ProFutbal.sk ProFutbal.sk

<span style="color:red">Klub v srdci:<b></b></span> Spomienky na historické double Ružomberka sú nezabudnuteľné
zdroj: Rudolf Maškurica

<span style="color:red">Klub v srdci:<b></b></span> Spomienky na historické double Ružomberka sú nezabudnuteľné

"Mala som rada Klimpla, Hyravého, Hada, Šventa, z majstrovskej zostavy každého. Najviac asi Hajdúcha, Saparu, Zošáka, Jendriška. Potom Bakoša, Kucku, Ďubeka, Maslovcov, Almaského..." vyratúva skalná fanúšička Ruže

V našej rubrike "Klub v srdci" pomaly ale isto finišujeme. Stále je tu však ešte zopár klubov s nesmierne skalnými fanúšikmi, ktorým sme dali priestor. Keďže z fanklubu MFK Ružomberok sa nám nepodarilo dohodnúť rozhovor so žiadnym jeho členom, rozhodli sme sa staviť na inú kartu. A rozhodne neľutujeme. Nasledujúci rozhovor je dôkazom toho, že futbal nie je výhradne určený len pre mužskú populáciu. A že mu dokonale môžu rozumieť aj ženy.

Predstavenie: "Majka, 23 rokov. Ruži fandím približne od mojich šiestich rokov (1998). Môj starší brat hrával takisto futbal, síce iba na dedine, ale chodila som s ním pozerať tréningy aj zápasy. A takto som sa dostala k futbalu."

Čo vás primälo k tomu, že ste začali fandiť Ružomberku?
"Je to klub z môjho mesta, takže to bolo od začiatku jasné..."

Aká je vaša prvá spomienka na klub?
"Keď som ako malé dieťa chodievala okolo štadióna, tak ma to miesto lákalo a hneď som vedela, že sa stane mojím druhým domovom. Už si presne nepamätám, na ktorom zápase som bola prvýkrát, ale boli časy, keď sme mali starý štadión a futbal sme sledovali aj z oválu za bránkou. Rada, samozrejme, spomínam na postup do najvyššej súťaže, na mnohých skvelých hráčov, ktorí už aktívne nehrávajú, stali sa trénermi."

Aká je vaša najkrajšia spomienka na klub?
"Nikoho neprekvapí, keď napíšem historické ´double´ zo sezóny 2005/2006. Víťazstvo v Slovenskom pohári a lige je doteraz najväčším a najkrajším momentom v ružomberskom futbale pre každého fanúšika. Nezabudnuteľné chvíle, obrovská radosť. Vďaka skvelému tímu sa vtedy každý cítil byť súčasťou našej futbalovej rodiny. Pre mňa jediná nevýhoda, čo ma stále aj tak trochu mrzí, že som v tom čase bola ešte dosť mladá, aby som si užila oslavy naozaj naplno. Vtedy som to ešte prežívala tak detsky, hráči boli mojimi idolmi a každá možnosť vidieť ich zblízka, získať podpisy a fotky, bola pre mňa naozaj veľká udalosť. Aj keď, musím sa priznať, podpísaný plagát Jana Nezmara a majstrovského tímu mi ešte stále visia v izbe na stene. Vždy, keď sa na nich pozriem, tak si spomeniem na tieto krásne časy."

{+t48044}

Ako pravidelne chodíte na zápasy Ružomberka?
"Snažím sa chodiť na každý zápas, doma či von, v lige, v pohári, nevynechávam ani prípravné duely. Za tie roky, čo chodím na futbal, tak boli aj sezóny, kedy som nevynechala žiadny zápas, inokedy možno dokopy tri či štyri stretnutia. Aj počas školských čias som niekedy uprednostnila futbal pred nejakou hodinou, a teraz si vezmem voľno ak treba :-). Je to tým, že ešte nemám rodinu, toľko starostí a zodpovednosti, takže si užívam chvíle voľna tak, ako chcem ja. Futbal je pre mňa veľká záľuba, nie je to sila zvyku. Víkend bez futbalu si neviem predstaviť. Najhoršie sú preto prestávky medzi sezónami, vtedy často neviem, čo so sebou."

Mali ste chuť niekedy to zabaliť?
"Nie, u mňa sa nikdy takéto veci nestali, futbal je láska od malička, a to sa asi nikdy nezmení. Ja fandím vždy, či sa darí alebo nie. Negatívne veci sa dejú raz za čas všade, ale keď viem, že ja s tým nič neurobím, nevyriešim, keďže to nie je v mojich silách ani kompetenciách, tak je zbytočné sa zaťažovať, hnevať, alebo hádať. Treba veriť, že ťažšie chvíle prejdú, situácia sa upokojí a zlepší."

Ktorého hráča ste mali/máte najradšej?
"Tak tých hráčov bolo veľa. Mala som rada Klimpla, Hyravého, Hada, Šventa, z majstrovskej zostavy každého, ale najviac asi Hajdúcha, Saparu, Zošáka a Jendriška, potom Bakoša, Kucku, Ďubeka, Maslovcov, Almaského atď... Aj teraz mám rada všetkých našich súčasných hráčov. Ako ten čas letí, tak som hráčov, trénerov a funkcionárov klubu spoznala, mnohých beriem ako priateľov. Nie sú to iba hráči, ale aj dobrí kamaráti, s ktorými si rozumiem."

Fandíte aj nejakému inému klubu?
"Na Slovensku fandím Ruži, ale vždy fandím v európskych súťažiach všetkým slovenským zástupcom. Dokonca často chodím aj na ich zápasy. Inak fandím takisto od malička Realu Madrid. Párkrát som bola už aj na zápasoch "bieleho baletu"."

{+t62388}

Je podľa vás správne, že ľudia dnes fandia rôznym zahraničným klubom a nezaujímajú sa o dianie u nás doma?
"Nechcem súdiť nikoho, niekto si radšej pozrie zápas v televízií, akoby išiel v sobotu von na klub v jeho okolí. Dôvody sú rôzne."

Ktorý klub nemáte v láske?
"Na Slovensku taký klub nie je. Vo všeobecnosti nemám rada Barcelonu a Bayern Mníchov. Tieto kluby patria medzi najväčšie a najlepšie na svete, ale Barca je úhlavný nepriateľ a konkurent Realu, a Bayern som takisto nikdy nemala rada, keďže nemecký futbal nemusím."

Ako sa z vášho pohľadu zmenila filozofia fandenia?
"Samozrejme, rada si pozriem pekné choreá, transparenty, je skvelé keď má futbalový zápas dobrú divácku kulisu a nehrá sa v komornej atmosfére. Ale zástankyňa pyrotechniky, bitiek a vandalizmu nie som."

Boli/ste vy osobne súčasťou nejakej fanúšikovskej skupiny?
"Predtým som chodievala na zápasy s naším fanklubom - Concordiou, resp. Ružafans, teraz si už ale vychutnávam zápasy z inej časti tribúny, s pár ľuďmi."

Ako vznikali choreá či chorály, keď ste boli členkou fanklubu?
"Osobne som nič nevymýšľala. Často sme sa inšpirovali od ostatných klubov, no snažili sme sa vytvoriť aj niečo úplne nové. Predchádzala tomu spoločná diskusia, následne realizácia a nakoniec samotné prevedenie priamo na zápase."

{+t50543}

Ako vnímate urážky medzi fanklubmi?
"Kým to neprekračuje určité medze, tak mi to nevadí. Hecovanie, podpichovanie sa, to patrí k futbalu a fandeniu."

Zo zahraničia poznáme dohodnuté strety fanúšikovských táborov. Deje sa niečo také aj u nás na Slovensku?
"Určite sa to deje aj u nás, ale nie tak často a v takých rozmeroch ako vo svete. Ja by som sa nikdy niečoho takého nezúčastnila, toto nie je o futbale, ale o násilí. S futbalom a láskou ku klubu to podľa mňa nemá nič spoločné."

Aký je divácky potenciál na Slovensku?
"Potenciál určite je, boli časy, keď na futbal chodilo veľa ľudí a boli plné štadióny."

V čom vidíte hlavné problémy, že ľudia na futbal nechodia?
"Možno je pre nich neatraktívny futbal, ktorý sa hrá v našej lige, staré štadióny a nie taký komfort, ako by chceli. Rôzne zákazy, alebo kontroly, niekde vysoké vstupné, problémy medzi vedením klubov a fanúšikmi. Sto ľudí, sto chutí. Kto nechce ísť na futbal, tak si dôvod nájde. Futbal musíš milovať, vtedy nevidíš prekážky a prekonáš hocičo."

{+t52782}

Ako tieto problémy riešiť?
"Ťažko povedať z mojho pohľadu. Keď budú mať kluby peniaze na svoj chod a zveľaďovanie, priblížime sa v podmienkach vyspelejším klubom v zahraničí a budú v nich pracovať správni ľudia, tak sa veľa vecí zmení k lepšiemu. Futbal je o peniazoch, či sa to ostatným páči alebo nie."

Ako sa za tie roky, čo fandíte Ružomberku, menil klub?
"Zmenilo sa toho dosť, vystriedalo sa veľa trénerov, hráčov, zrekonštruoval sa štadión. Som rada, že máme konečne nový trávnik. A dokončujú sa aj ďalšie veci, určite v tom ale treba pokračovať, aby sa tu hráči cítili čo najlepšie a chceli prísť k nám hrať. Stále je čo zlepšovať a ja dúfam, že to u nás bude len lepšie. Náš klub si to zaslúži."

Ste spokojná so súčasným stavom vo vašom klube z futbalovej stránky?
"Po jesennej časti veru nie som veľmi spokojná. Predvádzali sme nevyrovnané výkony, nevedeli sme sa dostať do hernej pohody. Dúfam, že jar bude lepšia."

Aký je váš vzťah k hráčom, k trénerovi?
"Myslím, že naše vzťahy sú veľmi dobré, na priateľskej úrovni, s nikým nemám žiadny problém. Pozdravíme sa, hocikedy sa porozprávame. Chalani si všímajú ľudí, ktorí chodia na zápasy, vedia, kto je aký fanúšik."

{+t48337}

Ako sa za tie roky, čo fandíte Ružomberku, zmenil ligový futbal na Slovensku? Hrával sa tu kvalitnejší futbal?
"Nie som až taká stará, aby som vedela porovnať federálnu ligu s terajšou. Určite sa toho zmenilo veľa, iné sú kluby, ľudia, fanúšikovia. Ak by som sa mala pozerať na to, ako sa kedysi darilo slovenským klubom aj v európskych pohároch a porovnať to so súčasným stavom, tak jednoznačne bol vrchol predtým. No ja som to nezažila, takže neviem posúdiť. Teraz je futbal, naša liga a stav klubov u nás a vo svete úplne iný."

Aký je váš fanúšikovský sen?
"Môj sen je, že naša Ruža vyhrá ligu. Raz sa mi to už splnilo, ale veľmi by som to chcela zažiť ešte raz. Prípadne potom ešte nejaký úspech v podobe postupu do skupinovej fázy európskeho pohára, či už Ligy majstrov alebo Európskej ligy, tak to by bolo skvelé. Sny sú to možno odvážne, ale nič nie je nemožné."

TIP: Všetky články z našich nových rubrík "Klub v srdci" a "Rasťo Švický radí" nájdete úplne jednoducho v hornej lište pod názvom "Blogy".

[fbpage-53517587929]

Najnovšie z klubu: Ružomberok

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Klub v srdci

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk