu, je to neodmysliteľná súčasť fandenia."

Zo zahraničia poznáme dohodnuté strety fanúšikovských táborov. Deje sa niečo také aj u nás na Slovensku?
"Áno, také niečo sa deje aj na Slovensku. Dialo sa to aj v minulosti, no ja som sa osobne nikdy týchto stretov nezúčastnil. Ale z blízkych zdrojov viem, že takéto strety bývajú dohodnuté medzi fanúšikmi mužstiev s početnou diváckou kulisou."

Ľudia sú presýtení kvalitným zahraničným futbalom

Aký je divácky potenciál na Slovensku?
"Divácky potenciál na Slovensku nedokážem odhadnúť. Určitý potenciál má v poslednej dobe Trenčín, Dunajská Streda, občas Žilina. Jedno viem určite, keď začne Spartak hrať o titul, tak bude každý zápas v Trnave vypredaný."

{+t87943}

V čom vidíte hlavné problémy, že ľudia na futbal nechodia?
"Z futbalovej mapy Slovenska sa vytratili tradičné bašty ako Košice, Nitra, Prešov, Inter, Banská Bystrica. Nahradili ich malé kluby bez histórie, s nedôstojnými malými štadiónmi, bez akejkoľvek fanúšikovskej základne. Okrem toho sú ľudia presýtení kvalitným futbalom z televízie. Sú náročnejší a naša slabá liga neponúka žiadnu konkurenciu. Možno, že je to aj financiami ,že ľudia dajú radšej peniaze za dobrý film, koncert, ako za slabý futbal."

Ako tieto problémy riešiť?
"Stavať nové štadióny, zmeniť štruktúru ligy, kvantitu nahrádzať kvalitou. Liga musí byť transparentná a hlavne by lige prospela vyrovnanosť. Aby o titul bojovalo do posledného kola viac mužstiev, nech to má náboj a energiu."

Márne čakanie na úspech

Ako sa za tie roky, čo fandíte Trnave, menil klub?
"Zo začiatku to bol pozvoľný pád klubu, ktorý svojho času patril medzi desať najlepších klubov Európy. Prechod z federálnej ligy na slovenskú ligu, fantastické deväťdesiate roky s nádhernou hrou a priemernými návštevami cez dvanásťtisíc divákov, až po dnešok, s výstavbou nového štadióna. Tak ako spoločnosť prešla od jedného zriadenia k druhému, tak aj klub prešiel rôznymi transformáciami, zmenami názvov od Spartak TAZ Trnava na Spartak ZŤS Trnava až po dnešný FC Spartak Trnava. No a v neposlednom rade, posledných vyše dvadsať rokov je klub v súkromných rukách."

{+t87942}

Ste spokojný so súčasným stavom vo vašom klube z futbalovej stránky?
"Z dlhodobého hľadiska som určite nespokojný, pán majiteľ je podnikateľ a veľký futbalový nadšenec, vďaka mu za štadión, ale bohužiaľ, celé roky sa obklopuje ľuďmi, ktorí futbalu nerozumejú, alebo nechcú rozumieť a ich záujmy sú diametrálne iné, ako posúvať klub po futbalovej stránke správnym smerom."

Ste spokojný so súčasným stavom, čo sa týka kontaktu klub - fanúšikovia?
"Myslím si, že áno. Je daný človek z radu fanúšikov, ktorý sa pravidelne stretáva s vedením klubu, poskytuje najnovšie informácie, má na starosti sprostredkovanie lístkov na výjazdy a pod. Je akýmsi koordinátorom medzi fanúšikmi a vedením."

Ľudia v Trnave sa akoby delili na skupiny. Niektorí zastávajú p. Poóra, druhí ho hania. Aký je váš názor?
"Na túto otázku vám odpoviem futbalovou terminológiou a úsudok si spraví každý sám. Dvadsaťdva rokov pán majiteľ pôsobí v klube. Za tú dobu sa hralo o 44 možných trofejí. Berme za majstrovský titul tri body a za víťazstvo v Slovenskom pohári jeden bod ako remízu. Bilancia Spartaka 44 zápasov, 0 výhier, 1 remíza a 43 prehier, čo je iba jeden bod z 88 možných! Hovorí to za všetko. A k tomu ešte môžeme prirátať výmenu viac ako tridsiatich trénerov. Občas sa vyjasní, objaví sa náznak úspechu, ale poväčšine sezón, minimálne posledných pätnásť, zažívame pri našom vedení déjá vu. Ja tomu hovorím Four Season: letná nákupná eufória, jesenné vytriezvenie, zimná recyklácia a tvrdý jarný dopad s vyhodením trénera. Neuvedomujú si, že Spartak vždy fungoval a bude fungovať na svojich odchovancoch, hráčoch s veľkým trnavským srdcom. A žiadne balkánske či české cesty nemôžu priniesť úspech."

Ste spokojný s trénerom Huckom?
"Momentálne máme na lavičke skúseného trénera s hlbokými trnavským koreňmi. Ivan Hucko pôsobil v Trnave ako hráč a jeho otec úspešne viedol Spartak ako tréner. Rýchlo sa zbavil podpriemerných hráčov, vytvoril si vlastný tím spolupracovníkov, snaží sa zapracovať do mužstva mladých odchovancov, čo je veľmi pozitívne. Veľmi mu držím palce a prajem celej kabíne, nech vykročia správnym smerom a budúca sezóna nech je konečne pre klub prelomová.

V Trnave je obrovský potenciál, bezkonkurenčne najväčší na Slovensku. Fantastický fanúšikovia, ktorí dlhodobo ako jediní držia značku Spartak Trnava nad vodou. Keď sa k nim pripoja aj hráči a vedenie klubu, verím, že sa na našom nádhernom novom štadióne vytvorí niečo fantastické, čo nám bude v dobrom závidieť celé Slovensko."

{+t87941}  

Sen o Lige majstrov

Ako sa za tie roky, čo fandíte Trnave, zmenil ligový futbal na Slovensku?
"Najkvalitnejší futbal na Slovensku sa hral v 90-tych rokoch (myslím tým samostatnú republiku). Špičkové mužstvá Trnava, Slovan, Košice, Inter boli prešpikované kvalitnými hráčmi a reprezentantmi. No z roka na rok je to horšie. Kvalita je nahrádzaná kvantitou, šikovní hráči v mladom veku odchádzajú do zahraničia, kvalitní hráči sa rýchlo predajú do okolitých líg, kde majú lepšie podmienky. Ich miesta nahrádzajú legionári, ktorí poväčšine, česť výnimkám, nedokážu ani konkurovať našim ligistom."

Hrával sa na Slovensku kvalitnejší futbal?
"Na Slovensku sa momentálne hrá najmenej kvalitný futbal v histórii, teda čo sa týka našej ligy. Je to síce paradox, keď to porovnáme s úspechom slovenskej reprezentácie, ale bohužiaľ, je to tak...".

Aký je váš fanúšikovský sen?
"Snívam o tom, aby terajšia generácia trnavských fanúšikov zažila to, čo zažila generácia našich otcov a starých otcov za éry futbalového mága Antona Malatinského - päť federálnych titulov, jedno semifinále ligy majstrov (PEM), dokonca sme najmenším mestom v histórii, ktoré sa dostalo do semifinále tejto súťaže.

Osobne som s futbalom ako fanúšik prešiel celý svet. Bol som na Maracane v Riu, na San Sire v Miláne, La Bombonere v Buenos Aires a iných futbalových chrámoch. Sledoval som semifinále Ligy majstrov v Barcelone s AC Miláno, ale nad všetkými týmito zápasmi čnie každý jeden, v ktorom za zvuku magického "II Silenzia" nastupujú naši "červeno-čírni" bojovníci na našom krásnom štadióne.

A kde by som chcel vidieť môj klub? Najradšej v skupinovej fáze Ligy majstrov, ako nastupuje v Trnave proti Realu Madrid či AC Miláno. Ale to už nie je pri dnešných pomeroch sen, ale halucinácia. Navždy Spartak!"

TIP: Všetky články z našich nových rubrík "Klub v srdci" a "Rasťo Švický radí" nájdete úplne jednoducho v hornej lište pod názvom "Blogy".

{+t87936}

Najnovšie z klubu: Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Klub v srdci

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk