ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Vydržia štyria preživší až do konca sezóny?
zdroj: profutbal.sk, TASR

Vydržia štyria preživší až do konca sezóny?

Nie nadarmo sa hovorí, že ak má mužstvo zlé výsledky, ako prvý si to odnesie tréner. Na Slovensku to platí dvojnásobne. Myslí sa však v takomto prípade aj na budúcnosť? Sú takéto kroky správne?

Nie nadarmo sa hovorí, že ak má mužstvo zlé výsledky, ako prvý si to odnesie tréner. Na Slovensku to platí dvojnásobne. Z finančného hľadiska je takmer nemožné vymeniť polovicu kádra, preto sa vedenia klubov často radšej uchyľujú k zmene na trénerskom poste, dúfajúc, že nový kouč prinesie impulz do ďalších bojov. Myslí sa však v takomto prípade aj na budúcnosť? Sú takéto kroky správne?

Poznáte to. Krátka letná prestávka, tréner si, nadnesene povedané, ledva zapamätá mená všetkých svojich zverencov, a je tu prvý súťažný zápas. Stačí, že sa na mužstvo nalepí smola, nazbiera  zopár prehier a hlavný kouč je na odstrel.

Samozrejme, v žiadnom prípade nechceme tvrdiť, že stále ide o neuvážené rozhodnutie. To absolútne nie. Niekedy je však úsmevné, ako sa zo dňa na deň vymení tréner. Vstúpi do klubu s absolútne inou filozofiou, inými predstavami. A buď sa stotožní s predstavami daného klubu a jeho vedenia, alebo si môže byť istý, že čoskoro bude aj on na odstrel. A tak vznikajú väčšie a väčšie diery, ktoré sa potom plátajú naozaj už len veľmi ťažko...

Zlé výsledky, tlak zo strany fanúšikov, neuvážené vyhlásenia

V Zlatých Moravciach prišiel pred sezónou do klubu ako veľká voda Milko Gjurovski. Predsezónna tlačovka sa niesla v pozitívnom duchu. Mnohí sa sami seba pýtali: ´Že by ten ViOn naozaj hral o vyššie priečky v tabuľke?´ Ťah so zahraničným koučom stroskotal a od siedmeho kola sa žezla ujal Libor Fašiang. V Podbrezovej vydržal Zdenko Frťala deväť kôl, Aleš Křeček v Skalici štrnásť.

{+t81503}

Juraj Jarábek skončil v Trnave pre večné nezhody s fanúšikmi "andelov". Dodnes sa vedú dlhosiahle diskusie medzi jeho zástancami a ich oponentmi. Dušan Tittel sa takisto porúčal zo Slovana za pomerne nejasných okolností, keďže mužstvo pod jeho vedením nemalo najhoršie výsledky, hoci v Európe vyhorelo. Ivan Galád vsadil v Ružomberku na skúsenosť, no kým sa jeho "kone" stihli zorientovať, on bol už preč.

Z nášho pohľadu sympaticky vyriešili trénerskú otázku v Michalovciach, hoci František Šturma má na vec iný názor. Odhliadnuc od toho, aká je pravda a ako sa s českým lodivodom "východniari" (ne)rozlúčili, treba povedať, že Šturmov čas v MFK Zemplín evidentne vypršal. Mužstvu odovzdal, čo mohol. Vybojoval s ním historický postup do Fortuna ligy, no na najvyššiu súťaž to už nestačilo. Výrokmi o mafii si azda definitívne podpílil konár. A sám to určite dobre vedel. Aj výsledky zo zimnej prípravy naznačujú, že angažovanie Stanislava Grigu bolo ideálnym riešením. O pár týždňov budeme múdrejší, no domnievame sa, že Michalovčania vďaka príchodu Grigu "vyhrali lotériu".

{+t83096}

Poslední mohykáni

[anketa-101]

Ťažko v našej lige nájsť nejaký klub a hovoriť o akejsi kontinuite. Samozrejme, svoje predstavy majú nováčikovia i "ostrieľané" kluby. Filozofia mnohých mužstiev je pomerne rovnaká - vyhnúť sa bojom o záchranu, zapracovávať do kádra mladých hráčov a posúvať ich ďalej do futbalového sveta. Áno, aj kluby s takýmito ambíciami patria do najvyššej súťaže. Nikdy však pre divákov nebudú tým najväčším lákadlom.

Ľudia chcú vidieť tím, z ktorého srší sebavedomie. Kompaktný klub, ktorý navonok deklaruje, že jeho cieľom sú víťazstvá a trofeje. Je na zamyslenie, že mužstvá, v ktorých sa v tejto sezóne tréneri nemenili, okupujú prvé štyri z piatich pozícií v tabuľke. Možno by si ostatní mali vziať príklad...

Myjava doteraz pôsobila skromným dojmom, hoci na kopaniciach vždy dokázali vyskladať konkurencieschopný tím. Pred touto sezónou posunuli latku ešte vyššie, získali niekoľko skúsených harcovníkov, vďaka čomu prezimovali na solídnej tretej priečke. A to napriek tomu, že trénerovi Hrnčárovi mnohí nevedia prísť na meno. Na druhej strane je však potrebné dodať, že "čierno-bieli" zásadne zmenili svoju filozofiu. Angažovaním "hotových" hráčov sa posunuli na iný level. Sami sme zvedaví, či im to bude klapať aj na jar, zimná príprava totiž Myjavčanom nevyšla.

{+t81344}

O filozofii, ktorá má potenciál prilákať ľudí na štadióny, možno hovoriť vo dvoch či troch (s prižmúrením oka štyroch) kluboch. AS Trenčín sa vybral holandskou cestou. Pod Čákovým hradom sa darilo Adriánovi Guľovi,  na jeho prácu viac než výborne nadviazal jeho žiak Martin Ševela. V Dunajskej Strede stojí za klubom silný majiteľ, ktorý sa však nenechal strhnúť. Jeho cieľom nie je bezhlavé míňanie peňazí do nových hráčov. Tréner Tomislav Marić má stopercentnú dôveru. Pomalými krokmi sa na Žitnom ostrove snažia vybudovať špičkovú infraštruktúru. Ak sa im podarí dokončiť všetky avizované plány, je takmer isté, že DAC bude v najbližších rokoch patriť medzi slovenskú elitu.

{+t85971}

Filozofia MŠK Žilina má aj odvrátenú tvár. Pod Dubňom si už ľudia zvykli na pekný kombinačný a ofenzívny futbal s množstvom gólov. Na to nadviazal aj Adrián Guľa. Súboje "šošonov" s Athleticom Bilbao boli okúzľujúce. O to prekvapujúcejší je fakt, že klub úzko nespolupracuje s fanúšikmi, ktorí sa čoraz viac z tribún vytrácajú. Avizovaná výmena kvalitnej prírodnej hracej plochy za umelý trávnik takisto zdvihla mandle nejednému priaznivcovi "žlto-zelených". Nehovoriac o skutočnosti, že káder opustili jeho najväčší ťahúni a smrtiace ofenzívne trio Mihalík, Jelič, Čmelík je razom minulosťou. V MŠK ale nič nie je stratené. Aspoň veríme, pretože by to bola škoda.

{+t84237}

V bratislavskom Slovane je to ako na húsenkovej dráhe. Raz s odchovancami, inokedy bez nich. Raz so zahraničnými hráčmi, potom s domácimi. Väčšie právomoci v klube prevzal Ivan Kmotrík ml. Dokázal sa zmieriť s priaznivcami "belasých", čo môže byť v nasledujúcich mesiacoch najsilnejšou zbraňou Slovana. Aj angažovanie v našich končinách neznámeho Nikodimosa Papavasilioua sa javí ako správny krok. Uvidíme, dokedy Slovan vydrží v nastolenom trende. Ako sa zvykne hovorievať, slovenský ligový futbal potrebuje silný Slovan i silnú Trnavu.

{+t86013}

Poslednými mohykánmi tejto sezóny tak sú Martin Ševela, Norbert Hrnčár, Adrián Guľa a Tomislav Marić. Trúfame si povedať, že všetci majú svoje pozície isté. Minimálne teda Ševela a Marić. Ale takisto aj Guľa, ktorý má so "šošonmi" dlhodobé plány. Otázne je, ako dlho vydrží na lavičke Myjavy Hrnčár, tam sa to pravdepodobne bude odvíjať od výsledkov. Spartak však má po jeseni "nahrané", takže aj prípadné zaváhania by Hrnčár mohol ustáť. V ostatných kluboch sa už tréneri stihli vymeniť, zostáva tak veriť, že na jar si od zmien na lavičkách dáme pauzu...

{+t81199}

Prehľad zmien na poste hlavného trénera v najvyššej slovenskej súťaži Fortuna lige v doterajšom priebehu sezóny 2015/2016 (zoradené podľa priebežného poradia tímov v tabuľke):
AS Trenčín - bez zmeny - Martin Ševela
ŠK Slovan Bratislava - Dušan Tittel (skončil po 5. kole) - Nikodimos Papavasiliou (od 6. kola)
Spartak Myjava - bez zmeny - Norbert Hrnčár
MŠK Žilina - bez zmeny - Adrián Guľa
FC DAC - bez zmeny - Tomislav Marić
Spartak Trnava - Juraj Jarábek (skončil po dohrávke 6. kola) - Branislav Mráz (dočasne poverený v 7. kole) - Ivan Hucko (od 8. kola)
FK Senica - Eduard Pagáč (skončil po 7. kole) - Juraj Sabol/Dušan Vrťo (od 8. kola)
MFK Ružomberok - Ivan Galád (skončil po 7. kole) - Ladislav Pecko (od 8. kola)
ViOn Zlaté Moravce - Milko Gjurovski (skončil po 6. kole) - Libor Fašiang (od 7. kola)
MFK Zemplín Michalovce - František Šturma - Stanislav Griga (od štartu zimnej prípravy)
FO ŽP Podbrezová - Zdenko Frťala (skončil po 9. kole) - Marek Fabuľa (od 10. kola)
MFK Skalica - Aleš Křeček (skončil po 14. kole) - Štefan Horný (od 15. kola)

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk